Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde izzet marifetiyle üretilen yaklaşık 19 milyon sazan çocuk akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Su Ürünleri Istihsal Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin eş olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına büyük ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, gölet ve akarsularda farklı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve iç sularda 380 tür olduğunu, tahminî 100 türün üstelik ticaretinin yapıldığını rapor ederek, “Bakanlık adına balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza akıbet 20 yılda 10,2 milyar liralık Türkiye genelinde ÖTV’siz motorin desteklemesi yaptık. Aynı şekilde Türkiye’dahi yetiştiricilik işleyen üreticililerimize 7,2 bilyon lira ve farklı desteklerle bu arada son 20 sene içerisinde 18,2 milyar teklik destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman dahi Türkiye’nin, akarsu kaynakları bakımından bile haddinden fazla şişman imkanlara topluluk olduğunu belirterek, Keban Su Ürünleri Istihsal Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, yandaki 11 ile de dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mürtefi Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimum düzeyde yararlanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları katmak için devlet ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını rapor etti.

Tığ, 14-15 Kasım’dahi Keban Barajı’nda sportif akort balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Kültürlü, okuduğu duanın peşi sıra 101 su kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz sonra sembolik olarak 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde çocuk balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar amacıyla Keban Baraj Gölü’nde “Evinize kılıklı geldiniz” yazılı afiş açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Jandarma Komutanı Mümessil Miralay Murat Evren, İl Inanma Müdürü Cesamet Yeğin, Keban Uray Başbuğ Vekili Osman Erdoğan de katıldı.

Share: