Çoluk Çocuk, “GNS” ile İstanbul’u gezmenin sefasını sürüyor

Toyluk ve Spor Bakanlığının “Zinde Ne Sever?” (GNS) projesi kapsamında İstanbul’a mevrut çoluk çocuk, KYK yurtlarında ücretsiz konaklarken, özellikle Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul Kazı Bilimi Müzeleri görünmek için onlarca müzeyi ücretsiz gezmenin keyfini sürüyor.

Anadolu Ajansı muhabirleri, proje kapsamında hem İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini rüyet fırsatı bulan hem birlikte ücretsiz nazil gezmen gençlerle konuştu.

Geçen yıl Müze Kurnaz kayran ve bu dönemde GNS’nin imkanlarından faydalanan Hacettepe Üniversitesi Siyasa Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi Elif Methiye Darbaz, KYK yurtlarında ücretsiz konaklama yapabilecekleri haberini aldıklarında geçmiş namına Eskişehir’e gittiğini söyledi.

Eskişehir’deki müzeleri ücretsiz gezdiğini anlatan Darbaz, “Müzeler, tarihi yapılar, içerisinde bulundurdukları eserler aslında benim demet alanıma aracısız giriyor. GNS’nin bu imkanından faydalanmak bile bizler için çok mebzul.” dedi.

Önceden İstanbul Üniversitesi Fen Tarihi Bölümü’nde bire bir yıl eğitim bilimi aldığını anlatan Darbaz, “Tığ Osmanlı’dan bu yana bir nice kültürü zarfında barındıran bir milletiz. Bu sebeple değişik kültürleri tanımak, geçmişimize şahitlik etmek, onların bittabi yaşadıklarına dayalı fikir sahibi doğmak için bu müzeleri başvurmak, benzeri nevi geçmişe tanıklık etmek bence çokça balaban ve nadir. Görgülü gelişimimiz amacıyla dahi gezerek öğrenmenin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple ferah ki GNS var.” ifadelerini kullandı.

Müze Anaç sahibi olduktan sonraları kendisinde seyran tutkusu oluştuğunu anlatan Darbaz, “Müze Iri gençleri gezmeye teşvik ediyor. Müze Kartımı aldığımda önceki Kazı Bilimi Müzesi’ni gezdim. Demincek Yerebatan Sarnıcı restore edildi, orayı gitmek istiyorum. Osmanlı’dan kalan mecmu sarayları gezdim; Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi, ziyarete açıkken Nasip Sarayı. Bilcümle köşkleri, müzeleri gezdim. Sunma çok ilgimi çekici vadi İslam Malumat Tarihi Müzesi oldu.” dedi.

“Gençlerin gezebileceği binlerce müze var”

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölümü öğrencisi Kamuran Alataşlı de İstanbul’un devir kokan benzeri site olduğunu, mega kenti gezmekten esenlik aldığını söyledi.

Gençlerin tarihini bereketli bilmesi ve tarihten dersler çıkarması gerektiğini belirten Alataşlı, bu kapsamda GNS’nin yararlı olduğuna işaret etti.

Alataşlı, GNS’nin gençler için birlik bire bir uygulama olduğunu belirterek, “Geçmişe belki ensesi kalın çocuk gezebilirdi, yoksul gezemezdi ancak günümüzde lüzumlu yok yoksul lazım zengin olsun gençlerin GNS ile gezebileceği binlerce müze var. 300 müze ücretsiz şu anda. Dinç, ‘Oraya gittiğimde nerede konaklayacağım?’ diye düşünebilir. Devletimiz bunu de düşündü. Gittiğiniz yerlerde KYK yurtlarında kalabilirsiniz. Bu de biz gençler amacıyla oylumlu ayrımsız nimet. Düşünüyorum birlikte acaba dünyanın neresinde hakeza tıpkısı uygulama var? Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Mehmet Kasapoğlu’na teşekkürname demek istiyorum.” diye konuştu.

Önceki yıllarda bir nice gencin yaşadıkları şehirlerdeki tarihi yerleri da görme fırsatı bulamadığına aksan fail Alataşlı, seyran planı olan gençlere, “Bu fırsatı değerlendirin.” çağrısı yaptı.

İstanbul’dahi bir nice müze gezdiğini ve sunma aşkın Topkapı Sarayı’ndaki eserlerden etkilendiğini anlatan Alataşlı,” Hayatımda ilk kez Topkapı’ya girdim. Orada Peygamber Efendimizin balaban eşyalarını gördüm, çok etkilendim. Devletimizin buna eş çıkması haddinden fazla hoşuma gitti. İnanıyorum kim bu asıl projeler daha çok gelişecek, devletimiz buna müteveccih daha iyicene şeyler üstelik yapacak.” dedi.

Bursa ve Ankara’daki tarihi yerleri dahi gezmeyi amaçladığını kaydeden Alataşlı, 1 Ekim’de bitecek GNS’nin süresinin uzatılmasını beklediklerini söyledi.

“Devletimizin böyle tıpkısı aplikasyon yapması çok adamakıllı oldu”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu, Seyahatsever Projesi kapsamında 3 bin 263 rezervasyon alırken, 15 Temmuz’dan itibaren 1888 öğrenciye İstanbul’birlikte konaklama imkanı sundu.

Yurtta konaklayan İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesi öğrencisi Alem Çevik, Seyahatsever Projesi’ni duyduğunda birden başvurduğunu ve Kırklareli’nden geldiğini söyledi.

Projenin öğrencilere domuzuna bire bir imkan sağladığını belirten Enerjik, GNS uygulamasından dahi faydalanarak müzeleri gitmek istediğini kaydetti.

Acara, “Öğrenciler için gayet başarılı tıpkısı proje. Çoğu öğrenci müzeleri başvurmak istiyor amma bu devirde özellikle öğrenciler haddinden fazla aşkın gider yapamıyor. Devletimizin böyle tıpkısı aplikasyon yapması çok evire çevire oldu.” diyerek konuştu.

Yurdun misafirlerinden İstanbul Medipol Üniversitesi İngilizce Çevirmenlik Bölümü 1. derslik öğrencisi Edanur Özdemir bile Seyahatsever Projesi’yle Elazığ’dan geldiğini ve 3 periyot süresince kenti gezeceğini ifade etti.

Arkadaşıyla aynı rota çizdiklerini nâkil Özdemir, “Deneyimsizlik Bakanlığının verdiği ücretsiz Müze Bilgili’la müzeleri gezip deneyimlemeyi düşünüyoruz. Topkapı’yı başvurmak istiyorum. Yerebatan Sarnıcı’nı eksiltmek istiyorum.” dedi.

Seçme iki projeyi dahi çokça yararlı bulduğunu söyleyen Özdemir, “Gelişigüzel şehirde olabilmesi dahi çok güzel ayrımsız imkan. Tatil fırsatı üstelik sunuyor gençlere. O yüzden çok beğendim. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler için çok gür benzeri uygulama, hep devam etmesini isterim”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu’nda nazil Kastamonu Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Merve Müfrit üstelik Seyahatsever Projesi’nin ücretsiz konaklama imkanından faydalanarak Ankara’dan İstanbul’a gezmek için geldiğini söyledi.

Projeyi çok beğendiğini ifade fail Sivri, “Kalacak düzlük için tıpkı bütçe ayırmış olmuyoruz. Elden yol parası ve zatî harcamalarımız amacıyla bütçe ayırıyoruz. Öğrenciler üzere haddinden fazla gür tıpkı aplikasyon, bütün devam etmesini isterim.” diye niteleyerek konuştu.

Müze giriş ücretlerinin faziletli olduğunu ama öğrencilere verilen Müze Kart’la ücretsiz seyran imkanı bulduklarını anlatan Şiddetli, şunları söyledi:

“Müze kurnaz uygulamasıyla Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı gezmeyi düşünüyoruz. Bunun dışında Ortaköy’e, Galata Kulesi’ne, Beyoğlu’na gideceğiz. 3 haset birlikte kullanarak İstanbul’u gezmeyi düşünüyoruz. Ankara’da birlikte bu uygulama sebebiyle bir nice müzeyi gezdim. Burada bile gezeceğim. Galata Kulesi’nde de Müze Deneyli uygulaması muteber.”

Gazi Üniversitesi Vukuf Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan Hatice Arı ise Seyahatsever Projesi kapsamında İstanbul’u gezmeye geldiğini ve KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda konakladığını dile getirdi.

Projenin öğrencilere seyran imkanı sağladığını tamlayan Saf, Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı, Galata Kulesi’ni gitmek ve ara sıra müzeleri fark etmek istediğini, Müze Iri uygulamasının bunun amacıyla pir bir olanak sağladığını belirtti.

“Bu proses bütün aynı seneye yayılabilirse çokça sunturlu tamam”

İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden eskimemiş çıkışlı olan Hatice Ebrar Mamati, projede gençlerin gezmeyi ve aktivitelere katılmayı sevmesinin dikkate alındığını söyledi.

Mamati, gençlere Türkiye’yi gezebilmeleri üzere KYK yurtlarında ücretsiz kalma imkanı sunulduğunu anımsatarak, “Çekilişlerle mektup kıraat fırsatımız oldu, değişik kitaplara ücretsiz ulaşma imkanı verdiler. Ücretsiz dinleti ve tiyatro düzenleniyor.” dedi.

Proje kapsamında Eskişehir ve Kütahya’yı seyran fırsatı bulduğunu dile getiren Mamati, şunları aktardı:

“Oralarda, kardeşimle KYK yurtlarında kaldım. Çeşitli müzeleri gezdim. Gezilebilecek temas yeri gezmeye çalıştım. Eskişehir çokça sunturlu. Odunpazarı’ndaki müzeleri seyran fırsatım oldu. Eskişehir’birlikte iki, Kütahya’üstelik ayrımsız geceleyin kaldım. Bu fırsat benim amacıyla yeterliydi.”

Mamati, proje kapsamında benzeri hafta bilahare arkadaşlarıyla Denizli’yi üstelik gezmeyi planladığını belirterek, “Bu projenin rastgele yaz gerçekleşmesini istiyorum. Gelişigüzel yaz, sunu azından 3 ay ücretsiz Türkiye’deki illerde eğleşmek istiyorum. 5 dönem tevakkuf etmek iyicene okazyon, inşallah çağ sayısı uzarsa şehirlerde elan da çok kalma imkanımız peki. Bu süreç bilcümle bir seneye yayılabilirse bizim için çokça güzelce peki.” diyerek konuştu.

Marmara Üniversitesi mezunu Sinan Bakioğlu da gençlerin öğüt hizmet etmek büyüklüğünde sosyalleşmeye de ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Bakanlığın bu projesi bize bunu ücretsiz sağlıyor. Müze gezmeyi çokça severim, müzelere giriş ücretsiz olduğu üzere Marco Polo ve Ermiş Çelebi gibi geziyorum.” dedi.

Sunma son arkadaşıyla Galata Mevlevihanesi’ni gezdiğini belirten Bakioğlu, “Beylerbeyi Sarayı önündeyiz, burayı birlikte gezerim mahsus. Gideceğiniz bölgeye yakın KYK’lardan birine önceleri ayırtma yaptırıyorsunuz. Oradaki yurtlarda ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Arkadaşlarımla İzmir taraflarına gitmeye niyetimiz var.” diye niteleyerek konuştu.

Bakioğlu, Güre Ne Sever? ve sayısal Müze Iri uygulamasının bitmeme etmesini istediğini belirterek, “Imdi ‘genç’ dediğimiz gözyaşı grubu 23-24 değil. Gözyaşı skalası ihtimal 32-33’e büyüklüğünde uzatılabilir. Müze gitmek parayla ölçülebilecek tıpkı değer değil. Süresiz ve ücretsiz olması daha dolgunca.” ifadelerini kullandı.Share: