Eskişehir haberleri… İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Aluçlu: “Erkenek Segmenti Her An Sarsıntı Üretebilir”

İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, “Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin ağız ağıza enerjisini boşaltması halinde daha mümasil ayrımsız tarihte hareket üretmesi gibi gözüküyor. Bizi genişlik haddinden fazla ilgilendiren Erkenek segmentinde sarsıntı 1893’te meydana gelmiş. 129 yıl üzerinden geçmiş. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin birlikte giderek yer sarsıntısı üretebilir” dedi.

Kahramanmaraş İğdeli-Pazarcık bölgesinde meydana mevrut 4,5 büyüklüğündeki depreme ilgilendiren değerlendirmede mevcut İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, “Asıl Malatya’yı haddinden fazla ilgilendiren segment Erkenek segmenti. Yer Sarsıntısı Pazarcık segmentinde meydana geldi. Pütürge segmenti kırılmıştı. Erkenek’te henüz ayrımsız ilenme bahis konusu olmadı. Ayrımsız sonraki segment olan Pazarcık segmentinde bu hareket meydana geldi” dedi.

“ASIL DEPREMİN HER AN OLMA İHTİMALİ YÜKSEK”

Pazarcık segentinin Kahramanmaraş’a çokça andıran olduğuna dikkat calip Aluçlu, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ın bu depremden şişman oranda hasar alabileceğini söyleyebiliriz. Pazarcık segmentinde olan zelzele, esas depremin öncüsü konumunda gözüküyor. Temel depremin anbean olma riski mevcut. Burada yakınlıkla ait tıpkısı kapsam var. Ne iklim depremin eşkâl mihrak noktasına yakınsa o il artık etkilenecek. Kahramanmaraş’a elan andıran olduğu amacıyla çıktı etkilenecek. Sonradan Adıyaman ve Malatya bir iki etkilenecek.  Malatya, Pazarcık segmentine ırak olduğu amacıyla bina stokumuz elan beş altı etkilenecek. Henüz nazik aynı sarsıntı olursa Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana haddinden fazla etkilenecek. Bu segmentin avangart depremi diyerek düşünürsek, esas depremin her an olma ihtimali efdal.”

“ERKENEK SEGMENTİ MALATYA’YI BUNDAN SONRA ETKİLEYECEK”

Aluçlu, Pütürge segmentinde inkisar meydana geldikten sonraları Erkenek ve Palu segmentine stres, erke transferi yüklendiğini tamlayan Aluçlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Arada Erkenek segmenti kaldı. Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin ağız ağıza enerjisini boşaltması halinde henüz andıran bire bir tarihte deprem üretmesi mümkün gözüküyor. Bizi yer çok ilgili Erkenek segmentinde zelzele 1893’te meydana gelmiş. 129 yıl üzerinden esbak. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin birlikte anbean yer sarsıntısı üretebilir. Alışkanlık açısından Erkenek segmenti. Pazarcık segmenti tertip olarak Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’yı etkilerken, Erkenek segmenti Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ı etkileyecek.”

Pazarcık segmentinin Gölbaşı’ndan başlayarak Pazarcık ve Türkoğlu’na uzandığını rapor eden Aluçlu, “Bu kırık esas depremi 1513 yılında hareket üretmiş ve 7,5 büyüklüğünde. Erkenek segmenti 1893 yılında anne zelzele üremiş ve 7,2 kadar” dedi.

Share: