Eskişehir’de ‘Kentim Kendim Iı’ Seramik Sergisi Ziyarete Açıldı

Sanatçı Sibel Yeşil’in ‘Kentim Kendim II’ ünlü seramik sergisi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin (EBB) aile sahipliğinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Uluslararası Cam Yılı adına ilan edilen 2022 yılında mütenevvi sergilere eş sahipliği işleyen EBB, 2023 yılının önce sergisini dahi sanatseverlerle buluşturdu. Seramik ve kadeh sanatçısı Sibel Yeşil’in ‘Kentim Kendim II’ adlı seramik sergisi, tarihi Odunpazarı bölgesinde kâin Büyükşehir Belediyesi Site Müzeleri Kompleksi’nde düzenlenen törenle açıldı. Serginin açılışına, EBB Genel Sekreter Yardımcısı Senem Maraba, belediye bürokratları, akademisyenler, öğrenciler, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Açılışta bayram düzlük EBB Genel Sekreter Yardımcısı Maraba, şunları söyledi:

“Bildiğiniz için, 2022 yılında Büyükşehir Belediyesi namına çok hususi sergilere eş sahipliği yaptık. 2023 yılında de yine sanata ve sanatçıya olan desteğimiz artarak devam edecek. Bugün çokça manidar bir sergide bizleri buluşturan değerli sanatçı Sibel Yeşil’e çokça teşekkürname ediyorum. Bire Bir site plancısı olarak, böyle aynı serginin açılışını yapmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Antrparantez Sibel Hanım’ın bugün doğum günüymüş. Kutluyor, emekleri ve bu sergide herkesin muhakkak görmesi gereken kıymetli eserleri için birlikte teşekkür ediyorum.”

Seramik sanatçısı Yeşil de Eskişehir ile eş figürlerini birleştirdiği sergi nedeniyle haddinden fazla bahtiyar ve coşkulu olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Seçme çağ yürüdüğümüz sokaklar, içinden geçtiğimiz caddeler, insanların ardı arkası kesilmez ayrımsız akışta cereyan ettikleri şehir yaşamı ve bu yaşamda tür zorluklara kadem uyduran avrat. artık kadın ve sokakları işlediğim eserlerimde kök görüntüleri değil onların zihnimizde uyandırdığı duyguları birbiriyle birleştirerek ele aldım. her bir eserimde, kadını temsilen kendi portrelerimi dâhilî duygularımın yüzüme vurduğu ifadelerle resmettim. Yaşadığımız kentin topografik şeklini ve avrat ögesini realistik izahı lekesel desenlere dökerek harmanladım. Eserlerimde yaşadığım şehrin ortasından sabık Porsuk nehrini semavi hasep adına kullanırken tema renklerimde yağız-parafin tonlarını kullandım. Bu sergiyi 41. yaş günümde 41 nişane ile siz sanatseverlere sunuyorum. Büyükşehir Belediyemize karı sahipliği üzere dahi çokça teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Sergi, 29 Ocak’a büyüklüğünde Şehir Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda müzakere edilebilecek.

Share: