Çukurovalı kadınlar biber salçası mesaisinde

Çukurova’bile kırmızı biberin hasadının ardından eş hanımlarının geleneksel yöntemlerle hazırladığı salça sofralardaki yerini almaya başladı.

Tarlalardan toplandıktan sonradan çuvallara doldurulan salçalık biberler, müşkül benzeri sürecin arkası sıra kadınların elinde salçaya dönüştürülüyor.

Mahalle ve köylerde imece usulüyle salça fail kadınlar, yıkayıp çekirdeklerinden ayırdıkları biberi, kilo başına ödenen mahsus ayrımsız ücret karşılığında makinelerde çektiriyor.

Çekilen biberler, henüz sonra tuzlanarak kuruması üzere gündüz gören açık alanlara seriliyor.

Gün içerisinde sıkça taharri edilerek karıştırılan salça, suyunu güzelce çekmesinin ardından zeytinyağı ve tuz konularak tüketime amade hale geliyor.

Salça yapan ev kadını Zekiye Küçükkavruk, AA muhabirine, yıkanması, temizlenmesi, çektirilmesi, kurutulması ve vikaye edilmesi kadar zor bir süreci kâin salçanın yemeklere ayrı tıpkısı lal verdiğini söyledi.

Küçükkavruk, imece usulüyle yaptıkları salçanın tıpkısı kısmını satarak ev bütçesine katkıda bulunduklarını belirtti.

ev hanımı Selma Karakuşlu dahi temas sene salçasını komşularıyla yardımlaşarak anadan görme yöntemle yaptığını anlattı.

Meryem Çatalbaş, sebze abes evet dahi özlük bahçelerinden topladıkları biberleri, yandaki ve akraba kadınlarla yıkayıp kestiklerini söyledi.

Biberi çektirdikten sonradan 15-20 ahit kurumasını beklediklerini nâkil Çatalbaş, “Bire Bir yıl süresince yemeklerimize ayrı bir zevk katan salçayı kullanıyoruz. Çok salçayı birlikte satıp eş ekonomisine katkıda bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.

“Ego amade salça hiç kullanmadım”

Adana’ya zihayat Raziye Alev da 100 kilo kırmızı salçalık biber aldığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Komşuları çağırıyoruz, bıçakla kesip yıkıyoruz. Makinede çektiriyoruz, daha sonraları dama çıkartıyoruz. İçine tuz atıp rastgele gün karıştırıyoruz. Kendime güzeşte yıl yapmıştım, bu yıl kızıma yaptım. Ego ameliyatlıyım, iyi olsun komşular ve eşim arkalama etti. Ego amade salça hiç kullanmadım, tadını bilmiyorum. Bilcümle elde salça yaptık.”

ev kadını Fadime Başdaş üstelik salça sezonunda biber makinesiyle elektrik yaparak ocak bütçesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Şu an işlerinin çok aheste olduğunu anlatan Başdaş, kendisinin üstelik evine biber salçası yaptığını belirtti.

Evde yapılan salçanın amade olanlardan çokça elan gür olduğunu rapor eden Başdaş, şunları kaydetti:

“Fabrikasyon biber çekiminde henüz beş altı salça çıkıyor hem de tadı değişik olduğu amacıyla yemeğe hoşlanma vermiyor. Müşterilerim genelde kendileri temizleyip bana çektiriyor. Ilkgüz ve ekimde aheste bir şekilde salça çekimi yapıyoruz. Salça çekimi son teşrin ayının ortasına kadar sürüyor. Salça 20-25 günde kullanılacak kıvama geliyor. Adamakıllı kokuyor, yemeğe ezgi veriyor, biz bu şekilde seviyoruz.”Share: