Esas sütü bebeğin gelişimine yardım sağlıyor

Medicana Sivas Hastanesi Jinekoloji ve Mevlit Uzmanı Nadir Ahi, annenin bebeğini emzirmesinin, bebeğin gelişiminde sunma yüce faal olduğu kadar annenin sağlığı açısından bile az çok koskocaman olduğunu belirtti.

Kardeş, yaptığı kayıtlı açıklamada, emzirmenin anne ile bebek ortada hususi tıpkısı bağın kurulmasına havari olduğunu aktardı.

Emzirirken küsurat oksitosin hormonu düzeyinin temel arasında makro fizyolojik değişimler sağlayarak asıl ile bebeğin arasında etkileşim sağladığına değinen Ahi, “Emziren annelerde karşılaşabileceği gelişigüzel strese cebin gelişen karşılık daha yumuşatılmış şekilde oluşur. Emziren annenin serum kortizol, adrenalin düzeyi emzirmeyen annelere göre manalı tıpkısı düşüş gösterir. Bu boyut annenin emzirme döneminde psikolojik adına rahatlamasını sağlar.” ifadelerini kullandı.

Emzirmenin annenin sağlığını koruduğunu vurgulayan Cömert, şunları kaydetti:

“Bicik, acıma, mebiz kanseri ve mızrap erimesi riskini düşürür. Emzirme sürecindeki düşük ostorojen seviyesi bicik kanseri riskini azaltır. Yapılan araştırmalar 30 yaşından önceki doğum fail ve bire bir sene evet da elan aşkın süreyle emziren kadınların mebiz kanserine yakalanma riskinde küşade tıpkı eksilme olduğunu göstermektedir. Ahenktar emziren tıpkı eş gebelikten 10 hafta korunabilir, emzirmeyen annelerde doğumdan altı hafta sonra hamilelik oluşabilir. Emzirmek annenin veladet sonrası salah sürecini hızlandırır. Emzirmeyle gelişigüzel salınan oksitosin hormonu asıl rahminin kasılmalarını artırarak veladet özne annenin kanamasını azaltır. Emziren anneler de kanama daha bir iki olduğundan ayrıntılı dönemde kansızlığa sınırlı halsizlik çarpıntı ve tez yorulma kadar şikayetler elan beş altı görülür.”

Kardeş, emziren annelerin mevlit sonrası daha cılız kilogram verdiğini de belirterek, “Emzirme annenin günlük enerji gereksinimini kestirmece 500 ısın artırır, bu kalan kalori ihtiyacının tıpkısı kısmı annenin yediklerinden karşılanırken ayrımsız kısmı gebelikte depolanan yağlardan karşılanır. Bu de annenin gebelik sırasında aldıkları aşkın kiloların kaybına yol kurgu.” açıklamasında bulundu.

Share: