Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Gizligider, Hakkari’de konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye’nin artık istihsal planlamasını yapacağını belirterek, “Yani ne toprağa ne ekileceğine değişmeyen yüklemek zorundayız. Yoksa ‘mülkiyet benim, düzlük benim, ben buna istediğimi ekerim’ dersek buradaki su, toprağın mineral ve abuhava durumunu ayn uğrunda bulundurmazsak tıpkı süre sonradan istediğimiz verimi alamaz duruma geliriz.” dedi.

Programlara gelmek amacıyla Hakkari’nin Yüksekova ilçesine mevrut Gizligider, Demeter Uzvi Ekincilik Evi’ni müzakere ederek, girişimci kadınlarla bire bir araya geldi, ülkü ve taleplerini dinledi.

Ardından Selahaddin Eyyubi Kültür Sarayı konuşma salonunda “Kız Kardeşim Projesi”nin sertifika törenine katılan Gizligider, bu programı alelhusus ilçede tahsis etmek istediklerini ve buradan vermek istedikleri mesajların düşündürücü olacağını düşündüklerini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’nin selamlarını ileten Gizligider, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hakkari denince akla milli park alanı ilan ettiğimiz natür ve plato turizminin kullanılmamış gözdesi Cilo ve Sat Dağları geliyor. Yine Şemdinli balı geliyor aklımıza. Hırçın lale geliyor ve endemik tıpkı tür. Meralarınız geliyor. Sayın Valimize ve evcil yöneticilerimizin tamamına haddinden fazla teşekkürname ediyoruz, bu yıl yapacağımız efsanevi dağıtımıyla bu yaylaları bilcümle bu arada şenlendireceğiz. Aklımıza ıslahını yaptığımız Yüksekova Büyükçay Deresi, Yüksekova içmece suyu isale hatları, içmece suyu tasfiye tesisi geliyor. Yüksekova Salkımlı Göleti sulaması işiyle 5 bin 500 dekar yerey inşallah burada sulanacak. Hakkari deyince artık akla yapacağımız projeler gelecek.”

Gizligider, site merkezine sadık Durankaya regülatörü ve sulama işini yaptıklarını, bununla de 1790 dekar arazinin suya kavuşacağını tabir etti.

Merkez Bağışlı Göleti inşaatı amacıyla 11 Ekim’üstelik ihaleye çıkacaklarını bildiren Gizligider, şunları kaydetti:

“Hakkari’de sunu muhteşem sulama işimiz Dilimli Barajı sulaması. Bununla 75 bin dekar araziyi sulayacağız. Bu işimiz envestisman programında. Maliyeti bile 800 milyon lira. Hakkari deyince aklımıza bakım geliyor, bozkırların sulanması, bereketlenmesi, kadınlarımızın emeğinin değerlenmesi geliyor. Hakkari’nin önümüzdeki süreçte burada tertemiz parlayan şans olarak geleceğe güvenle vekil gençleri geliyor. Çok büyük bire bir ülkede yaşıyoruz. Artık Türkiye üretim planlamasını yapacak. Yani hangi toprağa hangi ekileceğine değişmeyen yüklemek zorundayız. Yoksa ‘mülkiyet benim, düzlük benim, ego buna istediğimi ekerim’ dersek buradaki akarsu, toprağın mineral ve iklim durumunu ayn önünde bulundurmazsak bire bir müddet bilahare istediğimiz verimi alamaz duruma geliriz. İnşallah bu üretim planlamasına de geçeceğiz.”

Vali ve Uray Başkan Vekili İdris Akbıyık birlikte kentin envestisman ve hizmetlere değişip dönüştüğünü dile getirerek, Hakkari’nin, Yüksekova’nın tarihinin yer efdal yatırımlarını aldığını tabir etti.

Kente tanınan zait ayrımcılıkla seçkin alanda nazik gelişim kaydedildiğine aksan fail Akbıyık, şöyle konuştu:

“Yüksekova’de 3 bin 400 TOKİ konutu yapıldı. İl merkezine doğal gaz geldi. Gelecek yıl inşallah buraya birlikte gaz ati. Gine Organize Sanayi Bölgesini kuruyoruz. Hakkari’nin arz balaban sorunu başıboşluk problemi birlikte Tevhit Sanayi Bölgesiyle giderilecek. Eğitimde tarihi bire bir başarıya imza attık. Daha Çok Hakkarili dallar tıp fakülteleri, mühendislikler kazanıyor. 3 yılda 43 meslek yaptık. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza, bizleri destekleyen eksiksiz bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Kadınlarımız, ellerinin değdiği seçkin alanda çokça başarılılar. Hakkari’üstelik 4 eş kooperatifinin kurulmasına vasıta olduk. Seçme birinin ayrı projeleri var. Valiliğimiz, Şehremaneti Başkanlarımız ve Kaymakamlıkların imkanlarıyla da bunların hepsini destekliyoruz.”

Müteşebbis kadınların hikayelerini konu kayran sinevizyon gösteriminin ardından proje kapsamında eğitimini bitiren kadınlara sertifikaları verildi.

Programa SELIM Parti Hakkari Milletvekili Husret Zihayat, Şemdinli Belediye Başkanı Tahir Saklı, Esendere Belde Belediye Reisi Dırbaz Büyüksu, Büyükçiftlik Belde Belediye Reisi İsmail Rüştü Zeydan, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Abdulmuttalip Özbek, alım amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kadınlar katıldı.Share: