Cumhuriyet Altını Üniversitesinin “YİĞİDO” takımı TEKNOFEST’te bir numara oldu

Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi (SCÜ) Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST 2022’de “Tradens” isimli robotla birincilik elde etti.

Üniversiteden yapılan açıklamaya bakarak, Elektronik Beyin Mühendisliği Akademisyen Doç. Dr. Ahmet Gürkan Erdemli’in danışmanlığında ölçülü Neşelilik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği lisans ve efdal lisans öğrencilerinden oluşan üniversite takımı “YİĞİDO”, TEKNOFEST’te planlı “Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması – İleri Kol” aşamasında geliştirdikleri otonom yük nakil robotu ile birinciliği elde etti.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Doç. Dr. Yüksek, sanayide sayısal teknolojiler yarışması kapsamında planlanan “Tradens” isimli robotun kendisine tanımlanacak görevleri ağız ağıza otonom şekilde akdetmek için geliştirildiğini belirtti.

Derece elde etmelerinin mutluluğunu yaşadıklarını nâkil Yüksek, şunları kaydetti:

“Karşısına çıkacak engelleri algılayıp, algıladığı anda uyarma sesi çıkararak 15 saniye bekleyen robotun angarya transfer kapasitesi 250 kilogram olarak planlandı. Robotun hâlet durumuna aksetmek üzere ‘lidar sensör’ ve hava hesabında lidar sensörün beraberinde bluetooth ve wifi teknolojileri kullanıldı. Bu projeyi geliştirmemizde, yaptığımız birlik çalışmalarda bizlerden desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Bilici Yıldız özellikle tevessül etmek amacıyla herkese teşekkür ediyoruz.”

Share: