Erzurum’da 300 bin tona yakın buğday hasadı yapılması bekleniyor

Erzurum’birlikte 300 bin tona yakın buğday hasadı yapılması bekleniyor

ERZURUM – Erzurum’bile buğday, rüşvet ve yulaf üzere hububatlar geçtiğimiz yıla kıyasla yüzdelik yüzlük benzeri çoğalma gösterdi. Erzurum’de 300 bin tona andıran buğday hasadı yapılması bekleniyor. Bu sene hububat alanında balaban artım beklediklerini tamlayan Erzurum İl Ekincilik ve Orman Müdürü Osman Akaret, “Geçtiğimiz yıl iklim şartlarından yağlık bire bir yağışsızlık durumu yaşandı. Bu yönde üretimlerimizde düşüşler olmuştu. Bu sene iklim şartlarının olumlu yönde ilerlemesi dolayısıyla tahıl alanlarında çokça yetişkin bire bir istihsal bekliyoruz. Sabık seneye göre yüzdelik yüzlük bir artım gelecek” dedi.

Erzurum’birlikte yaklaşık yerine 1 milyon dekar alanda buğday, 370 bin dekar rüşvet ve 60 bin dekar çavdar oluşmak amacıyla 1 milyon 500 bin dekara tahminî hububat ekili düzlük bulunuyor. Güzeşte sene kuraklık dolayısıyla birkaç olan üretim çiftçileri üzerken, bu yıl ise abuhava şartlarının bereketli gitmesi sebebiyle tahıl alanında yüzdelik yüzlük ayrımsız artış bekleniyor. Güzeşte sene 110 bin titrem buğday hasadı yapılan Erzurum’dahi bu sene ise 300 bin tona yakın buğday hasadı bekleniyor. Bunun dışında çiftçilere yüzdelik 75’i armağan kendisine koskocaman ölçüde tohum hibesi özne tarım müdürlüğü bile Erzurum’dahi ekincilik arazilerini kullanma projesi kapsamında 3 yılda 2 bin 200 ton zürriyet dağıtarak çiftçilerini destekledi. Öte yandan hububat alanlarının dışında arpalık üzere yonca mezru olan arazilerin dekarı dahi 1 milyonu geçiyor. Bununla beraber anif yem alanında dahi bu yıl Erzurum’bile verimli yapıt alınması beklenirken, kaba yemleme ihtiyacının ağız ağıza karşılanacağı dolay görülüyor.

“1 Milyon 500 bin dekar alana hububat ekimimiz var”

İklim şartlarının gür ilerlemesiyle bu arada tahıl alanında eke oranda istihsal yaptıklarını söyleyen Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, “Erzurum hayvancılık potansiyelinin yanında nebati istihsal potansiyeli kendisine üstelik çokça ehemmiyet arz etmektedir. Kısaca 1 milyon dekar buğday, 370 bin dekar rüşvet ve kısaca 60 bin dekar çavdar başlamak amacıyla 1 milyon 500 bin dekara yaklaşık tahıl ilk teşrin alanımız var. Geçtiğimiz sene iklim şartlarından ekolojik ortam ayrımsız yağışsızlık durumu yaşandı. Bu yönde üretimlerimizde düşüşler olmuştu. Bu sene iklim şartlarının müspet yönde ilerlemesi nedeniyle hububat alanlarında haddinden fazla majör tıpkı istihsal bekliyoruz. Geçen seneye göre yüzde yüzlük ayrımsız çoğalma gelecek. Geçen sene 110 bin titrem olan buğday üretimimiz bu sene 200 bin tonun üstünde olacak. Bununla ilgili adına serencam 3 yıl ilkin kalkışmak üzere çiftçilerimize ekincilik arazilerini istimal projesiyle yüzde 75 hibeyle nesil dağıtımımız oldu. Bu yıl kestirmece namına 700 ton, akıbet 3 yılda 2 bin 200 ton buğday, yulaf kabil tahıl alanlarımızdan çiftçilerimizi destekledik. Önümüzdeki yıllarda hem bizim hem bakanlığımızın imkanları doğrultusunda bu desteklemeler bitmeme edecektir. Çiftçilerimizin ürettikleri bu ürünlerin munzam değerlerinin çok olması adına hem sahada, hem pazarlama konularında üstelik bastırık yaşamaması için seçkin aşamasını kendimiz ustalık personellerimizle strateji etmeye çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

Kaba yem ihtiyacının üstelik karşılanacağını kaydeden Akaret, “Erzurum’un nebat üretim potansiyeli erdemli durumdadır. 1 milyon 500 bin dekar hububat alanı dışında 1 milyon dekardan fazla arpalık ekim arazilerimizde bulunuyor. Yonca korunga kadar ve burada bu yıl hele kaba yem üretiminde çiftçilerimiz beklenenin üstünde yayın alarak sert yemleme ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar. Şuanda Erzurum’dahi üretilen mahsulat bizim öz uran tesislerimize yani un, ağızotu fabrikası kadar tesislerimizde pazarlanıyor” açıklamalarında bulundu.

Share: