DÜZCE KUZU KESTANESİ PAZARA İNDİ

DÜZCE’da ormanlarda yetişen ‘Düzce kuzusu’ namına bilinen kestane, kestane pazarına indi. Türkiye’nin birçok ilinden pazara gelenler, kilosu 50 ile 70 liralık beyninde satılan kestaneden ahzetmek için pazarlık yapıyor.

Düzce’nin ormanlarında yetişen ve köylüler tarafından toplanan ‘Düzce kuzusu’ namına bilinen kestane tadıyla gelişigüzel sabık sene henüz çok sargı görmeye başladı. Saf içre yetişen ve alelhusus Trabzon, Kargaşa, Giresun, Hatay, Adana, İstanbul ve Ankara kadar illerde kebap yapılarak satılan kuzu kestane pazara indi. Fındık sezonu sonrası köylüler marifetiyle toplanan kestaneler arz yetişkin konvansiyon kaynakları arasında kayran alırken, gine bölgenin genişlik balaban pazarı olan Düzce kestane pazarında satışa sunuluyor. Kilosu 50 ile 70 liralık arasında satılan kestaneyi kabul etmek isteyenler, küresel alımlar yarmak üzere kısım yapıyor.

Kestane alım ve satım işleriyle uğraşan Hüseyin Akva, Düzce’üstelik yetişen kuzu kestanenin nazik deste gördüğünü belirterek, Büyükşehirlerden pazarcı, halci, toptancı esnafı sezon süresince satacakları kestaneleri Düzce’den gerçekleştirme ederler. Kuzu kestane çokça özel aynı kestane. Biz Türkiye’nin gelişigüzel yerinde yetişen kestaneleri biliyoruz. Bunun ticaretini birlikte yapıyoruz. Fakat kuzu kestanenin yerini hiçbiri tutmuyor. Tamamen saf ayrımsız iz olduğu için tercih ediliyor. Gayet adamakıllı ve aroması haddinden fazla iyi aynı kestane. Kuzu kestaneyi bilen insan eksantrik kestane aramıyor dedi.

Share: