Elazığ Stadı’na boya badana eğitimi düzlük Diyarbakırlı kadınların eli değdi

Diyarbakır’üstelik boya badana eğitimi düz 21 karı, Elazığ Stadyumu’nda yürütülen çalışmalara fahri yardım sundu.

Bağlar Kaymakamlığı bünyesinde neşelilik tay tay arabası Ocak Bindi Merkezi (GIYAP), düzenlediği 25’i aşkın kursla kadınların içtimai hayatta daha canlı olmalarını ve patika edinmelerini sağlıyor. Bu kurslardan biri dahi boya badana kursu.

Merkezde açılan kursa vasıta yaptıran, aralarında eş hanımları, yöre lisans ve lisans eğitimini tamamlamış üniversite mezunlarının üstelik bulunduğu 20-40 gözyaşı aralığındaki 21 kadın, 1,5 ay mesleksel eğitim görerek şehadetname almaya adalet kazandı.

İnşaat sektöründe istihdam edilecek kadınlar farkındalık hazırlamak için Bilgisizlik ve Spor Bakanlığınca Elazığ’a kazandırılan, inşasında sona yaklaşılan UEFA ve FIFA standartlarındaki gündeş statta hesaplı çalışmalara boya badana yaparak benzeri günlük bindi sağladı.

“imdi boya badana işlerimizi kadınlarımız bile yapacak”

Bağlar Ocak Bindi Merkezi Koordinatörü Ikbal Sakil, AA muhabirine, hayatın rastgele alanında kadınların varlığını yetiştirmek ve yükseltmek amacıyla çabaladıklarını belirtti.

Mesleki terbiye programlarının beraberinde sosyal sorumluluk projeleri de yürüttüklerini rapor eden Yavaş, bunlardan birinin da kadınları inşaat sektöründe istihdama sarmak olduğunu söyledi.

Bu nedenle kurs açarak kadınlara boya badana eğitimi verdiklerini anlatan Kısık, “Kursiyerlerin istihdamı üzere firmalarla görüşmeye başladık. artık boya badana işlerimizi kadınlarımız üstelik yapacak. Evlerimizi, iş yerlerimizi, dükkanlarımızı kadınlarımız üstelik renklendirecek.” dedi.

“Elan akman iş çıkarmaktalar”

Kadınların istihdamı amacıyla düzenlenen projeye katkı sunan Diyarbakır Tevhit Uran Bölgesi’nde (OSB) boya fabrikası sahibi Özgül Çelikten öz işletmelerinde da kadınların istihdamına ehemmiyet verdiklerini aktardı.

Bağlar ADEM’in açtığı kursu duyunca inşaat firmaları ve müteahhitlere müteveccih, avrat becerikli istihdam etmeleri halinde ekstra tenzilat aplikasyon konusunda kampanya başlattıklarını dile getiren Çelikten, “Şantiyelerde genişlik şişman sıkıntımız aksiyon bittikten bilahare katışıksızlık ekibinin yeniden girip orayı temizlemesi. Amiyane değerli amal. Kadınlarımız sahaya girdiğinde bu işlemler elan bile azalmakta, daha saf hisse senedi çıkarmaktalar.” diye niteleyerek konuştu.

Elazığ Stadyumu inşasında yüklenici firma temsilcisi Mehmet Hanlı de işin seçkin aşamasında, mimarlardan mühendislere büyüklüğünde karı eli değdiğini ifade ederek bu projeye dahi katkı sunmak üzere erkek boya ustalarının yanında kadınların dahi stada vasıf katmasından bahtiyarlık duyduklarını belirtti.

“Kadının yapamayacağı gelişim namevcut”

Boya badana eğitimi düz kadınlardan İpek Gülcü, ağırşak öncesinde seçkin işte çalışmadığını, Bağlar YOKSULLUK’de boya badana kursu açıldığını duyunca müracaat yaptığını söyledi.

Bu kursa katılmakla akıllıca aynı karar verdiğini dile getiren Gülcü, “Öncesinde uğraşı kendisine tuvale yağlı boya resim yapıyordum. Cidar boyamanın üstelik hoş olacağını düşündüm. Kursa katıldığım, bu eğitimi aldığım amacıyla mutluyum. Çünkü boya yapmak evire çevire ve zevkli aynı iş.” ifadesini kullandı.

İrem Ayverdi da boya yapmayı sevdiğini bu nedenle kursa katıldığını anlatarak “Kadının yapamayacağı hisse senedi bulunmayan. Karı isterse gelişigüzel işin üstesinden gelebilir. Öncesinde hiç boya yapmamıştım. Gördükten sonra heveslendim. Haddinden Fazla lezzetli benzeri hareket.” dedi.

Share: