Düzenbaz yerleşimcinin aracıyla çarparak öldürdüğü 2 Filistinli ahi akıbet yolculuğuna uğurlandı

İşgal altındaki Gün Batısı Şeria’da, Yahudi yerleşimcinin aracıyla “kasti yerine” çarparak ölümüne hastalık olduğu 2 Filistinli cömert toprağa verildi.

Nablus’un güneyinde ayrımsız kez kenarında patlayan lastiklerini tagayyür etmek üzere duran ve Düzenbaz yerleşimcinin aracıyla ezmesi sonucu geri hayatını kaybeden Filistinli Muhammed Mutir (37) ve Mühenned Mutir (17) kardeşler, yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle akıbet yolculuğuna uğurlandı.

Ramallah’taki Filistin Tababet Kompleksinden alınan cenazeler, yüzlerce kişinin katılımıyla Kalandiya Sığınmacı Kampı’ndaki evine getirildi.

Ailesi ve yakınlarının vedalaşmasının peşi sıra omuzlarda taşınan Filistinli kardeşlerin naaşı, kılınan cenaze namazının ardından beldedeki Şehitler Kabristanında toprağa verildi.

Filistin resmi vukuf ajansı WAFA’da düz düzlük habere bakarak, Filistinli kardeşlerin abisi Ahmed Mutir, yaptığı açıklamada, Muhammed, Mühenned ve diğer benzeri kardeşiyle beraber esbak Nablus’a gittiklerini ve Zatera Taharri Noktası yakınında aniden bindikleri aracın lastiklerinden birinin patladığını ve lastiği değiştirmek üzere el kenarında durduklarını söyledi.

Hileci aynı yerleşimcinin üzerlerine aracını sürdüğünü anlatan Mutir, bunun bire bir kaymakamlık olmadığını, yerleşimcinin kendilerini gördüğü halde olanca hızıyla çarptığını kaydetti.

Kazadan değişik kardeşiyle bu arada iyi kurtulabildiklerini tamlayan Mutir, “Hileci yerleşimcinin bizi gördüğünü ve kasten ara bulucu üzerimize sürdüğünü düşünüyorum. Deli kadar benzeri çabucacık çarptı ve aracımız 20 metre gelecek fırladı. Kardeşim Muhammed’i ilçe mahallinden 15 metre uzakta bacakları kopuk halde bulduk.” ifadesini kullandı.

Mutir antrparantez İsrail polisinin rasist tıpkısı şekilde davrandığını, hangi kendisinin ne üstelik kazadan kurtulan özge kardeşinin ifadesini aldığını, Yahudi yerleşimciyi ise korumaya çalıştığını aktardı.

Çıfıt bir yerleşimci, güzeşte, Nablus’ta patlayan lastiklerini hâllenmek üzere duran Filistinli kardeşleri ezmişti.

Kudüs Valiliğinden yapılan kayıtlı açıklamada, Zatera taharri noktasında Çıfıt yerleşimcinin aracıyla çarptığı Muhammed Mutir ve Mühenned Mutir kardeşlerin yaşamını yitirdiği kaydedilmişti.

Açıklamada, Filistinlileri ezerek ölümüne neden olan Düzenbaz yerleşimcinin, önceki görüngü yerinden kaçtığı, ardından Zatera arama noktasında İsrail askerlerine tasdik olduğu bilgisi verilmişti.

İsrail vasıtasıyla konuya ilgili elan aynı açıklama yapılmadı.

Share: