Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu, Nevşehir’de Çince öğrenen öğrencilerle buluştu

Çin Umum Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesi (NEVÜ) Çin Dili ve Edebiyatı Temel Bilgi Dalı’nda eğitim bilimi gören öğrencilerle aynı araya geldi.

NEVÜ’den yapılan yazılı açıklamaya bakarak, Sefirikebir Liu, rektörlük binası girişinde Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin ve akademisyenler yoluyla karşılandı.

Konuk büyükelçiyi makamında ağırlayan Aktekin, üniversitedeki çalışmalarla ilgilendiren bilgelik verdi.

Daha sonradan Bilim-Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Zeynep Korkmaz Konuşma Salonu’ndaki programa katılan Liu, öğrencilere seslenme etti.

NEVÜ’dahi Çin dilinin, hars ve geleneğinin öğretilmesinden memnuniyet duyduğunu tamlayan Liu, “Burada, öğrencilere Çince öğretilmesi Çin ve Türkiye ortada kurulan dostluk köprüleri açısından bile iri ehemmiyet yeryüzü ediyor. Imge ederim kim siz öğrenciler de Çinceyi elan iyi öğrenerek iki mevki beyninde benzeri güreşçi köprüsü olacaksınız. İnanıyorum kim ahir ziyaretlerimde sizleri Çinceyi henüz ongun öğrenmiş göreceğim ve gelişigüzel dostane edeceğiz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Aktekin üstelik öğrencilerinin kalifiye terbiye almalarını bulmak için türlü projeler yürüttüklerini ifade ederek, değiş programı kapsamında öğrencilerin eğitimlerinin bire bir bölümünü Çin’deki üniversitelerde sürdürmesini amaçladıklarını kaydetti.

Programın arkası sıra Büyükelçi Liu Şaobin???????, öğrencilerle ahbapça etti ve hatırat fotoğrafı çektirdi.

Share: