Değme sabahleyin sokak çıkmaz gezip çıkmaz hayvanları için yemleme bırakıyor

Gelişigüzel sabah çıkmaz sokak gezip çıkmaz hayvanları amacıyla yemleme bırakıyor

YOZGAT Yozgat’ta yaşayan Sonya Kuluman, özürlü, hasta ve yanık sokak hayvanlarına evinin bahçesini açtı. Kuluman, hem hayvanları besliyor, iyileştiriyor hem dahi birey dostlarına evlerinin kapılarını açarak eskimemiş sahabe arıyor.

Sorgun ilçesinde etkili Sonya Kuluman, çıkmaz hayvanlarına arkalamak, onların yemek, akarsu, afiyet ve tahaffuz ihtiyaçlarını karşılamak için 2005 yılından itibaren evinin kapılarını onlarca sokak hayvanına açtı. İlçede türlü nedenlerle yaralanan, hastalanan hayvanları otama ettirip iyileşmesini sağlayıcı Kuluman, bahçesinde baktığı hayvanların dışında gelişigüzel dönem ahenkli yerine değişik sokak hayvanlarının de beslenmesini yapıyor. Özellikle soğuk şita günlerinde çıkmaz hayvanlarının aşındırmak ve su ihtiyacını karşılayan Kuluman, vatandaşlardan hem destek bekliyor hem da hayvanların sahiplendirilmesini istiyor.

Çıkmaz hayvanlarının gönüllü kendisine bakımını ve beslenmesini yaptığını söyleyen Sonya Kuluman, “Sokak hayvanlarına isteyerek bakıyorum, onlar ayrımsız çocuklarımız kabilinden. Herkesten çıkmaz hayvanlarına destek bekliyorum. Hayvanların sıcaklığını, sevgisini hissetsinler istiyorum. Hayvanların aut tufeyli bakımları yapılıyor. Öz imkanlarımızla, belediyemizin destekleriyle başkalarının sebebiyle hayvanların kısırlaştırmalarını yaptırıyoruz. Ego bu hayvanlara 2005 yılından beri bakıyorum. Onlar üzere şimdiye kadar çabalıyorum.” dedi.

Sokak hayvanlarının beslenmelerine aldıkları mamalar ile bindi veren Sorgun Sevecenlik Eli Derneği Başkanı Kaynak Ünal ise Sonya Kuluman’a teşekkür ederek “Soğuklarda bu canların beslenmesi ve korunması gerekiyor. Herkesin bu konuda duyar olmasını istiyoruz. Biz takkadak bu hayvanlar açgözlü ve susuz kalmasın onu istiyoruz. Tığ herkesin desteğini bu konuda bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Share: