Erzurum’da “Anadan Görme Hasat Bayramı” yapıldı

Erzurum’bile, buğday, rüşvet, yulaf, tritikale ve çavdar hasadına başlandı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, beraberindeki DOĞRU Tümen Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Büyükşehir Şehremini Mehmet Kerte, SELIM Tümen İl Başkanı Mehmet Emin Katışıksız, Pasinler Kaymakamı Emre Hoşgörülü, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Osman Akar, Pasinler Şehremini Ahmet Dölekli ile birlikte Maşrık Anadolu Tarımsal Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü Pasinler İstasyonu Deneme Parsellerini mülakat ederek burada yetişen bitkileri inceleyip hikmet aldı.

Vali Memiş ve beraberindekiler daha sonra, ilçeye kapalı Alvar Mahallesi’nde düzenlenen “Anadan Görme Hasat Bayramı” programına katıldı.

Kur’an-ı Cömert tilaveti ile başlayan programda, Erzurum Büyükşehir Belediyesine bağlı mehterler takımı eylem yaptı.

Memiş, burada yaptığı konuşmada, Pasin Ovası’nın koca tıpkı coğrafya olduğunu söyledi. Ovada basit dokunuşlarla müthiş ürünler üretildiğini anlatan Memiş, “Erzurum, Türkiye’deki hububatın neredeyse yüzde 2,1’ini üretiyor. Bu hiç azımsanmayacak aynı cirim. Batıda ihtimal çokça daha eli nimetli araziler var, ihtimal haddinden fazla daha efdal kalitede mahsulat alınabiliyor amma zamanlama açısından tığ ağustosun böylecene bu hasada başlıyoruz. Efdal rakımda yaşadığımız için yerey kalitemiz haddinden fazla bol. Toprağımız henüz dolgunca, tarımdan ortalık ülkü yaşamıyoruz. Ürünlerimizin dahi hem aroması hem da kalitesinin haddinden fazla faziletkâr olduğuna inanıyoruz. Hem Daphan ve Pasin Ovası’nda hem dahi bütün hububatla ilgili istihsal yaptığımız yerlerde.” diye konuştu.

Büyükşehir Şehremini Hane ise kaslı ülkelerin ve toplumların kalkınmasında kocaman tekellüf oynayan sektörlerden birinin ekincilik olduğunu belirtti.

Tarımın öneminin küreselleşen konuşu sistemi, artan rakiplik ortamları ve şipşak değişen aksata şartlarının etkisiyle giderek arttığını aktaran Basamak, şunları dile getirdi:

“Ekincilik sektörünün ülke ekonomisi içerisindeki yeri tarımın umumi tutum içerisinde oluşturduğu eklenmiş ayar ile ölçülmektedir. Bu melfuf derece zirai cerrahi müdahale sonucu oluşan hasıla, tarımsal çıktı, dış tecim, istihdam ve ayrıksı sektörlere girdi sağlamaktır. Bazı yerlerde mahsul çok olabiliyor amma bizim kadar ayrımsız kış şehrinde ekincilik çok zor şartlarda yapılıyor. Tıpkısı ekincilik şehri olan Erzurum’de 4 milyon 200 bin dekar işlenen ekincilik arazisi bulunmaktadır. Bunun 3 milyon 700 bin dekarlık alanında tarla bitkileri yetişmektedir.”

“Verilen destekler hiçbir şekilde heba olmadı”

İl Tarım ve Orman Müdürü Akar üstelik Erzurum’un 460 bin dekar tarım alanı ile çok balaban aynı zirai istihsal potansiyeline eş olduğunu bildirdi.

Kentte kısaca 1,5 milyon dekarda hububat, 1 milyon dekarda yem bitkisi, 34 bin dekarda patates, 45 bin dekarda gündöndü ve 21 bin dekarda şeker hastalığı pancarı üretimi yapıldığını anlatan Akar, şunları kaydetti:

“Projeler kapsamında 1380 titrem yem bitkisi, 2 bin 350 ton buğday, 75 titrem yulaf, 52,5 ton Hınıs- İspir ve Narman fasulyesi, 7 titrem gün çiçeği ve 21 ton nohut tohumu, 166 bin nüsha koz ve dut fidanı, 1 milyondan fazla göveri fidesi alınarak çiftçilerimize dağıtıldı. Buğdayda 200 kilo olan ürün yüzdelik 80 artırılarak 360 kilograma, ağızotu bitkilerinde 556 bin dekar olan istihsal alanı yüzdelik 70 artırılarak 947 bin dekara, 830 bin titrem olan istihsal miktarı yüzdelik 130 artırılarak 1,9 milyon tona çıkarıldı. İlimizin 735 milyon lira olan zirai üretim değeri 14 intaç artırılarak 10,1 bilyon liraya çıkarıldı. Verilen destekler hiçbir şekilde heba olmadı, olağandan melfuf değere dönüştü.”

Konuşmaların peşi sıra, buğday tarlasında makineler eşliğinde hasat yapıldı. DOĞRU Tümen Erzurum Mebus Altınok de biçerdöverin direksiyonuna geçerek hasat yaptı.Share: