ÇUKUROVA’DA 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

ADANA, Mersin Ağacı, Hatay ve Osmaniye’üstelik, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümü zımnında Adana’nın Seyhan ilçesi Kasıt Mumcu Meydanı’nda merasim düzenlendi. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene, Adana Valisi Süleyman Elban, 6. Kolordu ve Yanında Özel Kuvvetler Başbuğ Yardımcısı Tugay Nihat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, milletvekilleri ve ateşli canlı katıldı. Vali Elban, Sancak Nihat Ergün ve Belediye Başkanı Zeydan Karalar törene katılanları selamlayarak, bayramlarını kutladı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik kartı mesajının okunmasının ardından törende konuşan Ilbay Elban, “Özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk gelmek üzere hem ulusal kurtuluş mücadelesinde hem de ondan ahir dönemde bu ülkenin kurulmasında, ilerlemesinde, gelişmesinde seve seve canını vermiş mecmu şehitlerimizi, ebediyete anlamaklık etmiş kamu gazilerimizi yağmur ve minnetle anıyorumö dedi.

Kutlamalar kapsamında planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri sunma edildi. Öğrencilerin okuduğu şiirler, ahali oyunları gösterisi ve tören yürüyüşü izleyenler eliyle nazik zevk topladı. Mersin Ağacı’bile mülevven 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlaması

MERSİN

Mersin’bile 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu sene dönümü kutlamaları çerçevesinde, Cumhuriyet Meydanı’nda tebrik kartı töreni düzenlendi. Törene, Vali Ulvi Hamza Güreşçi, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Ara, Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, bölge milletvekilleri uray başkanları, şehir protokolü, gaziler ve öğrenciler katıldı. Ilbay Güreşçi, Tuğamiral Kesinti ve Başkan Seçer’in törene katılanları selamlamasıyla başlayan tebrik kartı, saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla bitmeme etti. Törende konuşma yapan Ilbay Güreşçi, kül vatandaşların 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Konuşmaların ardından jandarma komandoların tüfekli hareketler gösterisi ve efe oyunu büyük alkış aldı. Merasim geçit resmi ile akıbet buldu.

HATAY

Hatay’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yapı yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Antakya’da merasim düzenlendi. Ilbay Rahmi Doğan’ın makamında tebrikleri kabulünün arkası sıra, Zaman Caddesi’nde geçit töreni düzenlendi. Törene Vali Rahmi Doğan’ın beraberinde Garnizon Komutanı Piyade Miralay Tarık Ciddi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Cidal, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaşın katıldı. Kutlamalar, geçit töreni ile akıbet buldu.

OSMANİYE

Osmaniye’birlikte Izzet Bahçeli Bulvarında merasim düzenlendi. Törene Vali Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanı ve 39. Mekanize Yaya Tuğgeneral Başkan Yardımcısı Topçu Miralay Melik Büyükbaş ile Belediye Reisi Mesabe Karaca, öğrenciler ve çokça sayıda gönül katıldı. Vali Yılmaz ve Belediye Reisi Kadir Kişmiri, törene katılan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasının arkası sıra, tevakki etmek duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından konuşan Vali Yılmayan, yaptığı konuşmayla Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutladı. Tebrik Kartı programı, şiirlerin okunmasının arkası sıra Osmaniye Belediyesi Mehterhane gösterisi ile devam etti. Tören Düzeni ve vatandaşlar, mehterin seslendirdiği eserlere ellerindeki Türk bayrakları ile zevcelik etti. Samet Aybaba Spor Lisesi umum oyunları ekibi ve Osmaniye Belediyesi 7 Eş Ahali Oyunları Topluluğu ekibi gösterilerini sundu. Garnizon Komutanlığı Yaya Komando Bölüğünde vazifeli askerler, Komando Er Andı’nı okudu. Jandarmanın talimli bomba arama ve narkotik köpeklerinin gösterisi ise samimi izlendi. İl Güllabi Komutanlığı Hususi Harekat Tabur Komutanlığı’na sınırlanmış komandoların sunduğu tüfekli eylem ise iri gusto kazandı. Izlence, tören geçişi ile sona erdi.

Share: