Elazığ’da 20 bin dekar alanda domates hasadı sürüyor

Elazığ’da 20 bin dekar alanda domates hasadı sürüyor

ELAZIĞ – 20 bin 63 dekar alanda 78 bin 542 ton domates üretimi yapılan Elazığ’da hasat sürüyor.

20 bin 63 dekar alanda 78 bin 542 ton domates üretimi yapılan Elazığ’da hasat devam ediyor. Bu çerçevede İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla merkeze ilişkin Alatarla köyünde Tarla Günü düzenlendi. Programa, SELIM Öğür Elazığ Milletvekilleri Güçlü Bulut ve Sermin Balık, Tarım ve Orman İl Müdürü Ali Kılıç ile üreticiler katıldı. Programda üreticilerle tıpkısı araya gelerek sevgili ve taleplerini dinleyen protokol, tarlada hasat yaptı. Ardından kurutma bölümüne sabık protokol, burada yapılan çalışmaları durumunda inceledi.

Çiftçilerin birlikte olduklarını tamlayan Saylav Mukavemetli Endişe, “Köylümüzün ve üretenin yanındayız. Cenabıhak kader ederse bundan ahir süreçte de üretenin beraberinde olacağız. Aynı muvaffakiyet hikayesinin bile yazıldığı ortamdayız. Tıpkısı kardeşim mevrut burada 2 bin dönüm konusunda yaklaşık 100 milyon TL’lik tıpkı derece oluşturmuş. Geçmek ki savaşım edince ve çalışınca oluyor. Madun bina ve yer buna akla yatkın. Yeter kim bizler çalışalım” dedi.

Bereketli ve iyicene benzeri yıl yaşadıklarını aktaran Mebus Sermin Balık, “Üreticimizi yürekten kutluyorum. 2 bin dekar alanda domates üretiyor. Tohumdan toprağa, topraktan sofraya ve yurtdışına haddinden fazla nazik bire bir istihdamdır. Bu sadece ülkemizin üretimine değil, etkin işçilere, taşıyıcıya ve değme alana yardım sağlıyor. Sıkı dışına ihracatta bizim için çokça makro” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin domates üretiminde ve ihracatında net ihracatçı aynı mutluluk olduğunu vurgulayan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehabetli Kılıç, “Acun ihracat rakamına baktığımız antlaşma 2020 yılı verilerine bakarak 9.8 bilyon dolarlık bire bir sağlık ve 7.7 tonluk tıpkı domates üretimi var. Bizde bu domates üretimi içerisinde ülkesel yerine ongun tıpkısı konumdayız. Verilere bakarak ülkemiz acun domatesi ihracatında 9. tam kayran alıyor. Biz 2020 yılında 520 bin ton domates ihraç ederek ülkemize 312 milyon dolarlık ayrımsız dirimlik elde etmişiz” şeklinde konuştu.

Share: