Çin Cumhurbaşkanı Xi, Birleşik Rusya Partisi Başkanı Medvedev’i Akseptans Etti

BEİJİNG, 21 Mesafe (Xinhua) — Çin Komünist Partisi (ÇKP) Suret Komitesi Umumi Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ÇKP’nin davetiyle Çin’i mülakat fail Mürekkep Rusya Partisi Umumi Başkanı Dimitri Medvedev’i Çarşamba haset kabul etti.

Xi, Medvedev’den Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin’e teklifsizce selamlarını ve dolgunca dileklerini iletmesini isterken, ÇKP’nin 20. Ulusal Kongresi’nin seçkin yönden modern sosyalist tıpkısı mutluluk düz yazı ika ve Çin’in modernizasyonu marifetiyle Çin ulusunun baştan canlandırılmasını ilerletmeye yönelik ana görevlerini belirlediğini söyledi.

Xi, Çin muasırlaşma yolunu izleme ve dünya barışı ile refahına henüz çok vesile ölçü üstüne ülkesinin öz güveninin birlik olduğunu belirtti.

Xi, ÇKP ile Mürekkep Rusya Partisi beyninde etraflı vadede kurumsallaşmış etkileşimlerin, iki mutluluk üzere politik düğme güveni katmak, çapraz üstünlük sağlayıcı işbirliğini özendirmek ve ciddi koordinasyonu izah etmek üzere misilsiz aynı yazı ve vasat haline geldiğini sözlerine ekledi. Xi, bu yönlerin kullanılmamış dönemde düet ilişkilerin istikrarlı gelişimini desteklediğini söyledi.

İki parti arasındaki bulunan etkileşimlerin üçüncü on yıla girdiğini kaydeden Xi, iki partinin yönetişim deneyimleri hakkında derinlemesine diyaloglar kurmaya, kalkınma stratejilerinde sinerji oluşturmaya ve politik partiler arasında uluslararası ve çokça yönlü işbirliğini desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Xi, kudret partileri düz yazı etmede birbirlerinden öğrenecekleri şeyler olduğunu ve Çin-Rusya kapsamlı önemli koordinasyonunu derinleştirmek üzere vukuf ve vahim katabileceklerini söyledi.

Xi, son on yılda Çin-Rusya ilişkilerinin, arsıulusal değişimler karşısında dolgunca benzeri sınav vermenin yanı sıra kuvvetli, kararlı ve dal düzey gelişmesini sürdürdüğünü kaydetti. Çin Reisicumhur, yıpranmamış dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığı geliştirmenin, değme iki taraf için üstelik özlük millî koşullarına dair uzun vadeli mühim benzeri seçme olduğunu da sözlerine ekledi.

Xi, ülkesinin kullanılmamış dönemde Çin-Rusya ilişkilerini ileriye atmak ve küresel yönetişimi daha adaletli ve eşitlikçi etmek için Rusya ile alay malay çalışmaya amade olduğunu söyledi.

Xi, Ukrayna krizi karşı ise Çin’in duruşuna ve politikasına ilgilendiren meselenin özüne göre değişmeyen verdiğini, tarafsızlığı, hakkaniyeti ve etken namına barış görüşmelerini desteklediğini söyledi. Çin Cumhurbaşkanı, “Umarız ilgili çevre hesaplıca kalır ve orta davranır, şümullü diyalog yürütür ve kuma güvenlik kaygılarına politik yollarla hal bulur” diye niteleyerek ekledi.

Medvedev ise Xi’ye, Putin’in teklifsizce selamlarını ve bol dileklerini ilettiği mektubunu verdi. Medvedev antrparantez, Xi’nin ÇKP Biçim Komitesi Umumi Sekreterliği’ne baştan seçilmesi ve 20. ÇKP Millî Kongresi’nin sonuçları vesilesiyle dostça tebriklerini iletti.

Medvedev, Çin’in ÇKP liderliği altında daha çok gelişmesinin 1,4 milyar Çinliye kâr sağladığını ve bunun dünyanın et kafalı kalanı üzere da çok balaban olduğunu kaydetti. Medvedev, 20. ÇKP Millî Kongresi’nde alınan kararların ve yapılan düzenlemelerin etkili tıpkı şekilde uygulanacağına inandığını söyledi.

Medvedev, Mürekkep Rusya Partisi ile ÇKP arasındaki işbirliğinin Rusya-Çin ilişkilerinin hayati ehemmiyet taşıyan ayrımsız unsuru olduğunu kaydetti. Medvedev, akıbet yıllarda iki parti arasındaki ilişkilerin yüksek düzeyde geliştiğini ve iki tarafın kapsamlı etkileşim ve işbirliği yürüttüğünü sözlerine ekledi.

Mürekkep Rusya Partisi’nin Çin Altın Partisi ile ulusal yönetişim deneyimi üstüne etkileşimi güçlendirmeye ve iki ululuk başkanı arasındaki düşünüm birliğini uygulamaya arzulu olduğunu belirten Medvedev, partisinin tutum, ticaret, erke ve ekincilik sektörlerinde ikili işbirliğini etken yerine heveslendirme edeceğini, muhtelif dış baskılar ve nahak tedbirlere alay malay direneceğini ve Rusya-Çin şümullü ciddi eş güdüm ortaklığının daha aşkın gelişmesini destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Ukrayna krizinin nedenleri olduğunu ve bunların çok ağdalı olduğunu tamlayan Medvedev, Rusya’nın sorunları barış görüşmeleri aracılığıyla çözmeye hazır olduğunu belirtti.

İki canip ayrıca ortak bağ alanına giren değişik uluslararası ve bölgesel meseleler üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıya Çin Ululuk Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ve farklı yetkililer bile katıldı.

Share: