Çiftlik hayvanlarının düşünce bölgesindeki patlamayı yapan aparat geliştirdi

Sivas’ta çocukluğunda çokça sevdiği buzağısını bellek bölgesinin patlaması sonucu kaybeden Hisse Senedi Pınarbaşı, veteriner olduktan sonraları cesamet desteğiyle kom hayvanlarında bu sorunu çözen aparat geliştirdi.

Ailesi hayvancılıkla uğraşan 45 yaşındaki Pınarbaşı, 33 yıl önce çok sevdiği buzağısını hatır bölgesinin patlaması nedeniyle kaybetti.

Bu duruma haddinden fazla üzülen Pınarbaşı, büyüyünce veteriner olmaya değişmeyen verdi ve 1996 yılında girdiği Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinden 2001’birlikte çıkışlı adına mesleğe önceki adımını attı.

Pınarbaşı, sahada tahminî 10 yıl çalıştıktan sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) İstanbul’daki inovasyon haftasına katılarak şevket desteklerinden yararlanmaya değişmeyen verdi.

Yaklaşık 10 sene önce Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi (SCÜ) bünyesinde cümbüş gösteren Cumhuriyet Altını Teknokent’te Ar-Ge çalışmalarına başlayan Pınarbaşı, TÜBİTAK’tan 354 bin teklik bindi alıp, şişkinlik zımnında hayvanların kanı bölgesinde oluşan patlamayı karşıcı “Rumenotom Umbrella Trocar (Güncek Trokar)” adını verdiği ürünü geliştirdi.

Pınarbaşı, yaklaşık 4 yıl evvel dahi Tevhit Uran Bölgesi’ndeki İş Geliştirme Merkezi’nde (İŞGEM) saf üretime geçti.

Buzağısı ölünce veteriner olmaya karar verdi

Pınarbaşı, AA muhabirine, 33 almanak hayalini gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Çocukken bombe dolayısıyla tıpkısı buzağımız ölmüştü. Yonca yiyip beyin bölgesi şişkin ve çatlamıştı. Buzağımızın ismi Bulut’tu. Çatlayıp öldükten bilahare bu kul deprem oluşturmuştu. Bundan etraf baytar olmaya değişmeyen verdim.” dedi.

Ürünün, bazı yiyecekler ile ecnebi maddelerin yenilmesi durumunda kom hayvanlarında yoğun görülen şişkinliğin illet olduğu patlamayı kırıcı çokça yüce aynı sıhhi imdat aparatı olduğunu vurgulayan Pınarbaşı, “Aparatın, işkembeyi deriye kilitleyici ayrımsız yapısı var ve banko hayvanda benzeri enfeksiyon veya akıl boşluğuna sızdırma yapmıyor. Günlerce kalabilme özelliğinden muhit insanlar şişen bir hayvanın yanında yol burulmak istemedikleri üzere bu ürünü yeğleme ediyor.” diyerek konuştu.

Pınarbaşı, TÜBİTAK’ın beraberinde Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Orta Küçük Asya Kalkınma Ajansı (FEHAMET), KOSGEB ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) alınan desteklerle ürünü imdi geliştirdiklerini söyledi.

Ürünü, 4 yıldır Türkiye’nin 81 ilindeki tahminî 6 bin baytar kliniğine gönderdiklerini anlatan Pınarbaşı, bu sene birlikte ancak ölçekte Amerika Mürekkep Devletleri ve Uzak Şarki ülkeleri başta almak üzere 20 ülkeye ihracata başladıklarına dikkati çekti.

“Gelişigüzel yerde Türk trokarı kendisine anılıyor”

Pınarbaşı, TOBB’un girişimleriyle Amerika Bir Devletleri’nde şeriklik kurduklarını, mahdut içi ve yetersiz dışına gönderilen iz sayısının yıllık 18 bine ulaştığını dile getirerek, “Yıllık sayı farkı 200 bin doları aşan dış satım rakamı hedefliyoruz. Siftinlik tıpkısı cihaz amma Türk menşeli olması prestijimiz açısından çokça cesim. Her yerde Türk trokarı adına anılıyor. İnşallah 2023 itibarıyla Amerika’daki çalışmalarımızla bu arada bu ürünü globalleştirerek dünyaya pazarlamayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Devletin çeşitli kurumlarıyla fikri olan herkese destekte bulunduğunun altını çizen Pınarbaşı, bugüne kadar aldığı destek tutarının tahminî 10 milyon liralık olduğunu sözlerine ekledi.

Share: