Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: “Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerinin normalleşmesi, Ermenistan’ın Azerbaycan ile ilişkilerinin normalleşmesine…

– Reisicumhur Yardımcısı Oktay: ” Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerinin normalleşmesi, Ermenistan’ın Azerbaycan ile ilişkilerinin normalleşmesine bağlıdır”

BAKÜ – Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Bakü’bile gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerinin normalleşmesi, Ermenistan’ın Azerbaycan ile ilişkilerinin normalleşmesine bağlıdır” dedi.

Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Azerbaycan’daki temaslarına bitmeme ediyor. Fuat Oktay, iki devlet hür teşebbüs hisse senedi insanlarının tıpkı araya geldiği Türkiye-Azerbaycan İş Forumu’na katıldı. Toplu Tartışma, Azerbaycan Başbakanı Ulvi Asadov, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, DEİK Başkanı Başarmış Olpak ve Azpromo Başkanı Yusif Abdullayev başkalığında yapıldı. Serbest Tecim Anlaşması’nın konuşulması gerektiğini belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, “Ihtimal beceri olarak ismi o imkânsız amma bunu yapabilirsek o hedeflere gidebiliriz. Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan bölgelerinde, bittabi gerekseme mahsus alanlarda tığ Türk firmaları adına henüz aşkın düzlük kabul etmek, fariza almak istiyoruz. Bire Bir başka konu daha var başarılı olamadığımız. Üçüncü ülkelerle işbirliği. Ben bunun üzerinde çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Tabiatıyla afiyet ve afiyet turizmi karışma kalkışmak için farklı sektörler var. Bire Bir bambaşka başlık var. Türkiye yap, işlet, devret ve BOT alanında 100 bilyon doların üzerinde bugüne büyüklüğünde deneyime eş. Çalışmalar kendisine ödeme üstüne dahi bizim paylaşmaya amade olduğumuzu inandırmak istiyorum ve ikili ticaretimize ivme kazandıracak olan milli paralarla ticaretin artırılması herhalde önceliklerimizdendir” dedi.

Türkiye-Azerbaycan ticari ilişkilerindeki köklü geçmişe yıpranmamış ayrımsız format kazandıracak hareket forumunun tatlıca artımlı geçmesini dileyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bizim bağımlı hedeflerimiz var. Türkiye-Azerbaycan olarak cumhurbaşkanlarımız nezdinde konuda hedefler var. Şu anda 5 bilyon dolar civarındayız. Tecelli olursa dahi bu yıl 6 bilyon doları aşacağız. Bu çeşit birliktelikler seçkin zaman mümkün olmuyor esasta bu nev birlikteliklerde elden konuşmaların ötesine geçip bizden önce ilişkin iş insanlarının tıpkısı araya gelecekleri ve kopça istişareler yapabilecekleri ve bu toplantıdan konkre çıktılar elde edebilecekleri bir formata dönüşmesinde yarar olacağını düşünüyorum. Bu vesileyle üstelik bunu hem altın organizasyondan sorumlu arkadaşlarımıza, gelişim dünyasının temsilcisi altın başkanlarımızı, hem birlikte siz gelişim dünyası temsilcilerimize, hareket insanlarımıza tıpkı öğün elan anımsatmak istiyorum” diyerek konuştu.

Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, Başbakan Yüksek Esedov ve bakanlar ile Türkiye Azerbaycan ilişkilerinin cemi yönleriyle kıymetlendirme fırsatı bulduklarını anlatım eden Oktay, “Gelişigüzel alanda güçlenen işbirliğimizi temsilen Türkiye’den yeniden bakanlarımız ve kurum temsilcilerimizin üstelik katılımlarıyla Türkiye Azerbaycan Hükümetlerarası Karma Konuşu Komisyonu 10. Aktarılma Toplantısı’nda gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Enerjiden ulaştırmaya, tarımdan dijitalleşmeye, çağ kesim ilişkilerimizi masaya yatırmış olduk ve bu bitmeme edecek. Devam fail bire bir proses doğrusu. Bu heyetler arası toplantıların sunma muhteşem katkısı, gerekseme, sevgili ve hal odaklı olması ve direkt masada karar alıyor olmamızdır. Ama tabiatıyla kim elan üstelik önemlisi aldığımız bu kararların uygulanıyor olması. İş dünyamız taleplerini birlikte yansıttığımız İşbirliği Eylem Planı’mıza verdikleri içtenlikle bindi için Başbakan kızıl kardeşim Sayın Esedov’a ve kabine üyelerine bir misil elan huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhur Reisi Sayın İlhan Aliyev’in yakın dostluğu ve bu dostlukla perçinlenen ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde haddinden fazla elan bereketli boyutlara taşınacağını birlikte samimi inanıyorum. Parçalanmamış cemiyet olarak her bir duygusal yerine herhangi bir iki ülkenin birbirine mehabetli bir sevgisi, saygısı, muhabbeti var. Ama bunu ekonomik anlamda, ticari anlamda, siyasal ve askeri ve özge alanlara ilaveten perçinleyecek olan, köklerini elan sağlamlaştıracak olan siz iş insanlarımızsınız” dedi.

“Tercihli Tecim Anlaşmamızın düet ticaretimize gücük zamanda olumlu yansımaları olmuştur”

Türkiye’nin Azerbaycan ile gelişigüzel bölgede güven ve istikrar üzere üstlendiği rolün son etap kebir olduğunu belirten Oktay, “2023’ü tarihi sayfalarına Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde hedeflerin aşıldığı, rekorların geçildiği bire bir sene olarak yapmak bizlerin elindedir. Ekonomik ve ticari ilişkiler hem ülkelerimiz ortada dostluğu, kardeşliği hem da bölgesel kalkınmayı destekleyen unsurların başında gelmekte. İkili ticaret hacmimiz, 2021 yılında 2020 yılına göre yüzdelik 10 oranında artarak erke karışma 5 milyar dolar seviyesine erişmiş durumda. Tekrar 2022 yılının önce 10 aylık döneminde ise 2021 yılının tıpkı dönemine göre aut tecim hacmimiz yüzde 31 oranında artmış ve 5,2 milyar dolara ulaşmıştır. 2017 yılından itibaren ticaret hacmimizin sonsuz artması, Sayın Cumhurbaşkanlarımızın belirlediği 15 bilyon dolarlık tecim hacmi hedefine idrak amacında ilerlediğimizi gösteriyor. 2021 yılı mart ayında yürürlüğe giren Tercihli Tecim Anlaşmamızın düet ticaretimize gelişmemiş zamanda olumlu yansımaları olmuştur. Yürürlüğe girişinden 2022 yılı Eylül kocaoğlan sonuna kadar sabık sürede ülkemizin Tercihli Ticaret kapsamında ihracatı 14,8 milyon dolardır. Alacağımız kez hasis var ve bu anlamda üstelik Tecim Bakanlıklarımıza de çok hızlı şekilde bundan sonra gelişmemiş şeyleri geride bırakıp, hızlı hareket etmelerini uyarmak istiyorum” diyerek konuştu.

“Tırların sınırda kalmasını engelleyecek kota ve aynı durumlardan yağlık hisse senedi insanlarımızın önündeki engelleri kaldırmayla ilişkin pahal ayrımsız mutluluk sağladık”

Tercihli Tecim Anlaşması’nın kapsadığı listenin aksiyon dünyası ve kendileri üzere elverişsiz kaldığını tamlayan Oktay, “Tığ elan aşkın üründe bu fırsattan çakozlamak istiyoruz. Sizlerden öneriler, talepler geliyor. Onları dahi, perese ettik, görüştük ve değerlendirdik. Tığ dahi gelişigüzel antlaşma olduğu kadar aksiyon dünyamıza kulak vererek tercihli tecim anlaşması listemizi genişletmek üzere müzakereleri başlatmıştık. İkinci aşamada hemencek serian sonlanmak üzere. Ümit ediyoruz sunma geç 1 haftaya büyüklüğünde da, yani 11 Kasım’de sunu geç biz buradan deadline kendisine ta vermiş olalım. Şayet zaman akşama büyüklüğünde bunu tamamlarsak daha bol olur. Ferda Şuşa’dahi imzalarız. Yeniden, bugün de gündeme getirdik. Henüz aşkın üründe daha çok tecim imkanı oluşturacak müjdeyi gücük zamanda sizlerle paylaşacağız. Basitleştirilmiş gümrük hattı, transit taşımaların serbestleştirilmesi ve intikal ücretlerinin aykırı olarak kaldırılması hususlarında çözüme ulaşacağımıza inanıyorum ama öncesinde, bildirme azından tırların sınırda kalmasını engelleyecek kota ve bir durumlardan çevre hareket insanlarımızın önündeki engeller kaldırmayla ilişkin yoğun bir gürlük sağladık. Ihtimal bunu bile zaman yahut ferda ilan ederiz. Pasaporta gerekseme duymadan, kimlikle çapraz gezi edilebilmesini olanaklı kıldığımız kadar ticari işlemlerdeki formaliteleri de yeniden kulaklı kazan anlayışıyla, muadele bilinciyle hafifleteceğiz. Bunda kararlıyız. Sayısal dönüşümde yapacağımız işbirlikleriyle bürokrasiyi sunu aza indirecek seçme iki tarafın bile aksiyon ve işlemlerini hızlandıracağı uygulamaları alay malay yürürlüğe koyacağız” dedi.

“İşgalden kurtarılan toprakların geliştirilmesinde Türk şirketlerinin bile yer alıyor olmasından kurum ve mutluluk duyuyoruz”

44 günlük Vatan Muharebesi böylelikle engelleme altındaki toprakların kurtarılmasının sevincini anbean Azerbaycan ile alay malay yaşadıklarını vurgulayan Oktay, “Ego, bu vesileyle, martir sakıt kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hepsi bu milletin bayrı tarihinde değerli harflerle yerlerini almıştır. Ruhları şad olsun. Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı toprakların yeniden inşa ve ihyası de dahil gelmek amacıyla Cenup Kafkasya genelinde kalıcı sulh ve balans çabalarında Azerbaycan ile yekpare el birliği içre hareket ediyoruz. İşgalden kurtarılan bölgelerin ekonomisinin geliştirilmesi, altyapısının güçlendirilmesi, milli ve tarihi değerlerinin dönem yüzüne çıkarılması bizlerin de önceliğidir. Bu toprakların geliştirilmesinde Türk şirketlerinin üstelik vadi alıyor olmasından kurum ve mutluluk duyuyoruz. Firmalarımız, işgalden kurtarılan bölgelerin altyapısının güçlenmesi, tarımın canlanması ve zafere yerinde benzeri görünüm kazanması amacıyla Azerbaycanlı kardeşlerimizle alay malay çalışmaya hamdolsun başlamışlardır. Yıllardır bölgede istikrarsızlığın ve çekilen acıların sebebi olan işgalin sona erdirilmesi ve Azerbaycan topraklarının azat edilmesiyle, Cenup Kafkasya’yı sağlık ve refaha kavuşturacak sefer açılmıştır” dedi.

“Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerinin normalleşmesi, Ermenistan’ın Azerbaycan ile ilişkilerinin normalleşmesine bağlıdır”

Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgedeki hedefinin kalımlı barışın ve güvenin tesisi, gür komşuluk ilişkilerinin kurulması ve kalkınmanın hızlanması olduğunu belirten Oktay, “Bu kırnak gidişatı bilakis çevirmeye çalışan, cevabını alır. Umum dünyaya ayrımsız kat elan, tek kavim namına birbirimizden sakil alarak geleceğe umutla baktığımızı ve geleceği gelişigüzel şekillendirdiğimizi buradan biz posta daha ilan ediyoruz. Azerbaycan’ın Ermenistan’a öneri ettiği barış anlaşmasının tıpkısı pozitif anlayışla karşılık bulması yönünde bile, dostumuz Azerbaycan’ın yanındayız. Ermenistan’la yürüttüğümüz normalleşme sürecinde, temas konuda olduğu kadar, Azerbaycan’la andıran işbirliği ve eşgüdüm içerisinde hareket ediyoruz. Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkilerinin normalleşmesi, Ermenistan’ın Azerbaycan ile ilişkilerinin normalleşmesine bağlıdır. Bölgede barışın kuruluş edilmesine bağlıdır. Ermenistan’ın işgalci yaklaşımlarından, agresif yaklaşımlarından vazgeçmesine bağlıdır. Yarın Şuşa’yı ziyaret ederek orada azatlığı, istiklali soluyacağız. Bölgede denge için Azerbaycan’la mümasil el birliği, kontak ve tekrar koordinasyonumuzu sürdürecek, daima Birey Azerbaycan’ın beraberinde olacağız. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önce Cumhur Reisi Mehmet Güvenli Resulzade’nin dediği kabilinden; ‘Benzeri sefer yükselen alem bire bir daha inmez.’ Cennetmekan Haydar Aliyev’in attığı temeller üstünde, Sayın Cumhur Reisi Aliyev’in liderliği, Başbakan haddinden fazla kızıl dostum Yüce Esedov ve birlik kabine üyelerinin gayretleriyle bu sancak henüz dahi yukarılara taşınacaktır. Türkiye-Azerbaycan İş Forumu kapsamında gelişim dünyamızın temsilcileri 18 protokole imza atarak kat sayı aynı duruş sergilemektedir. İşbirliği protokolü imzalayan alım, üniversite ve firmalarımızı tebrik kartı ediyorum” ifadelerini kullandı.

Share: