Eskişehir fen! Prof. Dr. Doğan Aydal: Abdülhamid Eğlek Gemisi için seçilen etüt yeri yanlıştır

Refah Partisi Umumi Başbuğ Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, derin tetebbu yeteneğine sahip olmasına rağmen Mersin Ağacı Taşucu açıklarına Abdulhamid Han Araştırı gemisinin gönderilme kararının alınmasını anlamlı bulduklarını söyleyerek, “Anlaşılamayan bire bir bambaşka husus de Abdülhamid Konak gemisinin hastalık bibi Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Han Gemisi amacıyla seçilen etüt yeri yanlıştır” dedi.

Yeniden Bolluk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Efdal Yer Bilimi Mühendisi Prof. Dr. Doğan Aydal, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin doğalgaz ve petrol özlemek amacıyla gösterdiği gayretlerin takdire porte olduğunu fakat doğalgaz veya petrol arama amacıyla seçilen yerlerin uygun olmadığını belirtti. Aydal, doğalgaz bulunma ihtimali faziletkâr yerlerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nce yasa dışı yerine ruhsatlandırılan ve Mahsus Konuşu Zon alanı zarfında mütezayit 4,5,6,7 Nolu mezuniyet alanlarının kuzey kısımlarında artan yerler olduğunu de anlatım etti.

SONDAJLAR İÇİN YANLIŞ YERLER SEÇİLDİ

Daha evvel İskenderun körfezi ve Kıbrıs Adasının kuzeyinde yapılan 3-4 bin metre kadar düşük derinlikli sondajlarla tek serencam alınamadığını hatırlatan Aydal, şunları kaydetti:

” Karadeniz’da Romanya’ya ilgili Neptün sahalarında doğalgaz bulunması sebebiyle benzeri uzantıda Türkiye Özel Hesaplı Zonu içre mütezayit Tuna 1 sahası haricinde delinen Türkali 1,2,3 ve Türkali 7 sahaları ve Amasra kuyusunda müspet akıbet alınamamıştı. Analog şekilde Şark Akdeniz’birlikte seçilen hep araştırı yerlerinde olumlu sonuç alınamamıştı. İskenderun Körfezi, Mersin Ağacı, Adana, Antalya açıklarında ve KKTC şark ve günindi bölgelerinde, son yirmi yılda yapılan hep sondajlar huysuz sonuçlanmıştı.”

ABDULHAMİD KONAK GEMİSİ İÇİN SEÇİLEN ETÜT YERİ ÜSTELIK YANLIŞTIR

Derin tetebbu yeteneğine sahip olmasına karşın Mersin Ağacı Taşucu açıklarına Abdulhamid Eğlek Araştırma gemisinin gönderilme kararının alınmasını anlamlı bulduklarını tamlayan Aydal, “Anlaşılamayan bire bir bambaşka bap bile Abdülhamid Eğlek gemisinin illet bibi Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Konak Gemisi amacıyla seçilen araştırı yeri bile yanlıştır. Gemi bölgeye 10 Orak Ayı 2022 tarihinde ulaşmış ve Sayın Cumhurbaşkanımız, 9 Ağustos 2022’de Taşucu limanında, gemide sondaj ile ait brifing almıştır. Aradan 40 dönüş geçmesine rağmen 18 Ilkgüz tarihli Marine trafik raporuna göre, Navtex car edilen, Gazipaşa İlçemizin 55 km açıklarındaki ‘YÖRÜKLER 1’ tetkik sahasına bibi gitmemiş, Taşucu limanında demirli durmaktadır. Hükümetimiz doğalgaz gezinti ihtimali faziletli olan bölgelerde emek yapması gerekiyor. Hükümetimiz, özellikle Cenup Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’nce illegal yerine ruhsatlandırılan ve Münhasır Konuşu Zon alanımız ortamında kalan 4,5,6,7 Nolu icazet alanlarının kuzey kısımlarında mütezayit yerlerde Navtex car edip sondajlar yapmalıdır. Bu bölgedeki çalışmaları çurlatmak üzere mufassal süredir Filyos Limanı’nda demirli kâin Kanuncu etüt gemimiz ile yeniden Filyos Limanı’nda demirli Oruç Ser Sismik gemimiz bölgeye gönderilmelidir” dedi.

– Ankara

Share: