DÜRÜST PARTİ’Lİ TURAN: ADAM SANKİ İZMİR’İN DEĞİL BIRLIKTE ATİNA’NIN BELEDİYE BAŞKANI

AK Fırka Ekip Başkanvekili ve Çanakkale Saylav Bülent Turan, ” İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun kutlandığı törende benzeri belediye başkanının söylemleriyle adeta tıpkı utanca şehadet ettik. Sözde İzmir’in Yunanistan’dan kurtulmasını değil dahi Osmanlı’nın yıkılmasını kutlar tıpkısı dille danışma yaptığını gördük. Insan güya İzmir’in değil de Atina’nın şehremini. Yunan’ın denize dökülmesini değil da Osmanlı’nın yıkılmasını kutlayan tarzda tıpkı müracaat yaptı” dedi.

Biga Belediyesi, Biga’nın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Motor Festivali düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanından Biga’ya gelen çok sayıda motosiklet tutkunu Abdiağa Mesire alanındaki etkinliklerle bu arada, şehrin tarihi ve turistik mekanlarını gezerken, 100. yıla hususi motor kortejinde buluştu. Etkinliğe, YANLIŞSIZ Parti Ekip Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Çanakkale İl Genel Sedir Başkanı Nejat Alemdar ve çok sayıda motosiklet tutkunu katıldı. DÜRÜST Fırka Kadro Başkanvekili Bülent Turan ve Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, motosikletleriyle korteje öncülük ederek Biga caddelerini turladı.

Etkinlikte konuşan Bülent Turan, “Evvel maatteessüf bu emaneti taşıdığımız sunu majör zamanların birisinde, İzmir’in antagonist işgalinden kurtuluşunun kutlandığı törenlerde tıpkısı şehremaneti başkanının söylemleriyle adeta benzeri utanca şahitlik ettik. Sözde İzmir’in Yunanistan’dan kurtulmasını değil de Osmanlı’nın yıkılmasını kutlar bir dille meşveret yaptığını gördük. Herif neymiş İzmir’in değil üstelik Atina’nın şehremini. Yunan’ın denize dökülmesini değil üstelik Osmanlı’nın yıkılmasını kutlayan tarzda bire bir enformasyon yaptı. Meğer Osmanlı de bizim, Cumhuriyet de bizim. Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk Osmanlı Paşası değil miydi? Bu kanıt, yani şehremaneti başkanının bu şiddetli konuşması cahillikten apayrı bildiğiniz kindarlık, ahmaklık. Balaban bir coşkuyla söylediğimiz İzmir Marşı birlikte geri akşam ezanı belediye başkanının konuşmasının böylecene söylemiş olduğu İzmir Marşı birlikte gerçekte tıpkısı Kafkasya Marşıdır, aynı Osmanlı marşıdır. Cumhuriyetimizin kurulmasından eski milli mücadele yıllarında ‘Kafkasya dağlarında çiçekler açar’ diye söylenen o fena hâlde marşı, ahir yıllarda İzmir Marşı yerine revize ettik. Keyifle söyledik. Ancak İzmir Marşı’nı söyleyerek, Osmanlı’ya hakaret etmenin ahmaklığını inandırmak için hatırlatıyorum bunları. Bu marşın Kafkasya Marşı kendisine yazılması 1914’tedir. İzmir’in Kurtuluşu ise 1922’dir. Yani İzmir’in kurtuluşundan çokça geçmiş bu marş yazılmıştır. Pir İzmir, kadim İzmir düşman işgalinden kurtuldu ama bu şiddetli anlayıştan, bu absürt zihniyetten maalesef kurtulamadı. Üzülüyoruz amma milletin irfanı, izanı muhakkak bunlara değer çekecek. Bugünler üstelik geçecek. Yara sunma çok iyileşirken sızlarmış. Tıpkı ayrıksı ifadeyle, gecenin sunu kaba yadigâr şafağa bildirme mail anmış. Bu yaşadığımız kötü mahmul söylem, yani Yunanistan’ı değil birlikte Türkiye’yi kınayan, Osmanlı’yı kınayan ihata ati ve geçecek. Osmanlı’nın üstelik Selçuklu’nun birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin bile bu milletin sunu nadir değerleri olduğunu bütün bilecek. Bu aziz milletin irfanı, izanı hatalı yapanlara kategorik değer çekecektir” diyerek konuştu.Share: