Erzurum’da tahıl hasadı törenlerle başladı

Erzurum’bile tahıl hasadı törenlerle başladı

Vali Memiş: ” Türkiye’deki hububatın yüzde 2.1’i Erzurum’bile yetişiyor”

Mehmet Derece, “Erzurum’bile 4 milyon 200 bin dekar işlenen tarım arazisi bulunmaktadır”

ERZURUM – Erzurum’un Pasinler İlçesinde tahıl hasadı yapılmaya başladı. Hasat bayramı adıyla planlı törene DOĞRU Parti Erzurum Saylav Selami Altınok, Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kerte, SELIM Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Sakıncasız Temiz ve Erzurum İl Tarım ve Ormancılık Müdürü Osman Akaret katıldı.

Erzurum’un Pasinler karayolu üstünde bulunan deneyim parsellerini görüşme fail protokol, henüz sonraları ise Alvar köyüne giderek Hasat bayramı adı altında düzenlenen törene katıldı. Etkinlikler kuranı cömert tilaveti okunması ve mehterler takımının gösterileriyle başladı. Daha sonradan törende konuşan ve Pasin Ovası’nı ‘muhteşem coğrafya’ namına nitelendiren Erzurum Valisi Okay Memiş, Türkiye’deki hububatın yüzdelik 2,1 oranıyla Erzurum’birlikte üretildiğini söyledi.

“Türkiye’deki hububatın yüzdelik 2,1’i Erzurum’üstelik yetişiyor”

Çiftçilerin sulama üstüne çektikleri sıkıntıları düzelttiklerini söyleyen Ilbay Memiş,”Türkiye’deki hububatın yüzdelik 2,1’i Erzurum’dahi yetişiyor. Bu tek azımsanmayacak tıpkı miktar. Faziletkâr rakımda yaşadığımız amacıyla Ağustos böylece bu hasada başlıyoruz. Fakat ürünlerimizin hem aroması hem dahi kalitesinin çokça erdemli olduğuna inanıyoruz. Ovada zirai sulamada çiftçilerimiz faziletkâr ecir ödüyordu. KUDAKA’dan haddinden fazla bayağı benzeri dokunuş yaptık. Buradaki sulama birliğinin ödemiş olduğu ücrette neredeyse % 60’lık tıpkısı düzeltme sağladık.” diye niteleyerek konuştu.

“Büyükbaş hayvan sayısında 1 milyon hedefimize yaklaştık”

Hayvan varlığı açısından serencam yıllarda nazik tıpkısı sıçrayış yaşadıklarını nâkil Memiş, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü, “Çiftçimizin yanındayız. Değme türlü çiftçilikle uğraşan hep kardeşlerimizin yanındayız. Ego bizzat bu ilin valisi namına gittiğim gelişigüzel yerde bilcümle ahırları konuşma ediyorum. Kâfi kim akıllıca hayvancılık yapalım akıllıcasına tarım olsun. Büyükbaş hayvancılıkta hedefimizi 1 milyon yerine belirlemiştik. TÜİK verilerine bakarak 870 binlerdeyiz. Amma herhangi bir sene neredeyse 200 bin hayvanı farklı bölgelerimizdeki illerimize gönderiyoruz. Bu nedenle tığ Büyükbaş hayvan sayısında 1 milyon hedefimize ulaştığımızı değerlendiriyoruz. Bu rakamı henüz birlikte yükseltmeye çaba ediyoruz” dedi.

“213 bin 500 titrem buğday hasadı bekleniyor”

Erzurum’bile 4 milyon 200 bin dekar ekincilik alanı bulunduğunu tamlayan Erzurum Büyükşehir Şehremini Mehmet Ayak, “Bildiğiniz üzere mütekâmil ülkelerin kalkınmasında şanlı azamet oynayan sektörlerden bire bir tanesi üstelik tarımdır. Tarım sektörünün önemi küreselleşen konuşu hep, artan rakiplik ortamları ve hemen değişen münasebet şartlarının etkisiyle her an artmaktadır. Tarım sektörünün mutluluk ekonomisi içerisindeki yeri katma derece ile ölçülmektedir. Bu melfuf derece ise zirai cerrahi müdahale sonucu ortaya çıkan aut ticaret ve istihdam kabil sektörlere girdi sağlamaktır. Bazı bölgelerde ekincilik çok artağan olabiliyor. Bizim kabilinden benzeri kış şehrinde ekincilik haddinden fazla pres şartlar altında yapılıyor. Bire Bir tarım şehri olan Erzurum’de 4 milyon 200 bin dekar işlenen ekincilik arazisi bulunmaktadır. Buraların 3 milyon 700 bin dekarlık biriminde tarla bitkileri yetişmektedir. Buğday istihsal verilerine baktığımız ant. 213 bin 500 titrem yayın elde edilmesi bekleniyor” dedi.Share: