EPDK’den Lisanssız Cıvıltı Üretim Yönetmeliği değişikliğine ilgili izah Açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yazılmış ve görsel medyanın beraberinde sosyal medyada bile Lisanssız Faaliyet Üretimi Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeye yönelik tenkit sınırlarını aşan, kuruma müteveccih okkalı taşlama ve suçlamalarda bulunanlar hakkında hukuki yola başvurulacağı bildirdi.

EPDK’den yapılan mukayyet açıklamada, kısım paydaşlarının de görüşleri alınarak hazırlanan Lisanssız Hareketlilik Üretimi Yönetmeliği’nin önce kurul marifetiyle onaylandığı, arkası sıra 11 Ağustos’ta Resmi Gazete’birlikte yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Düzenlemeyle ana neşelilik tüketicilerinin ihtiyaçlarını bloke etmek üzere hayatiyet istihsal tesisi kurmasının sağlandığı belirtilen açıklamada, “Tüketicinin tükettiği kadarını bile satarak yatırımının hoşgörüsüz dönüşünü akla yatkın süreler içinde elde etmesi sağlanacaktır. Böylecene doğası gereği şebekeye entegrasyonunda sıklet kâin ağır aksak istihsal işleyen yenilenebilir erke tesisleri, sıradan ihtiyacı olan tüketiciler tarafından kurulacaktır. Getirilen kısıtın üzerindeki enerji YEKDEM’e bedelsiz ulama adına bütün tüketicilere fayda sağlayacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, sonuç günlerde yazılı ve görsel medyanın beraberinde toplumsal medyada birlikte söz konusu düzenlemeye müteveccih tenkit sınırlarını aşan, EPDK’ye yönelik ağır sıklet taşlama ve suçlamalar içeren değerlendirmeler yapıldığına meni edilerek şunlar kaydedildi:

“EPDK’nin hep düzenlemeleri değme makule eleştiriye açıktır. Kurumumuz hep düzenlemelerinin tedbir aşamasında öncelikle ilgili kül paydaşların görüşlerini almaktadır. Bu teşrikimesai süreciyle ilişik tensikat hayata geçtiğinde bile bitmeme etmekte, karşılaşılan yeni durumlara yönelik eskimemiş tensikat ivedilikle hayata geçirilmektedir. Kurumumuzun bu yaklaşımı zaman olduğu kabil daha çok de tıpkısı şekilde bitmeme edecektir. Fakat Türkiye enerji sektörünün göz bebeği konumunda olan, eş olduğu 750 personelle ülkemiz ve sektörümüz amacıyla aktif çalışmalarını sürdüren ve bu alanda yerel ve ecnebi otoriteler tarafından üstelik ölçüm gören Kurumumuza yönelik çetin hakaretlere karşı ağızsız kalınması üstelik beklenmemelidir. Elazığ OSB Umumi Heyet Başkanı Suat Öztürk hakkında kurumumuza yönelik ‘gangster, şehir eşkıyası’ şeklindeki hakaretleri cihetiyle suç duyurusunda bulunulmuştur. artık bile eleştiri sınırlarını aşan, Kurumumuza müteveccih hakaret içeren paylaşım ve değerlendirmelerde bulunanlar üzerine hukuki yola başvurulacaktır. Hele vurgulamak isteriz kim EPDK ‘şahsi kazanç peşinde koşanların değil’ milletimizin çıkarlarını korumakla mükelleftir ve lisanssız cıvıltı üretiminin tüketicilerimizin sırtına aynı maliyet yükü getirmesine izin vermeyecektir.”

Share: