Diyarbakır’da kavgalara bozukluk olan arazinin sahibi Bedrettin Nasıroğlu’dan bilcümle iddialara cevap

Bismil ilçesine merbut kırsal Sinan Mahallesi’nde kimi vakit yer meselesi dolayısıyla meydana mevrut taşlı, sopalı, silahlı kavgalarda en son 16 Ekim’dahi biri esasen taşla yaralanan er olmak amacıyla 3 gönül yaralanmıştı. Arazilerin sahiplerinden olan Batman’dahi ruh yürüten gelişim insanı Bedrettin Nasıroğlu, mahallede 10 bin dönüm araziye 300 emanet istihdamlı ayrımsız envestisman yaptıklarını ve bunun araziler üstünde türe argüman edenler eliyle engellendiğini tez etti. Nasıroğlu, aynı süredir kamuoyuna yansıyan haberlere üzüldüklerini tabir ederek, mahallede 10 bin dönümü Cumhuriyet Altını tapulu olan ve bölgesine envestisman etme hevesinde olan ayrımsız gelişim insanı olduğunu anlatım ederek, “16 Ekim’de yürüttüğümüz çalışmalarda mülkiyeti ailemize ilgili olan bahçemizde bire bir sekans düzentileme yürüttüğümüz esnada ellerinde taş, dayak ve ateşin silahların bulunduğu kısaca 300 kişilik neşeli tıpkısı grubun saldırısına uğradık. Tapulu arazilerimizde hak kanıt eden ve topraklarda hiçbir hakkı namevcut bu zorbalar, bölgede çalışmaya başladığımız günden itibaren daim adına bize karşı fiili saldırıda bulunmuşlardır. Bu saldırılar çoğu devir kamuoyuna da yansımamıştır. Yıllardır birleştirme şekilde geveze düzenleyenler, arazide çalışmaya mevrut araçlarımıza beis verdiler. İşçilerimize aday hakarette ve fiili saldırıda bulundular” dedi.

‘TARLAMIZDA ÇALIŞMA YAPMAMIZ ENGELLENMEKTEDİR’

Nasıroğlu, bahse bahis arazilerin yüz yıldan beridir Sinan ailesi, Nasıroğlu ailesi ve değişik hissedarlarının mülkiyetinde olduğunu ve bu durumun tapu kayıtların üstelik tanıtlanmış olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sinan köye sonuç 15 yılda eksantrik yerlerden gelerek yerleşen 10 veya 12 ocak olduklarını bildiğimiz kişiler, arazilerimizi işgal etmiş ve köylüyü tutuşturmak suretiyle, evlerinden zorla çıkartarak yaptıkları provakatif eylemlerle tarlamızda bire bir mücahede yapmamızı engellemektedirler. 28 Eylül’birlikte Bismil Kaymakamlığı’na istida verdik. Dilekçede; Mülkiyeti tarafımıza ilgilendiren olan arazilerde yapacağımız yatırımlarla ait çalışmaları yürüttüğümüzde; güvende olmadığımızı ve vacip asayiş önlemlerinin alınması konusunda lüzumlu işlemlerin başlatılmasını talep ettik. Alfabe eklerimizde hissedarlarımız tarafından sunulan kira sözleşmesi, şahsımıza ait tapu senetleri ve Bismil 1.Asliye Ahbaplık Mahkemesi’nin bahse konu taşınmazlara ecnebi girişinin önlenmesini içeren mahkeme kararımız birlikte yer almaktadır. Bu sorunu çözmeye kararlıyız. Sinan köyü sakinlerinin birlikte kıygın olmaması amacıyla elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz.”

Share: