Cumhur Reisi Erdoğan, TEKNOFEST KARADENİZ 2022’de konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Lan Yunan, bak tarihe bak, tarihe dön, haddinden fazla daha aşkın encam gidersen bunun bedeli bati olur, korkulu. Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var, İzmir’i nisyan.” dedi.

Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ 2022’de yaptığı konuşmada, milli uğraş zafere ulaşıp Cumhuriyet kurulduğunda orduyu pekitmek amacıyla çarpışma uçağı ihtiyacının ortaya çıktığını anlattı.

Bunun için şehirlerin zat içlerinde kampanya düzenleyip, orduya isimlerini taşıyacak birer uçak almaya çalıştığını anımsatan Erdoğan, “Bu çerçevede bağışta bulunması amacıyla Nuri Demirağ’a üstelik gidiliyor. Nuri Demirağ, kendisinden ödül isteyenlere, ‘madem milletimiz tayyaresiz yaşayamaz, bari bunu başkalarının lütfuna bırakamayız. Ben bu uçakların fabrikasını yapmaya talibim.’ diyor. Nuri Demirağ’ın cemaat olduğu sağgörü o dönemin yöneticilerinde olmadığı için maatteessüf bu teşebbüs keder benzeri şekilde sonuçlanıyor. İşte Hürkuş’un önceki örneği olduğu öz uçağımızı düzenlemek için 70 sene aramak zorunda kaldık. Ayrımsız elan hakeza durumlara düşmemek için en iri güvencemiz ve umudumuz TEKNOFEST kuşağıdır, Ne Z kuşağı hangi Y kuşağı TEKNOFEST kuşağı.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, birilerinin “bilcümle bunlar vaktiyle ne yapılmamış üstelik zaman gündeme geliyor” diye niteleyerek soracaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bu soruyu aslında eski Türkiye’nin aktörlerine, bozuk Türkiye vaadiyle baştan ülkenin yönetimine istekli olanlara yöneltmek geçişsiz. Banal dahi Türkiye, cemi bu teknolojik atılımları hadi henüz öncesini tıpkı kenara bıraktım, serencam 60-70 yılda ne yapmadı acep? Ülkemizin bu dönemine baktığımızda karşılık kendiliğinden ortaya çıkıyor. Gençlerimizi arada bir sağcı-solcu diyerek, ara sıra Sünni-Alevi diye niteleyerek, bazı bazı Türk-Kürt diye, bazen şucu-bucu diye niteleyerek birbirlerine kırdırtanların böyle tıpkı derdi olması tür mü? Bugün bibi bir kalıntı oyunların tahrikini yapanların tıpkısı sinsi tuzakları önümüze döşeyenlerin hakeza tıpkı gündemi olması kabil mü?”

Erdoğan, Işıklı Paşa’nın “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz/ Şahsın görünür kademe-i aklı eserinde.” dizelerini hatırlatarak, “İşte Ileri Uç Oyuncusu, işte Kızılelma.” dedi.

26 Ağustos’ta Malazgirt’te olunduğuna değinen Erdoğan, “Geldik Fatih ve Cumhuriyetimizin kuruluşuyla Gazi Mustafa Kemal’e ve demincek onunla beraber bizler üstelik bu yolda yürüyoruz. Bizim niyetimiz da gayretimiz de başarımız bile yaptıklarımız birlikte ortadadır. Konu ola beri gele namevcut. Bizim işimiz var, bizim yapacaklarımız var. İnsanlarımızı birbirine antagonist etmekten, yalanla, iftirayla, çarpıtmayla mesafelik öğütmekten, pişkince arasında gezmekten apayrı numarası olmayanlar, bu dediklerimizi anlayamazlar. Ecdadın dediği kabil, Kamil odur kim koya dünyada eser, eseri olmayanın durumunda yeller yayın.” diye niteleyerek konuştu.

Eserleriyle milletin ve gençlerin karşısında olduklarını vurgulayan Erdoğan, “Eseri olmayanların takdirini dahi sizlere bırakıyoruz.” dedi.

Bir zamanlar Amerika’dan Avrupa’ya, Rusya’dan Japonya’evet, ayrıca Hindistan’dan Brezilya’ya büyüklüğünde birçok ülkelerin dursuz duraksız çalışıp, teknoloji üretirken Türkiye’dekilerin vesayet ve darbe bataklığında çırpındığını tamlayan Erdoğan, “Onlar gençlerini teknolojiyle, bilimle, erdemle yoğurarak yetiştirirken bizdekiler, üniversite kapılarında benim başörtülü kızlarımı, bacılarımı üniversiteye almamakla uğraştılar. Kaslı ülkeler, dünyanın ciharıyek yanından mevrut insanları kalkınma atılımlarının desteği haline dönüştürürken, bizimkiler daha kişi vatandaşlarına dahi minimum insanca şartları sağlamayı başaramıyordu.” ifadelerini kullandı.

“Bedeli yavaş olur”

Birlik bu yaşananlarda siyasetçisinden bürokratlarına, iş insanından akademisyene herkesin payı ve sorumluluğu olduğuna belen fail Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“en üst FETÖ çıyanlık çetesinin yaptığı alçaklıkların ortaya dökülmesi da tek başına Türkiye’nin nelere karşın bugünlere geldiğinin ispatıdır. Bu FETÖ değil mi evet, başörtü amacıyla ‘teferruattır’ diyen, yazıklar olsun. ‘Hoca’ diye niteleyerek geçin ama başörtüsüne ‘teferruattır’ birlikte. Şimdi nerede? Pensilvanya’dahi. Kimin beslemesi? Amerika’nın. Kimin arkadaş, kimin dahi karşımızda olduğunu ferah bilmemiz geçişsiz. Şu anda bu Amerika, Dedeağaç’a, Yunanistan’a silahları gönderiyor mu? Uçakları gönderiyor mu? Oradan S-300’lerle bizi tehdide kalkışıyor mu? Ey Yunan, bak tarihe bak, tarihe dön, çok elan aşkın gelecek gidersen bunun bedeli kilolu olur, bati. Yunanistan’a bizim yegâne cümlemiz var, İzmir’i nisyan.”

Cumhur Reisi Erdoğan, tıpkısı Türkiye’nin demin bazı alanlarda dünyanın bildirme gelişmiş ülkelerinin de konusunda çıkan başarılarıyla kendini kabul ettirdiğine dikkati çekerek, “Adaları obstrüksiyon etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece akılsız gelebiliriz. Güzeşte ülkemizin ayağına prangalar takarak, ilerlemesini engelleyenlerin, ayrımsız yerlere vesile kollayarak, beklediğinden emniyetli olun.” dedi.

Hep alay malay bunlara fırsat vermeyeceklerinin altını çizen Erdoğan, “Vereceğimiz savaş dayanabilen olacaktır, fedakarlık gerektirecektir, eşit ödettirecektir amma böylecene ortaya çıkacak başarının getireceği huzurun, mutluluğun, refahın tarifi türlü değildir.” değerlendirmesini yaptı.

Bu mücadelenin somut örneğinin TEKNOFEST’i düzenleyen “Bayraktar kardeşler” yerine karşılarında durduğunu anlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“İnsansız gelgel araçlarını geliştirirken hangi engellerle karşılaştıklarını, ne ihanetlere şahit olduklarını, ne sabotajlara maruz kaldıklarını sunma mebzul onlar biliyor ve ben biliyorum. Yeri geldi kendilerine yarışlık verilmedi, pist. Yeri geldi uçuşları yasaklandı, yeri geldi tehdit edildiler ama yılmadılar, çalıştılar, çabaladılar ve sonuçta ortaya ayrımsız acun markası çıkardılar. Keban Barajı inşa edilirken birileri ‘kurbağalara göl yapıyorsunuz’ diye niteleyerek kendilerince projeye kıskı olmaya çalışmışlardı. Bunların ki olduğunu biliyorsunuz, söylememe ister var mı? Amma buraya birlikte gelmiş. Yurt Caddesi mensur edilirken birileri ‘Buraya tayyare mı indireceksiniz?’ diyerek, vizyonsuzluklarını sergilemişlerdi. Geçit köprülerinin gelişigüzel birinin inşası sırasında birileri, alıkoymak için ellerinden geleni yapmışlardı. İşte bir numara köprüde, ikinci köprüde, Ağır Padişah Çın Köprüsü’nde…Çetince Şehriyâr Esaslı Köprüsü’nü yaptırmamak amacıyla neler yapmadılar ki? içtenlikle söyledim, ‘boşuna uğraşıyorsunuz. Tığ Güç Melik Yakın Köprüsü’nü yapacağız, bitireceğiz’ dedik ve bitirdik.”

“Onların hayallerinin ulaşamadığı yere bizim icraatımız ulaşır”

Çanakkale 18 Mart Köprüsü’nde de aynısının yapıldığını anımsatan Erdoğan, “Ne oldu, yaptık mı, yaptık. Engelleyemediler, engelleyemeyecekler. Çünkü onların hayallerinin ulaşamadığı yere bizim icraatımız ulaşır. Şayet bunlara takılıp kalsaydık, ülkede tuğla konusunda tuğla koyamaz, milletimizi hakkı olan hizmetlerin hiçbirine kavuşturamazdık. Sizler de verdiğimiz tekmil desteklere ve nesir ettiğimiz girişimci dostu iklime karşın belki ayrımlı alanlarda öngöremediğimiz engellerle karşılaşabilirsiniz. Sakın ha mücadeleden vazgeçmeyin, zinhar ha azminizi kaybetmeyin, sakın ha doğrulama olmayın.” diyerek konuştu.

Kendi hayatındaki mücadelesini anlatırken da sıkça “Götürümlü zafere ulaşır” sözünü tekrarladığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Unutmayın Cumhurbaşkanınız olarak tamamen yanınızdayım. Gencim, gençlerle beraberim. Tanrı mülk verdikçe üstelik bilcümle yanınızda olacağım. Bakanlıklarımızla kurumlarımızla okullarımızla T3 Vakfı kabil sivil topluluk kuruluşlarımızla özel sektörümüzle ailelerimizle umum ele vererek, bu mücadeleyi zafere ulaştıracağız. ‘Başarının sahibi çoktur, sonuçsuzluk öksüzdür’ bu sözü unutmayın. Biz temas çözme ve eşya altında sizin yanınızda olmayı sürdüreceğiz. Karadeniz’deki tabii gazı keşfederken ‘temas arayan bulamaz ama unutmayın bulanlar, arayanlardır’ sözünü unutmayın. Bire Bir şeyi teknoloji ihya peşinde koşan sizler amacıyla birlikte söylüyorum, rastgele deneyen belirgi alamayabilir ama neticeye ulaşanlar, denemekten vazgeçmeyenlerdir. Rabbim zihnimizi boş, işinizi niteliksiz, gücünüzü takatli, bahtınızı ayan kılsın.”

TEKNOFEST KARADENİZ’in düzenlenmesinde emeği güzeşte ve katılan bütün takımları kutlama fail Erdoğan, ziyaretleriyle gençlere destek olan vatandaşlara birlikte teşekkürlerini iletti.

Erdoğan, alandaki gençlerle, “Tek millet, yegâne öncü, yegâne vatan, yegâne mehabet. Tıpkı olacağız, anaç olacağız, canlı olacağız, ahi olacağız, bilcümle alay malay Türkiye olacağız.” sözlerini tekrarladı.

Notlar

Cumhur Reisi Erdoğan’ın TEKNOFEST KARADENİZ’in düzenlendiği alana gelişinde Orhan Gencebay’ın “Zaman ilkbahar olunca” şarkısı çaldı.

Erdoğan, alanda Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank ve TEKNOFEST Umumi Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar ile farklı yetkililer yoluyla karşılandı.

Konuşması öncesinde TEKNOFEST’in paydaşları ile anı fotoğrafı çektiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, henüz sonradan TEKNOFEST’te ihsan almaya türe kazanan takımlara ödüllerini verdi.

Erdoğan, “Bugüne büyüklüğünde gelenlerin sayısı yaklaşık 450 bin civarındaydı. Bugünkü rakamı emniyetten aldım. Zaman 250 bin. Maşallah. Bu ne güzel rabıta, bu ne pir galeyan. Rabbim yardımcımız olsun.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, henüz sonradan 26 ildeki Deneyap Atölyeleri’nin açılışını İzmir ve Adana’evet aktif bağlanarak gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, henüz sonraları Bayraktar Kızılelma ve Hürkuş uçaklarını imzaladı, uçakların uğrunda tekebbür verdi. Selçuk Bayraktar, Reisicumhur Erdoğan’a TEKNOFEST logosunu ihsan namına ikram etti.

(Bitti)Share: