Emine Erdoğan Sarıyer’deki “Mehmet Tabanca Anaokulu” açılışına katıldı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Okul öncesi eğitim, çocukların şalter gelişiminde, sosyal ve birey becerilerinin güçlenmesinde son derece şanlı bire bir yere sahip. ve bu ayrıntılar akademik hayatlarında çokça elan muvaffakiyetli oluyorlar.” dedi.

Sarıyer’birlikte Mehmet Tabanca Anaokulu’nun açılış töreninde mütekellim Erdoğan, anaokulu açılışı vesilesiyle ayrımsız arada olmanın mutluluğu içre olduğunu söyledi.

Bu modern okulun, torunlar için fena hâlde bir geleceğin anahtarı olmasını dileyen Erdoğan, “Bildiğiniz kabilinden, iyilikseverlik, sosyal karakterimizin genişlik vazıh özelliğidir. Kadim medeniyetimiz, bizlere vakıf kültürüyle birlikte emsalsiz bir iyilik ve dayanışma pratiğini miras bırakmıştır. Birlik topluma fayda sağlayacak hizmetlerin peşinde koşan, bu uğurda şişman himmet harcayan insanlar medarı iftiharımızdır.” diye konuştu.

Emine Erdoğan, eğitimi desteklemenin, insanın ülkesine verebileceği bildirme iyicene bağış olduğuna inandığını rapor ederek, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ve Tabanca ailesi ile emeği geçenlere teşekkür etti.

İnsanın yaşamın öznesi olduğuna aksan eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“İnsan geliştikçe, erdemlerle donandıkça, yaşam de akıllıcasına uygun adına güzelliklerle dolar. Ağacın yaşken eğildiği gibi insanın de bildirme bol işlenebileceği geçenek, çocukluğudur. Uzmanlar, 0-6 gözyaşı aralığında, zihnî, can, içtimai ve bedenî gelişimimizin yüzde 70’ini tamamladığımızı söylüyorlar. Meslek öncesi eğitim, çocukların açkı gelişiminde, toplumsal ve can becerilerinin güçlenmesinde akıbet rütbe büyük bir yere eş. ve bu ayrıntılar akademik hayatlarında çok henüz muvaffakiyetli oluyorlar. Yaşamlarının sonraki evrelerinde elan başarılı yetişkinler olma ihtimalleri yükseliyor. Sair benzeri balaban konu dahi ekol öncesi eğitimin, dezavantajlı çocuklar amacıyla okazyon eşitliği sağlamasıdır. Dolayısıyla anaokulları, kişi sunu mebzul sarrafiye yerleridir.”

“5 gözyaşı okullaşma oranımız yüzdelik 93 seviyesine ulaştı”

Erdoğan, hükümetin bu tatlılıkla erken çocukluk eğitime büyük önem verdiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2002 yılında 5 yaşındaki çocuklarımızın vakit kaybetmeden yüzdelik 11’i bu eğitimden yararlanırken, zaman 5 gözyaşı okullaşma oranımız yüzdelik 93 seviyesine ulaştı. 2022 yılı sonuna kadar, 5 yaşındaki umum çocuklarımızın okullaşmasını hedefliyoruz. Bu anlamda, ‘Temel Eğitimde 10 Bin Meslek’ Projesi, erken çocukluk eğitimi için haddinden fazla güzelce fırsatların kapısını araladı. Bu projeyle 3 bin anaokulu ve 40 bin ana sınıfı açılması hedeflendi. Büyük benzeri mutlulukla rapor ediyorum ki bugün itibarıyla 1409 eskimemiş anaokulu ve 10 bin 200 temel sınıfı açıldı. Köy ve seyrek nüfuslu yerlerde, derslik açılması için lüzumlu olan 10 yavru sayısını 5’e düşürdük. Böylecene 20 bin karye çocuğumuz henüz ekol öncesi öğretmenleriyle buluştu. Yavru sayısı 3-4 olan yerlerde ise ‘gezici öğretmen sınıfı modeli’ ile evlatlarımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Değişen dünya ile birlikte yetişek kavramının anlamı ve işlevinin üstelik değiştiğini dile getiren Emine Erdoğan, şunları söyledi:

“Geleneksel anlamda yetişek, toplumların, değerlerini zinde kuşaklara transfer gayretiydi. Bugün ise eğitimin amacı ve boyutları ağız ağıza değişti. Günümüzde eğitim, toplumsal ve hesaplı kalkınmanın yegane koşulu oldu. Teknoloji çağını zinde dünyamız, anbean bilimsel ve teknolojik yeniliklere fon oluyor. Evrensel bilgi havuzu gittikçe büyüyor. Dolayısıyla eğitim bilimi alanında hayatiyetli ve kuvvetli ülkeler, bu değiş rüzgarında savrulan değil, alnaç verenler namına öne geçiyor. Angın ayrımsız neymiş, ‘Yurt müdafaasının en emin yolu eğitimdir.’ denir.”

Erdoğan, eğitim bilimi alanında yapılacak değme yatırımın, tıpkı milletin geleceğine mamul genişlik karlı envestisman olduğuna inandığını anlatarak, çocukları yalnızca süresince yaşadıkları süt kuzusu göre değil, geleceğe göre yetiştirmekle mükellef olduklarını aktardı.

Çocuklara sağlayacakları gani başlangıçların, türe ettikleri pir tıpkı hayatın temeli olacağı kabil memleketi sırtlayarak ileriye taşıyan insanlar olmalarını sağlayacağına dikkati çeken Erdoğan, “Büyük ve Dinç Türkiye vizyonunun bildirme heybetli ayağı, bu vizyona eş çıkma ongun yetişmiş çocuklarımızdır.” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, göçler, abuhava krizi, salgınlar kabilinden bilumum toptan sınamalara, kalifiye herif sermayesi ile göğüs gerilebileceğini aktararak, şöyle konuştu:

“Şöyle tıpkı dönüp geçmişimize baktığımızda, topraklarımızda, alimler, münevverler, fen insanları ve nice iri insanlar yetiştiğini görüyoruz. Medeniyetimiz, terbiye ocaklarında mensur edilmiştir. Bilimle sanatla ilimle büyümüş insanlar, kavrama kaynaklarına dönüşmüştür. İşte bu topraklarda hakeza nazik aynı adam potansiyeli var. Bu potansiyeli el birliğiyle ihya edeceğimize candan inanıyorum. Biliyorum kim, bu mutluluk hepimizin kuma değeri, emeli, hayali ve sevdası.”

Emine Erdoğan konuşmasının böylece öğretmen ve öğrencilerin 2022-2023 terbiye öğretim yılını kutlayarak sükse dileklerinde bulundu.

“2022 – 2023 eğitim bilimi tedrisat yılına 1450 özgür anaokulu”

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer üstelik Vekillik olarak ekol öncesi eğitime balaban ehemmiyet verdiklerini belirterek, amaçlarının meslek öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını OECD ortalamasına yaymak olduğunu kaydetti.

Icra Vekili Özer, bugün bakımından 2022-2023 eğitim bilimi tedrisat yılına 1450 bağımsız anaokulunu, 10 bin 200 bakir asıl sınıfını yetiştirmiş olmaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu anlatarak, şunları aktardı:

“1450 çokça kritik zira tığ bu projeyi saygıdeğer Hanımefendi’nin himayesinde başlattığımız zaman Türkiye’deki bağımsız anaokulu sayısı 2 bin 887 idi. Yani benzeri yılda bundan daha fazlasını yazmak için yola çıktık. İstanbul’birlikte bu projeye başladığımız antlaşma 147 kıta kerem anaokulu vardı amma 1538 pasaj özgür hususi anaokul vardı. İşte tığ bunun amacıyla İstanbul’a bin pasaj şevket anaokulu düzenlemek için yola çıktık ve bu 1450 sunum yapmış olduğumuz yeni anaokulunun 690 tanesini İstanbul’da yaptık.”

Hayırseverden Eskişehir’e anaokulu sözü

İlçeye anaokulunu kazandıran iyicil aksiyon insanı Polimeks Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca dahi rahmetli babası adına bu anaokulunu yaptırdığını söyledi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Milli eğitim bilimi seferberliğiyle ilgili gücü yeten herkesin yapabileceğini yapması gerekir.” şeklinde bir açıklamasının olduğunu aktaran Tabanca, bu şiarla yola çıkarak merhum babalarının adına bu okulu yaptıklarını anlattı.

Tabanca, bu okulun Sarıyer bölgesindeki önceki izzet anaokulu olduğunu dile getirerek, “Bu bile bizim amacıyla ayrı bir alım kaynağı. Babam hayatını meşbu meşgul yaşadı. Ben sizin huzurunuzda Sayın Bakanıma bire bir meze yüklemek istiyorum; Şayet Sayın Bakanım Eskişehir’bile bize tıpkısı vadi gösterirse bu okul üzere biricik dahi anaokulu yapacağız.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Emine Erdoğan’a armağan arz etti. Emine Erdoğan üstelik hayırhah Erol Tabanca’ya teşekkür belgesi verdi.

Programda henüz bilahare Emine Erdoğan, Bakan Özer ve eşi Nebahat Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Berrak Yerlikaya, eski bakanlardan Nabi Orion, Tabanca ailesinin üyeleri ile ara sıra milletvekillerinin katılımıyla açım kurdelesi kesildi.

Emine Erdoğan açılışını yaptığı anaokulunu tören düzeni üyeleri ile birlikte gezdi. Anaokulundaki baziçe, kılık ve aktiflik odalarını gezen Erdoğan, çocuklarla kardeşçe ederek yakından ilgilendi.Share: