Ekonomi Eş Güdüm Müesses enerji sektöründeki gelişmeleri görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan Tutum Eş Güdüm Kurulu (EKK) toplantısı sona erdi. Erke sektörünün akıbet durumunun ele alındığı toplantıda, Iş ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı beyninde ‘Teknoloji ve AR-GE Faaliyetleri Alanında İşbirliği ve Fen Paylaşımına İlişkin Protokol’ imzalandı.

Tutum Eş Güdüm Oturmuş toplantısı, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mesai ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgilendiren kurumların temsilcilerinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye ekonomisine ait mevcut görünüş ve beklentiler ile çöz ve dış finansman tarafındaki gelişmeler değerlendirildi. Önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşılması beklenen Orta Vadeli Program’ın (2023-2025) tedarik süreci çerçevesindeki çalışmalar üstünde duruldu.

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, “Toplantıda tor yer yağı ve gaz fiyatlarındaki akıbet gün azimet birlikte karışma kalkmak üzere toptan düzeydeki gelişmeler dikkate alınarak ülkemiz enerji sektörünün görünümü ve gelecek zaman potansiyel eğilimleri değerlendirilmiştir. Antrparantez daha önceki gerçekleştirilen EKK toplantılarında alınan kararların aplikasyon sonuçları gözden geçirilmiş, bu kapsamda atılması müstelzim destekleyici adımlar görüşülmüştür. Sonuç kendisine nitelikli eş kaynağını ve yatırımları ülkemize çekecek çalışmalara asıl oluşturacak ‘Uygulayım Bilimi ve AR-GE Faaliyetleri Alanında İşbirliği ve Bilim Paylaşımına İlişkin Protokol’ Mesai ve Toplumsal Asayiş Bakanlığı ile Uran ve Teknoloji Bakanlığı beyninde imzalanmıştır” denildi. – ANKARAShare: