Diyarbakır’da “Sur Ekin Yolu Festivali” hazırlıkları sürüyor

Hars ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Diyarbakır’ın eşkâl Talih ilçesinde düzenlenecek “Uğur Firez Yolu Festivali”nin amacının kentin güzelliklerini ülkeye ve dünyaya lanse etmek olduğunu söyledi.

Demircan, 8-16 Ekim’dahi gerçekleştirilecek festival öncesi Talih ilçesinde yürütülen çalışmalar üzerine bilgi aldı.

Yenikapı Caddesi’nde gazetecilere izah eden Demircan, cemiyet hayatının şehirde kültür ve sanatla var olduğunu anlattı.

Dünyanın temas durumunda bilcümle fehamet ve toplulukların “hars başkentleri” zar ederek şehrin kültürel ve sanatsal dokusunu civar plana çıkartan eylemler içerisinde olduklarını nâkil Demircan, bakanlıklarının öncelikle İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni başlattığını anımsattı.

Ilkgüz ayının ortalarından başlayarak teşrinievvel ayının sonuna kadar İstanbul’dahi Beyoğlu Firez Yolu, Ankara’de Payitaht Hars Yolu, Diyarbakır’dahi Sur Ekin Yolu, Çanakkale’de Troya Firez Yolu festivallerini yürütme edeceklerini belirten Demircan, şöyle konuştu:

“Talih Firez Yolu Festivali’nin düzenleneceği Diyarbakır, Mezopotamya’nın oylumlu alanları ve makro baş noktalarından, dünyanın sunu kebir tarihi mekanlarından biri. Burada yapılan restorasyonlardan de hep alay malay özellikle Diyarbakırlılar almak üzere bilcümle büyüklük vatandaşlarımız olarak çalım duyuyoruz.”

Festivalle ilişik izlence detaylarını ilkgüz ayı böylelikle zar edecekleri sözlerine ekleyen Demircan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle Dağkapı’dahi yapacağımız düz etkinliklerindeki konserler, İçkale’bile gerçekleştireceğimiz etkinlikler, sergiler, sohbetler, film gösterimleri, sanatçı buluşmaları ve toplumun önde mevrut kanaat önderleri, mimarlar, mühendisler yani somut yahut somut olmayan mirasımıza paydaş olan, bu süreçlerde bulunmuş, katkı vermiş amma Diyarbakır’bile ama ülkemizin ciharıyek tarafında bu anlamda işin içerisinde ergin insanları olabildiğince toplayabildiğimiz ölçüde inşallah Diyarbakır Talih ilçesinde 9 dolaşma süren güzel tıpkı etkinliği hep birlikte yaşamış olacağız. Hedefimiz; Diyarbakır’ın güzelliklerini hem ülkemize hem de dünyaya reklam etmek. 7 Teşrinievvel günü itibariyle geçmiş startları verip 8 Teşrinievvel sabahından itibaren 9 bölüm sürecek bu etkinliği bilcümle alay malay idrak etmiş olacağız.”

Demircan, festival kapsamında Diyarbakır’birlikte kestirmece bin fotoğraf sanatçısının katılacağı fotoğraf maraton düzenleneceğini birlikte sözlerine ekledi.

Demircan ve beraberindekiler, açıklamanın peşi sıra üstü boş otobüsle tarihi ilçeyi gezdi. Diyarbakırlı sanatçı Bedri Ayseli dahi seyahat esnasında “Suzan Suzi” şarkısını seslendirdi.

Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan’a Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ekin ve Toplumsal İşler Ofis Başkanı Ulvi Polat birlikte haremlik etti.Share: