Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan öğretmenlik mesleğini gururla yapıyor

Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan öğretmenlik mesleğini gururla yapıyor

GİRESUN – Anadan Doğma adale hastalığı nedeniyle yaşamını tekerli sandalyeye ilişkin sürdüren öğretmen Gökhan Özcan, çocukluktan bu yana hayalini kurduğu mesleğini gururla yapıyor.

Giresun’un Piraziz ilçesinde zinde Gökhan Özcan, ilkokul yıllarından itibaren düşlediği mesleğine, tahminî tıpkı sene önce atanarak Bulancak’ta Martir Naci Akçay Özel Eğitim Bilimi Aplikasyon Okulu’nda görevini sürdürüyor.

Görsel sanatlar öğretmeni kendisine görev yaptığı okulunda azmiyle hususi öğrencilerine kat sayı olan Özcan, öğrencileriyle alay malay olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özcan “Rastgele şeyden geçmiş bire bir sarıklı yerine görev yapıyor olmaktan haddinden fazla mutluyum. Özel öğrencilerimize kat sayı olmaktan, onlara bir şeyler öğreterek hayata hazırlıyor kalkmak benim için tarifi imkansız tıpkı mutluluktur. Özürlü aynı plastik sanatlar öğretmeni olarak öğrencilerin arasındayım ve bunun onlarda dahi farkındalık oluşturduğunu düşünüyorum. Ferda bu öğrencilerimiz büyüdükleri antlaşma, benzeri özürlü öğretmenlerinin olduğunu ve engelli öğretmenin üstelik olabildiğini kendilerinin birlikte isterse kâh şeyleri isterlerse başarabileceklerine inançları artacaktır. Bu anlamda birlikte onlara çokça ulama verdiğimi düşünüyorum. İyi kim dahi hoca oldum” dedi.

Yeteneğini ailesi keşfetti, öğretmenleri yönlendirdi

Resim sanatına yeteneğinin ilkokul yıllarında ailesi marifetiyle ayırt edildiğini de anlatan Özcan, “Annemin anlattığına göre elan ilkokul yıllarındaydı evinin uğrunda park yeri halindeki tır park halindeymiş. çizmişim. Elan sonraki yıllarda 10 yaşlarındayken hastalığım zımnında İstanbul’a tedaviye gidip gelirken, gördüğüm şehirler üzerinde site planlamaları yapmaya başladım. Benim ajandaya çizdiğim bu resimleri annem alıp okulda öğretmenlerime getiriyor. Bunun konusunda benim suret yeteneğim keşfediliyor. Bu yönde öğretmenlerimin yönlendirmesiyle Domuzuna Sanatlar Lisesi’ni tamamladım ve ardından da Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Pir Sanatlar Fakültesi’ni bitirdim. Lüp uğrunda duran tırın resmini çizerek başladığımız iz serüvenimiz bugün buralara kadar geldi” şeklinde konuştu.

“Umudumu kaybetmedim, hayallerimden vazgeçmedim”

Siftinlik yaşlardan itibaren kas erimesi hastalığıyla uğraş etmeye başladığını anlatan Özcan, “İlkokul yıllarımdan itibaren fark edilen kas hastalığım beni tedricen koşuk, dolaşma kabil özgürlüğümden alıkoymaya başladı ve arkası sıra otama süreçlerim başladı. Fakat ailemin ve öğretmenlerimin desteğiyle hayattan kopmadım, hayallerimden vazgeçmedim. On Paralık azıcık umutsuz olmadım. Ailem eğitim konusunda hiçbir ant engel olmadılar. Bütün destek oldular. Benim kabilinden özürlü çocukları olan ailelere şurası tefhim etmek isterim, ego başardıysam onların çocukları birlikte başarabilir yeter ki aileleri destek olsun. Ben hiçbir ant hayallerimden vazgeçmedim ve umudumu kaybetmedim” diyerek konuştu.

Okul Müdürü İnci Akçay Bozkurt ise yaptığı açıklamada “Gökhan öğretmenimiz çocuklarımız için kalburüstü tıpkısı cafcaf nazir oluyor. Öğrencilerimiz Gökhan öğretmenimiz kabil başarabileceklerini düşünebiliyorlar. Velilerimiz amacıyla üstelik ayrı ayrımsız sükse örneği oluyor. Bizim göremediğim noktaları hocamız görüp, ayırt yazar bizi yönlendirebiliyor. Bu anlamda bizim üzere Gökhan öğretmenimizin okulumuzda olmasını aynı nasip namına değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: