Direksiyonda fenalaşan Bulgar TIR şoförü, Türkiye’de sağlığına kavuştu

MERSİN’den yola çıkıp, Adana’dahi direksiyon başında fenalaşan Bulgaristan tabiiyetli TIR şoförü Yuri Asenov Cherneva’nın (56) durumu GPS’ten ayırt edilince çalıştığı firmanın yetkilileri, Türkiye ile irtibata geçti. Belirtilen bölgeye revan afiyet ekipleri, bilinci mecbur mevcut Cherneva’yı Adana Kent Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı. Solunum ve akut böbrek yetmezliği belirlenen Cherneva, tedavisinin ardından Türkiye’da sağlığına kavuştu.

Bulgaristan ile Türkiye ortada 14 yıldır TIR şoförlüğü eden, evli ve 2 yavru babası Yuri Asenov Cherneva, Mersin’in Tarsus ilçesinden aracına materyal yükleyip, yola bundan sonra. Adana’nın Pozantı ilçesinde 1 saat sonradan direksiyon başında fenalaşan Cherneva, TIR’ı bata çıka durdurup, yığıldı. GPS cihazından, firmanın Bulgaristan’daki merkezine, TIR’ın davranış planına marjinal durduğuna dayalı çevir sinyali gitti. olağan dışı bire bir husus olabileceğini düşünen yetkililer, Cherneva’yı aradı. Telefonu açıp, “Ölüyorum” diyen çoban, henüz çok konuşamadı.

16 DÖNEM DOKUNAKLI BAKIMDA KALDIDaha sonraları firma yöneticileri, Türkiye Esenlik Bakanlığı ile iletişime geçerek durumu bildirdi. Harekete geçen ekipler, TIR’ın durduğu bölgeye gitti. Bilinci merbut kâin çoban, ambulansla Adana Kent Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. ‘Salmonella’ bakterisi zımnında solunum ve akut böbrek yetmezliği yaşadığı belirlenen Cherneva, 16 dönem güç bakımda kaldıktan bilahare nefroloji servisine alındı. Tedavisi tamamlanan Cherneva, ardından taburcu edildi.’NE KADAR TEŞEKKÜRNAME ETSEK AZ’Bulgaristan’dan kardeşi Nicolina Yurieva Cherneva ile alay malay Türkiye’ye mevrut TIR şoförünün kızı Ralitsa Yurieva Cherneva, “Babam, 16 dönem bilinci kapalı şekilde kaldı, durumu çokça ağırdı fakat burada hastanenin yöneticilerinden doktorlara, hemşirelerden sililik elemanlarına kadar dizge bizimle bildirme dolgunca şekilde ilgilendi. Ne büyüklüğünde teşekkür etsek beş altı. Çokça balaban çaba gösterdiler. Türk sağlıkçılarının bu ilgisi ve emeği olmasaydı babam, hayatta olmazdı. Bize gösterilen bağ ve iyilikleri on paralık unutmayacağız” dedi.’YENİDEN DOĞDUM’TIR şoförü Yuri Asenov Cherneva bile dünyaya yeniden geldiğini belirterek, “Fenalaşınca kazaya kat açmamak amacıyla fren yaptım. Beş Altı zaman bilahare hastalık durduğumu taharri etmek amacıyla çalıştığım firmadan aradılar. Açıp, sadece ‘Ölüyorum’ dedim. Telefon elimden düşmüş, sonraki 16 çağ süresince bilincim ilişkin kalık. Kızlarımın anlattığına bakarak, doktorlar beni idare etmek amacıyla haddinden fazla şişman ceht gider etmiş. Hepsine değişik teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

Doç. Dr. Emrah Günay ise “Hastamız bakteriyel enfeksiyona vabeste solunum ve akut böbrek yetmezliğiyle gelmişti. Aheste bakım takiplerinin peşi sıra kliniği düzelince nefroloji servisine devraldık. Takiplerinde şu anda böbreği bile düzeldi” dedi.

Share: