Erzurum’un yaylaları, şark ve güneydoğudan göçkün aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki otlak ile yaylaları, şark ve güneydoğu illerinden gelen göçer ailelere eş sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu kısaca 3 bin rakımda bulunan Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri ziyaret etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle arkadaşça fail Memiş, çocuklara birlikte oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un mera bakımından Türkiye’de mefret bir potansiyele eş olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti yeğleme ettiğini aktardı.

Türkiye’nin tanınan tulum peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını anlatım fail Memiş, “Kestirmece 100 yıldır burada göçerlik işleyen kardeşlerimiz var. Çadır sistemi var ve burada 300 basamak bulunuyor. Ruz panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen süt ürünlerinden yapılan gayda peynirini tamam Türkiye tanıyor ve böyle dahi aynı ekleme değeri var.” dedi.

“Türkiye’üstelik merası yeryüzü aşkın olan iklim burası”

Memiş, Erzurum’un efsanevi sayısı itibarıyla nazik bir potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına fert verdiğini dile getirdi.

Bölgede gayrimahdut bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda beslenen hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diyerek bahsettiği vadi Erzurum zira Türkiye’da merası arz çok olan il bura.” ifadesini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Akar üstelik Türkiye’nin mera varlığının yüzdelik 11’ine erbap Erzurum’da, tahminî 52 değişik yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını kent dışından mevrut göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin dal seviyede istihsal yaptığına bel eden Akaret, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine tahakküm şartlarda katkı sunuyor. Elde ettikleri benzin ürünleri gayrimuntazam namına işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan gibi iller başta tevessül etmek üzere çok sayıda farklı şehirden gelen göçerleri kentimizde mihman ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: