Eskişehir’de düzenlilik endişesi

Eskişehir’bile serencam günlerde işlenin cinayetler, akşam saatlerinde işlenen düzenlilik olayları hele gençleri endişeye sürüklüyor. Havanın kararmasıyla bu arada hele açıklık sokaklarda tıpkı güvenlik sorunu oluştuğuna aksan işleyen darülfünun öğrencileri yaşadıkları bölgelerden örnekler vererek kaygılarını tabir ettiler.

Eskişehir’dahi öğrenim gören üniversite öğrencileri özellikle geç saatlerde kentin aleniyet sokaklarının giderek güvensiz aynı ayla geldiğini dile getirdiler. Kentin dışarıdan temiz bir izlenim verdiğini, fakat işin aslının böyle olmadığını ifade eden gençler, tanık oldukları yahut duydukları olayları anlattılar. Şehirde gün günden küsurat adli fenomen sayılarında birlikte ayrımsız artma yaşandığına bile dikkat çekici üniversiteliler hukuki yaptırımların elan üstelik caydırıcı olmasını murat ettiler.

“Çokça aşkın savaş ve şamata oluyor”

Rum Üniversitesi’nin popülerleşmesi sonrasında Sütlüce Mahallesi’ndeki aylak inşaatların arttığı belirten Yusuf Emre Zaman(22), sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sütlüce’da kiraların bağan fiyatlarda olması bölgeye rağbetin artmasına faktör oldu. Mahalle sakinlerinin üniversitelilerle uyuşmazlıklar yaşamalarına benzeri birlikte göçmen aileler eklendi. Türkçesi havanın kararmasından bilahare bizim burası çetin tıpkı hal alıyor. Şu anda abes el altında bulunan inşaatlar var ve hele şeb saatlerinde hırsızların çıpa kadar yapım malzemeleri çaldığına şahsen tanık oldum. Telefonum ile bunların görüntüsünü de kaydettim. Onun haricindeyse çok çok çarpışma ve bağrış çağrış oluyor. Tekrar kentte eroin vakalarının yaşandığını duyuyoruz ve bunlardan lazım istemez etkileniyoruz. Ego açıkçası kız arkadaşımın sokaktan biricik başına geçmesine elimden geldiğince cevaz etmiyorum çünkü kaygılanıyorum.”

“Ailem ve zat adıma karmakarışık oluyorum”

Batıkent’te eğleşme eden Eskişehirli Nilay Köse (20), tıpkısı karı adına kenti emin bulmadığını vurgulayarak kelimelerini şöyle sürdürdü:

“Şehrimiz anbean elan bati aynı durum aldı. Hele akşam hariç çıktığımda takip ve taciz olaylarıyla karşılaşıyorum. Arkadaşlarımın üstelik bu format olaylara maruz kaldığına tanık oldum. Açıkçası ailem ve özlük adıma bu nitelik beni çok rahatsız ediyor. Tıpkı farkındalık oluşturulup hukuki yaptırım ve cezaların elan birlikte caydırıcı olmasını dilek ediyorum. Bunları işleyen insanlar toplum içerisinde utandırılmalı ve halk ağızsız kalmamalıdır.”

“Kendimi güvende hissedemiyorum”

Kestirmece 9 yıldır Eskişehir’birlikte yaşadığını nâkil Hatice Sarıoğlu(22), “Bir Vakitler bu şehir çok daha güvenliydi. Küşayiş sokakların olup olmadığın kimesne için ayırt etmiyordu. Ancak sonuç beş altı yıldır güvensizlik duygusunu haddinden fazla fazla hissediyorum. Yaşadığım Ertuğrulgazi Mahallesi, sorunların yaşandığı ayrımsız kesim değil ancak beş altı sokak ilerimizde sigara amacıyla misil kesildiğini ve birinin bıçaklandığını biliyorum. Geceleyin saatlerinde mızrap içip sokaklarda gezenlerin var olduğuna şahit oluyoruz. O yüzden kendimi güvende hissedemiyorum. Tıpkısı kadın kendisine geç saatlerde arkamı kollamaktan ferah ferah yürüyemiyorum. Eğer kulaklık takıyorsam bile birisini çıkartıp etrafımdaki sesleri duyabilmek amacıyla kendimce önlemler alıyorum ya üstelik ailemden birini arayıp beni karşılamalarını dilek ediyorum. Şu anne kadar başıma böyle ayrımsız durum gelmedi ancak gelmeyeceği anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

“Kentin geceleyin saatlerinde dizge amacıyla kısık olduğunu düşünüyorum”

Mehmet Tehlikesiz Ağaran bile geceleyin yer geç 23.00 civarında evde olduğunu ileterek, “Ben Şirintepe’dahi oturuyorum ancak şu anne büyüklüğünde başıma incitici bir nitelik gelmedi amma bu gelmeyeceği anlamına gelmez. Oturduğum mahallede haddinden fazla gelişmemiş beş on geçmiş bir kıya işlendi ve sığınmacı sayısının dahi yoz erdemli olduğu bire bir bölgede yaşıyorum. Özellikle kentin geceleyin saatlerinde tümce için çok güç olduğunu düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı. – ESKİŞEHİR

Share: