Eskişehir’de prematüre bebek 6 kamer sonradan “mezuniyet belgesi” ile taburcu edildi

Eskişehir’da 22 haftalık dünyaya mevrut çağa, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Ağır Sıklet Hizmet Ünitesi’nde yaklaşık 6 ay süren tedavisinin peşi sıra taburcu edildi.

Rektörlükten yapılan açıklamaya bakarak, yaşam sınırında dünyaya gözlerini açan Sabri Ağabey Yeler, sağlığına kavuştu.

Çetin Bakım Ünitesi’nden evine uğurlanan bebeğin ailesine “Prematüre Bebek Hatim Belgesi” verildi.

Aileye belgeyi veren Prof. Dr. Ayrıksı Aydemir, Sabri Efe’nin sağlıkla “mezun” olmasının mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Hastanede 178 dönüş izlenen ve erken doğmanın getirdiği güçlüklerin üstesinden gelmeyi başaran bebeğin, ailesine kavuştuğunu belirten Aydemir, “Kendisi amacıyla son etap ciddi olan bu dönemi atlatan bebeğimize stabil yolculuğunda delalet fail doktorlarımız ve bacı ekibimizle tıpkı araya gelerek bitirme belgesini vererek eve uğurlamayı planladık.” ifadesini kullandı.

Aydemir, gebeliğin 37’nci haftasından evvel dünyaya gelen bebeklerin “erkendoğan” olarak tanımlandığını hatırlattı.

Tam gebeliklerin kestirmece yüzdelik 10’unun anneye yahut bebeğe, kimi zaman bile umum belirlenemeyen nedenlere merbut olarak erkendoğan doğumla sonuçlandığını kaydeden Aydemir, “Cemi dünyada süt kuzusu ölümlerinin yer muhteşem nedeni prematüreliğe vabeste gelişen sorunlardır. Çağa hangi kadar erken doğarsa sevimli şansı o kadar azdır. 22’nci gebelik haftasında dünyaya gelen ayrımsız bebeğin hayatta kalma oranları acun genelinde ve ülkemizde yüzde 5-6 civarındadır.” bilgisini verdi.

Prof. Dr. Aydemir, apaz içi kadar adi doğan bu bebeklere ancak ilişik ve hikmet ile dokunulduğunda hayata şişman adımlarla devam edebilmelerinin cins olacağını vurguladı.

Sabri Ağa’nin alçak bakımda izlemi sırasında multidisipliner yaklaşım mucip sorunların oluştuğunu bildiren Aydemir, “Bu konuda Çocuk Cerrahisi Anne Olgun Dalı Akademisyen Doç. Dr. Mehmet Surhan Arda bile eşsiz desteklerini vermiştir. Hayat sınırında dünyaya gelen erkendoğan bebeğin otama süreci benzeri ekip anlayışı içerisinde başarıyla sonuçlanmıştır. Bebeğin ailesi üzere Neonatoloji Bölümü namına bizler birlikte bu süreçte yanımızda olan ve emeklerini aralıksız esirgemeyen bilcümle meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: