Epdk’nın Ges’lerle İlgili Kararını Eleştiren Elazığ Osb Başkanı: “Öz Ayağımıza Ne Sıkıyoruz? Üretebiliyorsa Üretsin, Çatılarımız Tamtakır”

Elazığ Birleştirme Endüstri Bölgesi Başkanı Suat Öztürk, EPDK’nın çağ enerjisi santralleri ile ilişik eskiz düzenlemesine reaksiyon gösterdi. İnsanların devletin çıkarmış olduğu kararnameye güvenerek borçlanarak envestisman yaptıklarını dile getiren Öztürk, EPDK’nın kurul kararıyla bire bir haddinden fazla yatırımcının mağduriyet yaşayacağını belirtti. Öztürk, “Zat ayağımıza sebep sıkıyoruz? Bu kadar insanları kıygın etmenin ne gereği var? GES’lere karışmayın demişiz. Az Buçuk elan çok üretilsin istiyoruz. Üretebiliyorsa üretsin, çatılarımız bomboş” dedi.

Erke Piyasası Aranjman Kurumu; sanayicilerin ürettiği zaman enerjisinin aynı kısmını sisteme satmayı, mütezayit kısmını da bedelsiz olarak sisteme aktarmayı öngören eskiz düzenlemeyi kamuoyunun görüşlerine açtı.

Lisanssız faaliyet üretimiyle ilgili talimatname değişikliğine aksülamel gösteren Elazığ Tevhit Endüstri Toprak Başkanı Suat Öztürk türel süreci strateji edeceklerini ve sonuna büyüklüğünde bu konuda mücadele edeceklerini dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE BİNLERCE FİRMA BU İŞTEN DOLAYI MAĞDURİYET YAŞIYOR”

İnsanların devletin çıkarmış olduğu kararnameye güvenerek borçlanarak envestisman yaptıklarını dile getiren Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, EPDK’nın kurul kararıyla bire bir haddinden fazla yatırımcının mağdurluk yaşayacağını tabir ederek şunları söyledi:

“GES’lerle ait erke meydan kurulunun kararı akıbet günlerde Türkiye’nin gündeminde. Illet gündeminde? Türkiye’deki hep endüstri tesislerimizin, tarım sektörünün hayvancılığın 2019’un mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yayımlanmış olan kararnameye güvenerek Türkiye’de sanayiciler, tarım sektöründekiler üstelik rustik kalkınmanın desteği ile ve 10 yıl garanti verilerek sâdır bire bir kararnamede insanlarımız yatırımlara giriyor. Sanayicilerimiz, ekincilik sektörü de yatırıma girdi. Neye güvenerek girdi devletin çıkartmış olduğu kararnameye güvenerek borçlanmaya girdi, envestisman yaptı, bankalardan krediler kullandılar ve oradaki ifade hangi idi önceki etapta sâdır kurulu gücü bire bir işletmenin müesses olan dönüştürücü gücü yani orda ibare olarak tükettiği, kullandığı canlılık gücü işletmenin kurulu gücüdür. Bunun 60’ı kadar çatısı müsaitse yeri müsaitse yüzde 60’ı büyüklüğünde bu zaman paneli GES’leri kurabilir ve bu kurulurken üstelik prosedürü var nedir? Dağıtım şirketi, TEİAŞ, bizler OSB’ler ve özge kurullarla bu arada komisyonlardan projeleri hazırlanıyor geçiyor onaylanıyor ve teşekkül aşamasında hiçbir baskı yoktur diye ittifak yapılıyor, barışma imzalanıyor bu yatırımcı ondan sonra üstelik yatırım yapıyor. ve yaptılar de bir nice firmamız bunu yaptı sonradan bile bu sene gene yüzdelik 60 olayının bu gücünü yüzdelik 100’e çıkardılar. Bu hangi demektir? 500 KW’lık tıpkısı gücü kullanan, çatısı yeri müsaitse bulmuşsa bunun muhtemelen miktarını 100 KW’lık 200 KW’lık kendi ihtiyacında kullanıp diğerinde dahası hangi büyüklüğünde varsa bunu devlete satıyor. Kaç devam satıyordu 2.56’ydı şu anda son denk burada şayet tükettiğinin yüzdelik 100’den fazlası yahut tükettiği kadar fakat yapabilir denilmiş olsaydı bu insanlarımız bu yatırımları bu büyüklüğünde fazla yapmazdı.

“YENİLENEBİLİR ENERJİYE BU ÜLKENİN İHTİYACI VAR”

Bunun avantajı, dezavantajı hangi? Bana göre bunun hiçbir dezavantajı bulunmayan avantajı var. Milli ve tarih erke yeşil erke dediğimiz enerji, yenilenebilir enerjiye bu ülkenin ihtiyacı var. Amma akıbet sâdır EPDK’nın kurul kararı hangi yaptı? Geriye çevrilmiş namına 2019 Mayıs’tan bu yana kurulmuş olan tesislerde dahil geriye kapsadı. Dedi ki senin kullandığın ağır hangi ise tükettiğin pahal ne ise bunun yüzdelik 100’ün fazlasını üretebilirsin, ego bu yüzdelik 100 fazlasını yani 100 KW neşelilik tüketiyorsa 100 KW’dan aşkın üretmişsem bu 100 KW’tı alırım bunun dışındakini almam ve sisteme veririm parasını birlikte ödemem. Peki 2019’dan bu tarafa kurulmuş bilcümle firmaların riziko münfail, envestisman mamul, borçlanmış, kredi taksitlerini ödüyorlar bunlar ne olacak? Yani yatırımı firmaları, o şahıslar yapmış, sen tükettiğinin yüzdelik 100’den fazlasının parasını ödeyeceksin. Diğerinin ego parasını ödemeden sisteme koyacağım ben servet filan üstelik ödemem. E bu ne doğruluk duygusuna hangi hukuka tek şekilde akıllıca olmaz. Bu bağımlı Türkiye genelinde sakil bire bir edilgi yarattı. Binlerce firma bu işten kıygınlık yaşıyor. Bizim temsil Organize Sanayimizde 84 pare firmamız var bunun 4-5 tanesi fakat öz kullandığı büyüklüğünde yahut onun yüzde 100 fazlasından faydalanabiliyor. Onun dışındakiler hepsi elan fazlasını kurmuşlar. E sen sınır getirmemişsin, kurdurmuşsun demincek bulunmayan diyorsun. Hakeza bire bir eseme kabil mi? Bağımlı tığ bununla ait hangi yaptık? Tevhit Sanayi’de sanayicilerimizle ve dışardan katılımlarla bire bir basın toplantısı yaptık duyurmak amacıyla, matbuat toplantımızda birlikte mukteza tepkimizi ortaya koyduk. Tepkimizi anif yerine tabir etmiş olabilirler bizim devlete, hükümetimize veyahut kurumlara cebin tıpkısı durumumuz yok.

“ALLAH’IN VERMİŞ OLDUĞU GÜNDÜZ VAR AMA BUNUN ÖNÜNÜ KESMEYE ÇALIŞIYORUZ”

2021’birlikte Türkiye’üstelik cıvıltı kesintileri oldu, gaz kesintileri oldu, aheste aheste sıkıntılar oldu. Bu dünyada tıpkı enerji sıkıntısı var. ve maliyetler çok arttı. Bizim akan açığımız var. Türkiye şu anda doğalgazı güçlükle dışından alıyor hem tüketimde, hem sanayide, hem de cıvıltı enerjisi üretiminde kullanıyor. Bu bugüne kadar yüzde 25 civarında, 2022 yılı rakamlarına bakarak yüzde 25 civarında Türkiye doğalgazdan cümbüş üretiyor. Yüzde 10 civarında bile kömürle, sıkı dışından ithal edilen kömürlerle cıvıltı üretiliyor, bu yüzde 35’lere mukabele ediyor ve dışarıya dövizle ödüyoruz. Allah’ın vermiş olduğu güneşi kim Türkiye’de çok ferah tıpkısı şekilde elde edilebiliyor, tığ bunun önünü kesmeye çalışıyoruz.

“CUMHURBAŞKANIMIZ YERLİ VE MİLLİ DİYORDU. HANİ YERLİ VE MİLLİ FELSEFESİ?”

Faaliyet hangi üretiyoruz biz GES’lerden. Yüzde 8,20. Türkiye’de. Türkiye tüketimini 8.20’sine ruz enerjisinden elde ediyoruz bu büyüklüğünde hariç kapalı kendisine yapılan bire bir uygulamayı ve fiyat adına 2.56’evet bizim GES’lerden, erkin mütemmim GES’lerinden 2.56’evet istikbal ediyor. Doğalgazdan elektriği kaçtan alıyor? 4.20. Bu büyüklüğünde kıymet farkı var, ev dışından idmansız maddeye getiriyorsun erke girmek üzere. Evcil ve milli. Cumhurbaşkanımız yerli ve milli diyordu hani evcil milli felsefesi? Almanya üzere bire bir mutluluk kusursuz çağ de bulunmayan. Türkiye’nin bildirme bulutlanmış durumunda üstelik Almanya’nın iki misli neşelilik üretiliyor. 71 bin megabayt var Almanya’birlikte, bizim GES’lere baktığımız antlaşma zaman yüzde 10 civarlarında 6-7 kadar niye? Bunu daha çok yenilenebilir enerji Dünya’üstelik bu kadar önem kazanmışken erke maliyetleri bu büyüklüğünde yüksek olurken tığ münasebet önünü kesiyoruz? Hadi asamble kararını çıkartın, geriye çevrilmiş hiçbir kanun bu ülkede hiçbir yasa uygulaması kurul kararını, kanun çıkan kanuna seçim yürürlüğe girdiği tarihten beri geçerlidir. Geriye müteveccih tek asamble kararı muhteşem değildir. Cumhurbaşkanlığının çıkartmış olduğu kararname 2019’un 5.ayı buradan tıpkısı EPDK ‘nın çıkartmış olduğu EPDK oturmuş kararı Cumhurbaşkanlığı kararnamesini hiçe sayıyor 10 yıldır hava garantisi verildiği halde siz diyorsunuz ki 2019’un 5. ayından itibaren yapı bilcümle tesisleri kabul etmiyorum. Özlük tüketiminin bir fazlasını ego alırım onun üzerindekini sisteme veririm parasını ödemem. Sen istersen git paranı nerden bulursan bul, taksiti nerden bulursan bul. Hayvancı, besici, ekincilik arazisi, tavukçu, sanayici böyle ayrımsız mantıksızlık peki mu evet? Böyle bire bir öz varsa böyle bire bir kararname çıkarılmışsa türlü yetinme önderlerini bizlerle bire bir güruh yaparsınız burada sistemde arıza var, şu var bu var dersiniz. aynı kuma karar alınır oldularla bittilerle bu hisse senedi evet mu?

“EPDK HAKKIMDA CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNDU. NE YAPTIK, YURTSAL MI SATTIK?”

2023’te seçim var bu ülkede öz ayağımıza niye sıkıyoruz? Bu kadar insanları kıygın etmenin, bu büyüklüğünde insanları karşıya almanın hangi gereği var? Burada heybetli olan bağcıyı taklit etmek değil, üzüm yemek. Ben aynı basın toplantısı yaptım basın toplantısında yaptığım açıklamaların bazılarının kelimelerin cımbızlayıp aldığı EPDK benim hakkımda yanlişlik duyurusunda bulundu. Ne yaptık vatanı mı sattık, devlete al mi ettik? Yani öyle ayrımsız şey yaptıksa ne demişiz milli olan ayrımsız madde devir enerjisi. GES’lere karışmayın demişiz. Önünü kesmeyin diyoruz Az Buçuk daha çok üretilsin istiyoruz 4,26’dan(TL) gidip da 4.20’den doğalgaz matlup ve elektriği alıyorsun üstelik buradaki sanayiciden, tarımcıdan, şundan bundan niye 2.56’dan alımın önünü kesiyorsun? Üretebiliyorsa üretsin çatılarımız tamtakır. Almanya’de icazet vermiyorlar. Eğer GES kurmuyorsa, duvarlarına, çatılarına GES projeleri yoksa Yapı inşaatına müsaade etmiyor. Konutlarında da GES’ler kuruluyor ve fazlasını dahi devlet alıyor. Yani konuttan evvel GES var. Biz bu büyüklüğünde düşünün bundan senelerce önce dedik ki; Avrupa’de rüzgar enerjisi santralleri çok. Bizim ülkemizde niye yok? 15-16 senedir bakıyoruz demincek dağlarımızda santraller var. GES münasebet namevcut? GES’ler yayılmaya başladı. Burada nedir? Demek kim birileri menfaatine İleriki tarihlerde ilkokul yıl bilahare on yıl sonraları bunların giderek birilerinin menfaatine dokunacak. Niye? Doğalgaz, hayatiyet üretilecek. Dışarıdan ithal mevrut kömürden ruh üretiliyor. Bugün eğer 6-7 bin megavat GES’lerin ürettiği hayatiyet varsa, erte 30 bin, 40 bin megavatta çıktığı ant, bana bakarak o dışarıya tabi olan erke ile üretilen elektriğin miktarı düşeceği için, menfaatlerine zararlarına dokunacak. Antrparantez sanayici haydut değil, tevhit sanayide insanlar yatırım yapıyor, risklere gidip envestisman yapıyor istihdam yaratıyor ve ihracat yapıyor.

“BU YATIRIMCILAR HANGI YAPACAK?”

Bugün Türkiye’deki kombinasyon sanayilerde 2,5 milyon adam çalışıyor. Bugün ihracatın yüzde 45’i, 47’si organize sanayilerden çıkıyor. Sürekli olarak yatırımlar yapılıyor. Yani bu yatırımlar eğer hayvancılıkla, tarımla uğraşan insanların oradan bire bir geliri varsa, bu geliri hangi yapacak? İlla 500-600 bin, bire bir milyon liraları eş yaptığı işe gider edecek. Sanayici ne yapacak? Bu yatırımı bedelini bankalardan kredi kullanmış, onun taksitini ödeyecek; zait tıpkısı husus varsa, yegâne iki şerha henüz araba matlup. Herhangi Bir alınacak araba ve yatırım, yeni istihdam getirecek bunların önü ne kesilmeye çalışılıyor? Yani ben onun üzere türel yönden, benim hakkımda yapılan duyurma konusunda arkadaşlarımız, avukatlarımız ne yapacaksa yapacak. Bu işi o toplantıda şu anda netliği bekliyoruz.

“GEREKİRSE CUMHURBAŞKANINA GİDİP DERDİMİZİ ANLATACAĞIZ”

Bu toplantıdan sonradan beni 2-3 gündür bölgenin başkanları, yöneticiler, bu işten kötülük gören nazar başkanları, İç Anadolu’dan, Akdeniz Bölgesi’nden arayanlar var. Bununla ilgilendiren tutum ediyorum yakın zamanda tıpkısı müşavere toplantısı yapacağız. Bu yapılacak müşavere toplantısında ego geçen toplantıda bile söyledim. Icabında güç birliklerle, heyetlerle, EPDK’evet erke bakanlığa, Sayın cumhurbaşkanımıza gideceğiz. Cumhurbaşkanımıza derdimizi anlatmaya gideceğiz. Burada bittabi ki siyasetçilerimiz Türkiye’de ilgili siyasilerdir. Sadece Elazığlı siyasiler değil, Türkiye’üstelik hep siyasiler bu konuda duyarlı olması geçişsiz. Bunların çözümü üzere mücahede gider etmeleri geçişsiz. Yani nahak tıpkı durumumuz varsa bize açıklama etsinler. Toplantıda neymiş üniversitede ibret veriyorlar gibi gâh hatalı kavisli şeyler söylüyorlar. Fazlalık sanki sanayiciler arakçılık yapmıştır. ya kardeşim sen, bu kurulurken bunun projesi yapıldı, sözleşmesi yapıldı, onaylar verildi. 2019 yılında sâdır kararname var burada, sen yerleşmiş dokunaklı demişsin, kullandığın tükettiğin enerji dememişsin, 10 yıl çekicilik garantisi vermişsin. Bugün 10 sene çekicilik garantisini kaldırıyorum, sistemi buna çeviriyorum diyorsun. Vallahi kusura bakmayın. Böyle bu şekilde insanları kıygın edecekler. Dersiniz ki bu hisse senedi yayınlandıktan sonraları ağustos böylecene Eylül sonunda yahut 2022 yılı sonu itibariyle geçerlidir bundan sonrası. Siz işlenmiş olan insanları kıygın etmeye, onları iflasın iflasa sürüklemeye bankalarla aksi düşmeye zorluyorsunuz. ya kırsal kalkınma projeleri birlikte yüzdelik 50 bindi vermiş. Bu da devletin kurumu o zaman onlar dahi desteklerini vurdumduymaz mi isteyecekler.

“İNSANLARIN HAKKINI GASP ETMEYİN”

Binlerce insanı mağdur ediyorlar. Açıyor sanayicilerimiz, insanlar yanlış hatalı ve aksi inatçı şeyler konuşuyorlar. Yani genelde biz devlete bu gitmiş riziko almış, bankalar yapmış olduğu anlaşmalara bakmış, kredi vermiş. Maaş taksiti var. 20 bin, 50 bin, 100 bin 300- 400 bin. Yeryüzü şiddetli yatırım yapan 100 bin doların üstünde. Bunun 1 milyon dolar 2 milyon dolarlık envestisman yapanlar var. Nasıl olacak bunlar? Ferda bu insanlar işçi mi çıkartacaklar, işletmelerini mi kapatacaklar? veya o çatıdan çok kullanılmadığını birebirin dışındaki panelleri söküp hurdaya mı atacaklar. yahut bu insanlar fabrikayı aynı vardiya namına 2 defa çalışıp yahut başka benzeri şekilde bunu yeniden göndermeyecekler size. Hakeza ayrımsız molekül olur mu? Burada demişiz ki’ Kardeşim siz gasp mı ediyorsunuz insanları? İnsanların hakkını gasp etmeyin. Siz yatırımını yapmış, emeğini çekmiş riskini almış tıpkısı firmanın ürettiği ürünü, cümbüş üretiyor. Sen diyorsun ki bunun şu kadar fazlasını ego almayacağım. Bu gasptan apayrı neye girer? Bu kelimelerimden muhit arkasını yayınlamadan yanlişlik duyurusunda bulunmuş EPDK. Ama hukuki sürecimizi biz dahi sonuna büyüklüğünde bu mücadelemize bitmeme ettireceğiz. Hiçbir antlaşma devlete alın olmamışız. Devletin yanında olmuşuz, bayrağımızı, milletimizi, toprağımızı dost insanlarız. Milliyetçi insanlarız. Bizi kalkıp birlikte bu şekilde bire bir oldubittilerle kıygın etmeye on paralık kimsenin hakkı namevcut. Bunu de hukuk kuralları zarfında da diğer umum taharri özgürlükleri içre bile bunun mücadelesini vereceğiz. Zira tığ sanayicilerimize ve insanlarımıza karşı işlenmiş ayrımsız haksızlıktır. ve yöntemsizlik yapılmış kadar yolsuzlukla insanlar suçlanıyor. Bunu kabullenmemiş benzer değil. Orada ara sıra şahıslar bu işi yapıp oldu bittilere getirmesini kesinlikle kabullenmiyoruz.”Share: