Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemevleri Anne Atma ve Dolgun Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında benzeri araya geldiği mekanların cümle meselelerinin büyüklük nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkı çatı kuracaklarını belirterek, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara tutkun cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Odalık Dergahı’nda düzenlenen Cemevleri Esas Atma ve Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi ev kendisine seçtikleri Anadolu’yu düşünerek ve fiziken takviye etmek, doğruluk bütün bütün aynı nizama dolamak için uğraş verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara kadar vatanı tahribe yönelik herhangi bir saldırıyı akide ve kararlılıkla kaldırılmış ederken kişi medeniyetlerinin inşasını de bire bir şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının seçme köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla ilmik ilmek dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e mevrut tıpkı süreklilik ortamında istiklali koruduklarını, istikballerine erbap çıktıklarını tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, yüzyıllık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz yayın ve hizmetlerimiz vardır. Demokratlık ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tamlık alanlardaki sorunları da çözme iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beherglas yatırımla ülkemizi yavaş yavaş 2023 Türkiye’sine hazırladık. Zaman dahi Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek bakir tıpkısı atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin cümle kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara özel ehemmiyet veriyoruz.”

Müstevli ve savaşın tetiklediği toptan krizlerin mevki üzerindeki damarlı etkilerini göğüslerken, kazançlı sıkıntıların kez açtığı kayıpları bile tezce telafi ettiklerine meni fail Erdoğan, yemeden içmeden bunlarla kalmadıklarını, bugüne kadar çözümünü arzu ettikleri seviyede sağlayamadıkları her meselenin da çözümü üzere sakil çaba gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar bir tane tek dinlendi”

Reisicumhur Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve hal yolları bulmaya yönelik şümullü bir hazırlık yaptıklarını belirterek “Firez ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda planlı milli birlik ve kardeşlik çalışması kapsamında 1585 cemevi mülakat edilerek muhataplar yegâne biricik dinlendi. Valiliklerimiz tarafından çözülebilecek bina, tadilat, sıtma kadar sorunlar için hızla sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, daha doğru analizör için teferruatlı icraat yürütüldüğünü, bunların müjdesini sarılmak istediğini rapor eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında benzeri araya geldiği mekanların umum meselelerinin büyüklük gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkı çatı kuruyoruz. Hars ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine büyüklüğünde tamam icraat, bu kurumsal bina altında amme güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylecene cemevlerinin tavzih, içmece ve kullanma suyu, yapım, tamirat, bakım giderlerinin karşılanması ve mamure planlarındaki yeriyle ait yekpare sorunlar çözülmüş olacaktır. Bir şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten mesul Alevi Bektaşi akide önderlerinden temenni edenlere da bu kurumsal bina bünyesinde takım verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının sunma önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize kandırıcı olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının her bir ferdinin devletin birinci sınıf vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Beherglas insanımızın akide ve ibadetten eğitim bilimi ve çalışma hakkına kadar mecmu esas doğruluk ve özgürlüklerden yararlanabileceği bir Türkiye dayamak amacıyla muttasıl çalıştık, çalışıyoruz. Akıbet dönemde baştan gündeme mevrut kimi tartışmaları üstelik anne doğruluk ve özgürlüklerle ilişik reformlarımızı henüz ileriye götürmenin vesilesi yerine görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının peşi sıra cemevi açılışı üzere Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile anne atma töreni üzere Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Kültürlü ve Kırklareli’ne etkili angajman gerçekleştirdi.

İlk namına, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Ekin ve Dayanışma Derneği’hangi hareketli bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonraları Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde yaklaşık 27 adet köydeki cemevlerimizin dahi buyurduğunuz kadar kolaylıkla derakap bütün eksiklerini tamamladık.” demesi üzerine, Erdoğan kandırıcı olmasını arzu etti. Henüz sonra kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, elan sonradan, Erzincan Alevi Hars Dernekleri Kemah Şubesi’ne bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, mekân ve peyzaj düzenlemelerinin muallel olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini tamlayan Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması elan başka tamam.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde belirleme edilen kamu eksiklikler giderilmiştir, inşa ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız adına şükranlarımızı en ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi üzerine Erdoğan “Iyi olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Ekin ve Dayanışma Derneğine etkili bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Elbette bu etrafın düzenlenmesine birlikte şu anda ayrımsız çevirgeç teşekkül edecek.” diyerek konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Yavuz olsun.” ifadesinin ardından kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Ekin ve Tesanüt Derneği’hangi aktif bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu de izledikten sonraları kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer As bekâr dediğim gibi burada dahi çevre düzenlemesini, peyzajını filan da kolaylıkla halledelim. Alımlı Çalımlı olsun.” dedi.

Erdoğan, daha bilahare Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Iye Hars ve Sosyal Dayanışma Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Veli Hars ve Içtimai Teavün Derneği, Kırklareli Toplama Vakfı, Denizli Ardıçlı Baba Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Aydınlık Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde merasim amacıyla bekleyen yetkililere seslendi.

Bu eserlerin dolgun halde temelinin atılacağını tamlayan Erdoğan, “Kızıl ihvan temel atmaya hazır mısınız? Biz şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler dahi sırf atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının ne büyüklüğünde sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun 5 kamer içerisinde sona ereceğini söylemesi üzerine, “Kâffesi 5 kamer diyor. Aynı kamer bile tığ pozitif koyalım. 6 ay içre bitecek inşallah.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeller atılırken “Evet Allah Besmele” diye niteleyerek, beraberindekilerle birlikte kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Cumhur Reisi Erdoğan’ın beraberinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, YANLIŞSIZ Öğür Umumi Başkanvekili Numan Vareste, SELIM Tümen Genel Komutan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Güçlük, İstanbul Valisi Mürtefi Yerlikaya, DÜRÜST Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve haddinden fazla sayıda Alevi dedesi üstelik katıldı.

Törende, Şahkulu Melik Dergahı Dedesi Ulu Doğan tarafından “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Saha Meşkleri Topluluğu sanatçıları aracılığıyla “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Lan Erenler Kanı Düşünüm Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık videoteyp izletildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler merasim sonrasında Şahkulu Hükümdar Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: