DSİ Genel Müdürü Akca, Malatya’da toplantıya katıldı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, devam eden yatırımlar hakkında vukuf kabul etmek için Malatya’üstelik toplantıya katıldı.

Genel Müdürlükten yapılan mukayyet açıklamaya bakarak, Akca ve beraberindeki astronomi, zaman Malatya’bile 92. Ofis Müdürlüğünü görüşme ederek, yazıhane müdürlüğünde düzenlenen eş güdüm toplantısında Elazığ 9. Nahiye Müdürlüğü fariza alanında artan, bütün ve devam fail projelerin durumu karşı Toprak Müdürü Kenan Akyürek’ten brifing aldı.

Toplantı sonrası açıklamalarda kâin Akca, “Sonuç 20 yılda Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin ciharıyek tarafında olduğu gibi Malatya’üstelik de çokça balaban projelere imza attık. Umum Müdürlük marifetiyle 2003-2022 yılları arasında Malatya’bile 4 bilyon 562 milyon 210 bin 396 lira yatırım yapılarak, 90 nüsha yapılış hizmete alınmıştır.” ifadesini kullandı.

Akca, besin ve suyun dirimlik ehemmiyet taşıdığı bire bir yüzyıla girildiğini vurgulayarak, DSİ yerine son 20 yılda devasa su yapılarını düz yazı ettiklerini ve milletin istifadesine sunduklarını belirtti.

Bu yapılarda depolanan suların gani yönetilmesi gerektiğine dikkati çeken Akca, şunları kaydetti:

“2023 yılından itibaren planlamalarımızı bu minvalde yapmalıyız. Özellikle mugayir su kaynaklarımızı korumamız geçişsiz. Zaman yeraltından kullandığımız beher damla su, torunlarımızdan antrparantez onların birlikte torunlarından iare aldığımız sulardır, ati nesillerimizin kaynağıdır. Dolayısı ile ati nesillerin kaynaklarını bugün bizim kullanmamız akıllıcasına değildir. Zirai sulamanın bilinçli ve tasarrufa yönelik yapılması haddinden fazla şişman önem yeryüzü etmektedir. Zirai üretimde global ısınmaya sınırlanmış yerine hem sulama hem da nebat çeşidi bakımından tasarruflu olanların tercih edilmesi akarsu kaynaklarının verimli kullanılması açısından önemlidir. Besin güvenliğini birlikte riske atmadan, su kaynaklarımızı, toprak bazında planlayarak kullanmamız gerekiyor.”

Share: