Ertuğrul Fırkateyni şehitleri Tekirdağ’da anıldı

Tekirdağ’bile Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini yâd programı düzenlendi.

Yahya Kemal Beyatlı Firez Merkezinde gerçekleştirilen tören, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Hars ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, yaptığı konuşmada, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini rahmet, gönül borcu ve nazikâne andıklarını söyledi.

Hacıoğlu, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerinin her ahit hatırlanması gerektiğine vurgu yaparak şunları kaydetti:

“İki yıldır Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini ihtifal programı aranjman gayreti içerisindeyiz. Ertuğrul Fırkateyni süvarisi Kaymakam Büyük Koca, Tekirdağ’ın Dedecik köyündendir. Tekirdağ’ın arz bozuk yerleşme yerinin, mahallesinin adı de Ertuğrul Mahallesi’dir. Ertuğrul ismini Osmanlı’nın kurucusu Ertuğrul Gazi’den alıyor. 1890’da Japonya’dahi batan fırkateynin ismi Ertuğrul. 1975’te Kıbrıs çıkarmasında en muhteşem geminin adı bile Ertuğrul. Bu gemi Gazi unvanını bile almıştır. Bu manada Ertuğrul bizim üzere önemli. Bizim için yeryüzü önemlisi, 1928 senesinde kod inkılabı amacıyla Atatürk’ün Tekirdağ’a geldiği yatın adı üstelik Ertuğrul…”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Gün Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hasan Demirhan dahi Ertuğrul Fırkateyni’nin yola çıkışı ve batış sürecinde yaşananlarla ilgili katılımcılara hikmet verdi.

Şehitler için yakarış edilmesinin peşi sıra Ilbay Muazzez Sebep ve tören düzeni üyeleri, “Ertuğrul Fırkateyni Foto Sergisi”ni gezdi.

Programın ardından katılımcılara banak ağırlama edildi.

Törene, Garnizon Komutanı Liva Delimsirek Yenilmez, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, İl Inanma Müdürü Fatih Bozboyacı, İl Jandarma Komutanı Miralay Ahmet Yavaş, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: