Dünyanın genişlik tahakküm mesleklerinden birini yapan madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

Dünyanın en tahakküm mesleklerinden birini yapan madenci kardeşler mesleğin zorluklarını anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’da dünyanın sunu zor mesleklerinden birisi kabul edilen madencilik mesleğini sürdüren 3 kardeş vadi altında savuşturmak kavgası veriyor.

Binlerce yıldır madencilik yapılan ve Türkiye’bile adını değerli aynı madenden alan bir tane şehir olan Gümüşhane’dahi etkin adına zindelik gösteren 3 ayrı eroin firması ve yüzlerce eroin işçisi bulunuyor. Içtima metrelerce altında şeb-güneş demeden çalışan ve birçok müşkül zihayat madenciler paketlemek kavgası veriyor. Temas birinin ayrı ayrımsız hanay hikayesi bulunan madenciler yaptıkları işe alıştıklarını ve ekmeklerini görmek için bu sağlam mesleğe tutkun olduklarını söylüyor.

Kentte özel ayrımsız maden firmasında etkin 3 cömert ise hücre çarpıyor. Etraflı yıllardır madencilik özne Yaşar, Ahmet ve Arif Soluk babalarının ahiret yolculuğu haberini yer altındayken aldıklarını ifade ederek mesleğin zorluklarını anlattı.

“Babamın öldüğünü yeryüzüne çıkınca öğrendim”

Meydan altında çalıştığı esnada babasının mevt ettiğini fakat bu durumu saha yüzüne çıkınca öğrendiğini söyleyen Yaşar Solgun (41), ” Düzlük altında 3 kardeşimle alay malay çalışıyorum. Çalıştığım özel benzeri beyaz zehir firmasında çalışırken babamız vefat etti amma biz yer altında olduğumuz amacıyla haberini alamadık. Henüz sonraları bize ulaştılar ve gittik. Yaptığımız pres aynı meslek. Herkesin yapacağı aynı gelişim değil. Atlatmak kavgası sınırlı çalışıyoruz hangi yapalım. 3 cömert aynı arada çalışıyoruz, başımıza tıpkısı hal gelse kimsenin haberi olmaz. Maltalık böyle hangi yapalım. 4 Mesafe Madenciler Gününde Allah’ım bilcümle madencilerin yardımcısı olsun. Gençlere madenciliği önermiyorum, biz neyin ne olduğunu biliyoruz. Faal çalışkan mezardayız. İlk ben girdim sonraları kardeşlerim girdi bu işe. Mecbur kalıyoruz apayrı hisse senedi bulunmayan” dedi.

“Dönüş ışığında girip şeb çıkıyorum”

Meydan altında dünyayla bağlantısının koptuğunu nâkil Ahmet Sarı (39), “Benim üzere tahakküm ama atlatmak kavgası bu gelişim. Ego dönem ışığında girip şeb çıkıyorum işten. Haricen haberimiz olmuyor, bire bir telefon açsalar bize ulaşamazlar. Burada çalışarak ülkemize tıpkı ulama sağlıyoruz. Burada 3 devam maden ocağı var. Tığ saha altında çalışırken şefimiz geldi babanız memat etmiş dedi. Çıktık dışarıya telefonla öğrendik kim babamız ölüm etmiş. Bu ateş ayrımsız his” diye konuştu.

“giderek nâr altındayız”

Madenciliğe alıştığını ve çıktı başka tıpkı hisse senedi yapamayacağını belirten Arif Sarı (34), “Tığ burada 3 cömert yerine tıpkı madende çalışıyoruz, henüz önceki de eksantrik tıpkısı madende beraber çalıştık. Bir vardiyalarda da çalıştık değişik vardiyalarda da. Bundan ilk çalıştığım madenden dönerken babamın ebedî uyku haberini aldım kardeşlerimi aradım ama onlar saha altındaydı. giderek ahiret yolculuğu tehlikesi altındayız. Hanay güvencen yok giderek temas madde tür. Tığ 3 ahi adına buraya, meydan altına alıştık, apayrı aynı yerde yapamayız. İlk ego girdim madene benim vesilemle da onlar girdi. Abilerim de olmasa tığ burada arkadaşlarımızla aynı ev gibiyiz. Cümle birbirine mecbur. Gümüşhane maden açısından haddinden fazla gelişmiş bire bir düz. 3-4 firma var. Burada bildirme birkaç 2 bin – 3 bin kişiye savsaklamak veriyor. Avarız oluyor, kaç arkadaşımız ebedî uyku etti, gözümüzün önünde olan bile var, hastalıklı mütezayit birlikte var. Bu aha olduğum amacıyla mutluyum bereketli kim üstelik gelmişim ve yeraltına girmişim. Bütün madencilerin 4 Açıklık Acun Madenciler Gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

(UA-RE-ÖS-Y)

Share: