Diyarbakır’da zirai sulamaya yönelik çalışmalar bitmeme ediyor

Diyarbakır’da zirai sulamayla ilgilendiren yapılan icraat devam ediyor.

Oran Akarsu İşleri (DSİ) 10. Toprak Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden arz faziletli faydayı bulmak, musluklara metin ve içilebilir su aksettirmek ve yerleşme yerleri ile tarım arazilerini sivri risklerine cebin müzaheret etmek için yürütülen çalışmalar sürüyor.

Sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla dahi suyun rastgele damlasına ehil çıkılıyor. Diyarbakır ve ilçelerinde son dönemde yapılan akarsu yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de heybetli azamet oynadı.

Açıklamada görüşlerine düz verilen DSİ Umumi Müdürü Mehmet Akif Teber, Kralkızı- Dicle Çekim Sulaması 4. Bölük Şebeke Yapımı İkmali işinde çalışmaların bitmeme ettiğini belirtti.

Söz konusu çalışmaların tamamlanmasıyla 188 bin 691,8 metre uzunluğundaki CTP ve HDPE borular ile mecmu 60 bin dekar tarım alanının sulanmasının sağlanacağını aktaran Teber, şunları kaydetti:

“Şimdiye kadar 28 kilometre HDPE ve 13 kilometre CTP borazan döşenen bu işe ait fiziksel doğrulama yüzdelik 35’e ulaştı. Projenin tamamlanmasıyla bölgede yapılacak düzensiz tarımla dolay çiftçisine yıllık 360 milyon lira sağlık artışı sağlayacak.”

Share: