Eskişehir haberi! Tarihi Liman Han’ın restorasyonu tamamlandı

Eminönü Kıyı Köşkü Caddesi’nde Türk mimarisinin beniz seyelan mimar Vedat Bir Tane imzalı Liman Han (ilk adı Mes’adet Han – mutluluk ve mutluluk yeri), 2 buçuk sene süren yenileme çalışması ile yıkılmaktan kurtarıldıktan sonraları kapılarını yeniden açtı.

İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamaya bakarak, 1900’lerin başında inşa edilen ve döneminin birlik özelliklerini barındıran başeser niteliğindeki Liman Han, Dulda Kurulu’nun onayladığı restorasyon projesi ile uzmanlar eşliğinde İTO marifetiyle yeniden ayağa kaldırıldı. Tıpkı dönme zehir dayanaklık etmek sebebiyle boğaz yönüne kayan ve bu sebeple nâr oluşturan tarihi konak, civar cephesi ve altın çini, mermer, ahşap doğrama ve çıpa ferforjeleri ile dikkati çekiyor.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, tarihi Liman Han’ın dolay cephesini, benzeri Barselona’daki, Paris’teki binalar kadar aynıyla sıyanet ettiklerini söyledi. Avdagiç, “Hem aut duvarını hem da içindeki tarihsel unsurları koruyarak, milli mimari akımının öncüsü mimar Vedat Tek’e cebin vefa borcumuzu ödüyoruz” ifadesini kullandı.Avdagiç, “Mülkiyeti İTO’ya ilişkin olan Liman Konak’ı saraka verdiğimiz gibi dünyanın nadide tıpkısı ekin-sanat ve araştırma mekanı haline dönüştürüyoruz. Tarihi eğlek, İTO’nun restorasyondaki ustalığının bir ürünü olmakla kalmayacak, daha çok incelik ve hars hayatımıza hizmet edecek faaliyetlere birlikte aile sahipliği yapacak” dedi.İTO STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ VE DERSAADET KÜTÜPHANESİLiman Konak’ı gine mesadet, bahtiyarlık mekanı haline getirmeyi amaçladıklarını tamlayan Avdagiç, şunları söyledi:

“Bu bina, eğitim bilimi ve hars birimlerimizle şenleniyor. Hemencek giriş katta, Pusula İstanbul adını verdiğimiz, yayınlarımızın satışa sunulduğu mağazamız saha matlup. Yan tarafında Cemile Padişah Kafemiz bulunacak. Asma katta, İTO yayınlarımız sergilenecek. Bir Numara katta ise kütüphanemizi baştan açıyoruz. Dersaadet Kütüphanesi adını verdiğimiz burada, tecim ve tutum yayınlarımız, koleksiyonlarımız meydan alacak. İkinci katta ise İTO’nun elinde mevcut ve topladığı eşsiz İstanbul eserleri sergileme edilecek. Üçüncü ve dördüncü katlarımızda, tarafımızdan kurulan İTO Mühim Tetkikat Merkezi meydan takanak.”Avdagiç, Liman Han’ın hem ticaret hem firez, hem dahi eğitim bilimi hayatımız üzere oylumlu tıpkı iz olduğuna aksan yaparak, şunları söyledi: “Bu üç sözcüğü hele yekdiğeri ardına zikrettim. Zira bu sene, 140’ncı yılını kutladığımız İTO, üç sac bacak konusunda kurulmuştur. Birincisi ve asıl fariza alanımız; adımızın gereği ticarettir. İkincisi eğitimdir ki, kuruluşumuzun ertesi gününden itibaren mesleki eğitimle kendimizi işyar saydık ve Sultanahmet Ticaret Mektebi’ni himayemize aldık. Üçüncüsü ise kültürdür, kitaptır. Yine, açılışımızdan 3 yıl sonradan matbaa kurup kültür hayatımızı zenginleştiren kitap ve yıllık yayıncılığına başladık. Zaman açılışını yaptığımız Liman Han ise İTO’nun bu üç özelliğini uhdesinde barındıran yegâne eserdir. Liman Eğlek, açıldığı günden beri oylumlu tacirlere sülale sahipliği yapmıştır. İstanbul’un ticaretinin, özellikle aut ticaretinin şekillendiği hanlardan biri olmuştur. Tığ restorasyon sonrası, buraya Odamızın ayrıksı iki ayağını yani hars ve eğitimi dahi ilave ettik.”

Share: