Darülfünun hayalini 70’inden sonraları gerçekleştirdi

Bayburt’ta dallı güllü Veysel Harcama, süresince düğüm artan darülfünun hayalini 70’inden bilahare gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Lise eğitiminin ardından iş hayatına atılan ve üniversite öğrenimi alamayan Gider, 1989 yılında mütekait olduktan sonra kentte domestik eser eden ayrımsız gazetede çalışmaya başladı.

Yıllar ortamında birçok gazete ve dergide muhabirlik ve köşe yazarlığı yapan Harcama, bu yıl darülfünun sınavına girdi. Masraf, ehliyetli puanı alarak Bayburt Üniversitesi İnsan ve Sosyete Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümüne anahtar yaptırdı.

Oğlu Yusuf Harcama (22) ile tıpkısı sınıfı paylaşan Veysel Gider, ilerleyici yaşına rağmen azmiyle ve derslere ilgisiyle öğrencilere ve çevresine denk oluyor.

“Yaşlanınca bana ‘çağ dede’ diye niteleyerek seslenme eden arkadaşlarım vardı”

Veysel Gider, AA muhabirine, 33 sene önce zahmetli olduktan sonra, çocukken nikbet saldığı gazetecilik mesleğini hareketli namına yapmaya başladığını söyledi.

Liseyi Gümüşhane’de öğretmen okulunda okuduktan sonra bildirme şişman hayalinin üniversite olduğunu tamlayan Gider, “Hoca olmak arzumdu. Çok istedim amma nasip olmadı. Sonraları Bayburt’ta liseyi bitirdim. Liseyi bitirdiğim sene Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Bilimi Enstitüsünü kazandım. Orada anahtar yaptırdıktan bilahare işim zımnında okuyamadım. O içimde bir düğüm kaldı.” dedi.

Okuma yazmaya olan tutkusu dolayısıyla çocuk yaşlardan itibaren hem çalışıp hem üstelik kentteki evcil gazetelere yazılar gönderdiğini aktaran 4 bala babası Harcama, 1960’lı yıllarda kentte yayın hayatını sürdüren Bayburt Postası’nda yazılarının yayımlandığını, ilerleyen yıllarda ise arkadaşlarıyla beraber kullanılmamış gazete ve dergiler çıkardığını anlattı.

Bu yıl sınava girdiğini ve ehliyetli puanı alarak çağ bölümünü yeğleme ettiğini dile getiren Gider, şunları kaydetti:

“Gündüz bölümü benim çocukluğumdan beri özelikle da memleketim olan Bayburt’un geçmişini araştırı sevgisiyle başladı. Tabi memleketini dost, memleketinin geçmişini da seviyor. Öğrenmeyi rağbet ediyor ne oldu, ne olmadı diye? Hakeza olunca biraz da bizde zaman sevdası yavaş bastı. Başkaca yaşlanınca bana ‘devir dede’ diyerek hitap fail arkadaşlarım vardı. Tarihi seviyorum. Geleceğimize iyi bakmamız üzere geçmişimizi bilmemiz gerekiyor diye niteleyerek düşünüyorum. Nedeniyle 6 düzlük tercih ettim. Bayburt Üniversitesi Devir Bölümünü yazdım. Cenabıhak yıldız etti nail olduk. Yani içimdeki tıpkısı bağlılık diyelim buna.”

Oğluyla bire bir sırayı paylaşıyor

Gider, oğluyla bir sıraları paylaşmanın birlikte kendisini antrparantez duygulandırdığını anlatım ederek, şunları söyledi:

“Aslında oğlum, kızım, ego aynı anda kazandık. Kızım işi dolayısıyla henüz başlamadı. Oğlumla tıpkı sınıfı paylaşıyoruz. Bu güzelce bir ruh. Buradaki arkadaşları bile oğlum, kızım kabil görüyorum. Onlar için da eğer 71 yaşındaki birinin, akademik bilgelik elde etme düşüncesi gelişirse benim karım o olacaktır. Yoksa benim burada tıpkı diploma alıp değme şekilde ondan yararlanmamın bahis konusu olacağı yok.”

Darülfünun eğitiminin elan başında olmasına rağmen çok sunturlu hatırat biriktirmeye başladığını tamlayan Gider, “Benim iki düşüncem var. Birincisi bilgi, tafsilat sevdası. İkincisi dahi bilgilerimi akademik terbiyeyle yolmak ve var olanları ona göre ayırmak. Yetişek tedrisat yılının ikinci haftasındayız. Bu ikinci haftada 60 büyüklüğünde arkadaşla çokça şekerli anılarımız olmaya başladı. Birbirimize büyük, sıradan ayrımı yapmadan adamakıllı ilişkilerimiz oldu. Böyle aynı üniversitede elhak bu olması gerekir. 81 ilden öğrenci arkadaşlarımız var.” diye niteleyerek konuştu.

Masraf, üniversitede rastgele tür toplumsal, sportif imkanların bulunduğunu ve daima olarak geliştirildiğini aktararak, Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen’e üstelik teşekkür etti.

“Üniversitemizde böyle mülevven öğrencilerimizin sayısı az çok çok”

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkmen da eklenmiş düzen ve geçişler vasıtasıyla mevrut öğrenciler nedeniyle üniversitenin güdük sürede cümle doluluğa ulaşacağını söyledi.

Bu sene vasıta yaptıran öğrenciler arasında değişik nüfus bilimsel özelliklere ehil öğrenciler bulunduğuna meni eden Türkmen, şu değerlendirmede bulundu:

“Üniversitemizde böyle renkli öğrencilerimizin sayısı oldukça çok. Efdal öğrenimin yemeden içmeden belli başlı tıpkısı gözyaşı aralığına seslenme etmediğini, alelhusus ati yaşlarda da çokça sayıda öğrencimizin olduğunu memnuniyetle beyan etmek istiyorum. Tabi tığ toplumumuza yarar sağlayacak kalifiye herif kaynaklarını doldurmak ve beslemek adına çetin ayrımsız eğitim müfredat sunuyoruz. Bu hizmetlerimizin kalitesini bile seçme sabık dönüş artırarak terbiye öğretime devam etmeye himmet ediyoruz.”Share: