Edirne gündem haberi | Edirne’de biyolog kadın Genç Maraba desteğiyle arıcılık yapıyor

Edirne’dahi, Ekincilik ve Orman Bakanlığının başlattığı Güre Çiftçi Projesi desteğiyle arıcılık yapmaya başlayan Emine Münevver, ürettiği balı ve çoğalttığı arıları satarak ocak ekonomisine katkıda bulunuyor.

Trakya Üniversitesi Dirim Bilimi bölümündin mezun olup entomoloji alanında faziletli lisansını bitiren bir bala annesi Aydın, 6 sene önceki Genç Ekinci Projesi’ne başvurdu.

Görgülü, kırsalda zihayat nüfusun istihdamına katkı sağlanması amacıyla başlatılan projeden aldığı desteğin arkası sıra Havsa ilçesine sınırlanmış Hasköy köyündeki arazilerinde arıcılığa başladı.

Kısa sürede işi öğrenen dirim bilimci Emine Görgülü, hem bal üretimini hem dahi saf sayısını artırdı.

Mevsimsel etkilere vabeste kendisine almanak 500-600 kilo bal üreten Işıklı, bal ve temiz kolonisi satarak familya ekonomisine destek oluyor.

“Mücahede arkadaşlarım”

Entelektüel, AA muhabirine, projeden aldığı destekle 60 kovanla arıcılığa başladığını söyledi.

Arılarına gözü gibi baktığını tamlayan Ziyalı, “Arılar benim faaliyet arkadaşlarım. İşin şişman kısmını bile onlar yapıyor, ben onlara yardımcı oluyorum.” dedi.

Stressiz ve rahat ortamda arılarının henüz aşkın bal ürettiğini ayırt ettiğini dile getiren Entelektüel, yurdun türlü yerlerinden mevrut bal ve sili kolonisi siparişlerini karşılamaya çalıştığını rapor etti.

Evine 500 metre uzaklıkta konuşlandırdığı kovanlarının yanına ATV ile gittiğini anlatan Aydınlık, “Köyde yaşayanlar bana alıştılar. Alelhusus buğulu amcalar ATV ile bu işi yapıyor olmamı, çalışıyor olmamı seviyorlar. Tarlada traktörle müteharrik amcalarla karşılaşıyorum zaman zaman, bana el veriyorlar. Onların desteklerini hissediyorum.” dedi.

“Azamet bu konuda aheste destekler veriyor”

Kültürlü, Tüvana Çiftçi Projesi ile köylerde hararetli bir nice kadının girişimcilik hayalini gerçekleştirdiğini vurguladı.

Proje desteği yardımıyla hayalini gerçekleştirdiğini belirten Aydın, “Tavuk yetiştirme, husye üretimi, sebze yetiştirme, seracılık kabil ayrımlı alanlarda bile üretim yapılabilir. Kadınlarımız istedikleri işi yapılabilirler. Heybet bu konuda güç destekler veriyor.” diyerek konuştu.

Share: