Danimarka’da Başkan Orhan rüzgarı

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Danimarka’de Erzurum rüzgarları estiriyor.

Türkiye-Danimarka Stratejik Seksiyon İşbirliği ile hesaplı “Mübarek ve Düşük Karbonlu Isıtma ve Soğutma Projesi” çerçevesinde, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ve Türkiye Cumhuriyeti Enerji Kentleri Birliği’nden benzeri heyetle Danimarka’ya revan Komutan Orhan, erke ve ısı uygulamalarına yönelik beceri mücahede ziyaretlerine katılıyor. Erke Kentleri Birliği Başkanı ve aynı zamanda Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı olan Osman Zolan’ın beraberinde Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’nin bile bulunduğu heyetle Danimarka’nın önce Snderborg kentine giden Aziziye Belediye Başkanı Orhan, Snderborg Belediye Başkanı Erik Lauritzen’e misafir oldu.

Snderborg Şehremaneti binasında göndere çekilen Türk bayrağı ile karşılanan yıldız bilimi, burada gerçekleştirilen beceri düzentileme toplantısına katıldı.

Enerji yoğun temaslar

Belediye ziyaretinin arkası sıra astronomi halinde enfrastrüktür çözümleri, erke, sıtma ve soğutma alanlarında geniş aynı yelpazede temas sektöre hizmet sunan Danfoss şirketini gezen Başbuğ Orhan, dünyaca adlı bu şirketin enerji verimliliği yönündeki çalışmaları ve termal kaynakların de kullanıldığı lehçe teshin sistemlerini yakından müşahede fırsatı buldu.

Danimarka temasları çerçevesinde daha sonradan Aarhus kentine güzeşte Başkan Orhan, 350 bin şahsiyet nüfusuyla Kopenhag’dan sonraları ülkenin yer büyük ikinci şehri olan Aarhus’ta de bir paradigma mülakat gerçekleştirdi. Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı EVÇED Başkanı Abdullah Buğrahan Karaveli, Erke Kentleri Birliği Başkanı Osman Zolan, Kütahya Belediye Reisi Bilici Işık ve Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ile Aarhus Belediyesini görüşme fail Orhan, Snderborg’de olduğu üzere burada dahi astronomi halinde göndere çekilmiş olan Türk bayrağı ile karşılandı. Belediye Reisi Jacob Bundsgaard’a mihman olan Türk heyeti, erke verimliliği ve yenilenebilir erke kaynaklarına dair maharet aynı güruh gerçekleştirdi.

Pilot uygulamalar görülecek

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Danimarka Hükümeti arasındaki sektörel işbirliği çerçevesinde planlı kuma proje üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın davetlisi olarak Danimarka’dahi mevcut Başbuğ Orhan, Aarhus, Silkeborg, Odense, Holmegaard ve Kopenhag şehirlerindeki enerji yatırımları ile uçucu uygulamaları dahi gine heyet halinde durumunda görüp, inceleme fırsatı bulacak.

Aziziye Şehremini Orhan, “Seçme ziyaretimizde pekâlâ Erzurum ve Aziziye’mize dair özel aynı ayraç açıyor, şehrimizin topluluk olduğu enerji kaynaklarına özen çekmeyi dahi ihmal etmiyoruz. Bu nadir etkinliğe Aziziye Belediyemizi dahi dahil fail Bakanlığımıza ve Enerji Kentleri Birliğimize teşekkürname ediyoruz” dedi. – ERZURUM

Share: