Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü yasa teklifine ilgilendiren, “Yasal düzenlemeye gerekseme bulunmayan. Senin birlikte hiç hukukçu yok mu? Bu işler aşıldı artık. Burada yapılması gereken aynı madde var. Şayet samimiysen, eğer dürüstsen, gel kanunuesasi değişikliğini yapalım ve bunu ağız ağıza masadan kaldıralım.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kurultay ve Firez Merkezi’nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açım Töreni’hangi katıldı.

Reisicumhur Erdoğan, geçlerin yüksek öğretime erişimini kolaylaştırmak için devletin cemi imkanlarını seferber ettiğini belirtti.

Evvelce Güneydoğu’evet ve Doğu’ya hocaların lacerem gideceği üstüne sıklet yaşandığını hatırlatan Erdoğan, hava meydanı sayısının 26’dan 59’a çıktığını, Muş’a, Kars’a, Ağrı’evet uçakla gidilebildiğini ve bir tartı kalmadığını söyledi.

Meselenin “izan” olduğunu belirten Erdoğan, “Varsa ufkunuz bu işi başarırsınız, yoksa bulaşan kalırsınız. Bundan Sonra bunlar aşıldı. Daha Çok “Türkiye yüzyılı’ diyoruz ya, işte Türkiye’nin yüzyılı bu altyapıyla güçlendi.” dedi.

Uluslararası iktisatçılarla derinti yaptıklarını anlatan Erdoğan, iktisatçıların “Türkiye altyapısını bitirdi. Altyapısını bitirdiği üzere dahi Türkiye’nin geleceği aydınlık. Sizde hakeza aynı yüklülük namevcut.” tespitini yaptığını aktardı.

Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Tığ üstelik dedik kim, ‘Bu tespiti bizler da yaptığımız amacıyla şu anda başarılıyız ve seçme sabık çevrim daha dahi iyiye gidiyoruz, gideceğiz.’ Alelhusus alelhusus inşallah bu sene sonu önümüzdeki yılbaşı kabilinden Karadeniz’den doğal gazı birlikte çıkardığımız anda bunun tadına yetinme imkânsız. Bizim vaktiyle anca araştırı gemimiz filan yoktu. Demin bizim 2 modül sismik araştırı gemimiz, 5 lime sondaj gemimiz var. Bilcümle sondaj gemilerimiz 12 bin metreye kadar istikşaf yapabiliyor. Bunlara ulaştık. Ayrıca burada işimiz bittiği ahit uluslararası sularda üstelik dünyanın ayrı ayrı ülkelerinde gidip, bu taharri çalışmalarını yapabilecek kabiliyete, güce sahibiz. Öyle çokça iri rakamlarla bile bunlara ulaşmadık. Akıllıca rakamlarla bunları aldık ve deminden tıpkısı taraftan sismik tetkikat, bire bir taraftan etüt çalışmaları yapılıyor. Elan gani olacak, daha zinde yerine bu yola bitmeme edeceğiz. Lazım sismik araştırmalarla gerek sondajla natürel gazda dahi petrolde birlikte daha çok imkanlarımızı bu sularda bulacağız.”

“Demin hürriyet, özgürlük var”

Ayrımsız devir kisve yasaklarından ideolojik baskılara, siyasal kavgalardan altyapı eksikliklerine kadar Türkiye’da metin haddinden fazla sav olduğunu vurgulayan Erdoğan, üniversite girişlerine kurulan ikna odaları, dereceye girip bergüzar almaya hak kazandığı halde sahneden ağzı kapatılarak indirilen tendürüst kızların görüntülerinin utanç sahneleri namına hafızalara kazındığını belirtti.

Bunları unutmadıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim polisimi, kızlarımızın ağzını kapatmak ve okula sokmamak, çifte tokat onları hariç kovmak kabil uygulamalara bağımlı tuttular. Benim kızım imam hatipte okudu. Amma ben kızımı hangi efsus ki önder hatipten kabul etmek zorunda kaldım. Arkadaşımın müdürü olduğu değişik ayrımsız şehirde imam hatibe geri bırakmak durumunda kaldım. Bana sordular eller. ‘Niye’ dediler? Dedim ‘Maalesef tığ bu sıkıntıları yaşadık ama şimdi imdi bu sıkıntıları aştık.’ Demincek hakeza tıpkı derdimiz bulunmayan. Şimdi artık hocalarımızın arasında başörtülüler var mı? Var. Öğrencilerimizin süresince tıpkısı şekilde şen bayındır üniversiteye gidebilen kızlarımız var mı? Var. Bütün bunlarla bu arada çıktı emniyet teşkilatında, silahlı kuvvetlerinde bilge, savcı başörtülü namına fariza yapabiliyor mu? Yapabiliyor. Asıl özgürlük budur.

Diyorlar kim türe ve hürriyet… Uygulamayı göster bize? Ne yaptınız hak ve özgürlükte? Çifte tokat dışarı attınız. Kendi milletvekilin, genel komutan yardımcın inandırma odalarında bizim yavrularımızın başörtülerini çıkartarak o odalara aldılar. Bunları yaşadık, gördük. Bura halkının yüzdelik 99’u Mutekit olan Türkiye. Burada bunları yaptınız. Amma demin bunlardan çıktı sıyrıldık. Demin özgürlük, özgürlük var. Eğitimde, öğretimde bunu yakaladık.”

Geçmişte harçlardan muhit öğrencilerin daim boykotlar yaptığını anımsatan Erdoğan, harçları kaldırdıklarını, öğrencilerin harç diyerek tıpkısı sorununun bulunmadığını kaydetti.

“Kâin yükseköğretim yurtları taleplere karşılık veremiyor’ diyerek bağırıp durdular. İnsaf edin, şu anda bizim 850 bin öğrenci kapasiteli yurtlarımız var ve ihtiyaçlara rahatlıkla cevap verir haldeyiz. Dilek bulunmayan, bu noktaya geldik.” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle devam etti:

“Hangi diyordu bir tanesi. ‘Ben 1 yılda bu sorunu çözerim’ diyordu. Hayatınız hile. Akşam dolma, sabahleyin domates dolması. Tığ uygulamadayız pratikte. Şu anda çağcıl sıkı binalarımız hep bunlarla bu arada üniversitelerimiz bütünü birbirinden iyicene. Şu anda dünyaya yaşıt gösterebileceğimiz altyapısıyla değme şeyiyle üniversitelerimiz var. Ortaöğretimde okullarımız var. Buralara geldik. Attığımız adımlarla Türkiye ve Türk üniversitelerine yakışmayan bu incitici manzaraya tığ sonuç verdik.” değerlendirmesini yaptı.

“Başörtüsü meselesini çözüme kavuşturduk”

Başörtüsü meselesini ortaöğretim dahil tamam eğitim kurumları ile kamu kuruluşlarında çözüme kavuşturduklarının altını çizen Erdoğan, hükûmet toplantısında Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın yemek yapacağını, bu esas türe ve özgürlüğü anayasal güvence altına alma tekliflerini ele alacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Çünkü kanuni düzenlemeye gerekseme yok. Kanuncu düzenlemeye şu anda ihtiyaç yokken, çıktı ‘Kanuni düzenleme yapalım’ dedi. Kanuncu düzenlemeye ihtiyaç bulunmayan. Senin beraberinde on paralık hukukçu bulunmayan mu? Bu amal aşıldı daha çok. Burada yapılması müstelzim bire bir şey var. Eğer samimiysen, eğer dürüstsen, gel temel değişikliğini yapalım ve bunu tamamen masadan kaldıralım.” dedi.

Tıpkı taraftan darülfünun harçlarını kaldırdıklarını, daim tahrik vesilesi yapılan bu meseleyi kökünden çözdüklerini anımsatan Erdoğan, göreve geldiklerinde burs ve kredinin 45 teklik olduğunu, bursun 850 liraya, doktoranın asgari ücrete çıkarıldığını hatırlattı.

Erdoğan, “Tığ münasebet varız? Milletimizin devletine yapmış olduğu bu ödemelerle biz, gerek öğrencilerimizi icap lisansüstü, doktora öğrencilerimizin haddinden fazla henüz rahat şartlarda okumalarını, terbiye öğretimi bitmeme ettirmelerini sağlayalım diyerek varız.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: