Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’a geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel tayyare “TC-TRK” ile TSİ 13.45’te, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Heybet Başkanları Zirvesi’ne özel mihman olarak karışmak için Özbekistan’ın Semerkant kentine geldi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ı, Semerkant Arsıulusal Havalimanı’nda, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Başbakan Yardımcısı Camşid Hocayev, Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Gayrat Fazilov, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev ve gayrı yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Kağan Amut, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çıpa, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Etki ve YANLIŞSIZ Tümen Umumi Başkan Yardımcısı ve Tümen Sözcüsü Ömer Polat bile Semerkant’a geldi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Özbekistan Cumhur Reisi Izzet Mirziyoyev’in davetine icabetle, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Heybet Başkanları Zirvesi’ne hususi misafir olarak katılacak.

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü nezdinde, “diyalog ortağı” statüsünü elde ettiği 2012’den bu yana Türkiye’den zirve toplantılarına “Reisicumhur” düzeyinde ilk defa ortaklık olacak.

Doruk kapsamında, bazı liderlerle ikili görüşmeler yapacak Reisicumhur Erdoğan, yarın düzenlenecek Zirve Oturumu’nda bile konuşacak.

Share: