‘Çiftçi traktör alamıyor’ diyen Sarıgül’e ‘Traktör yetiştiremiyoruz’ yanıtı

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Manisa’dahi Teknotarım’22 Tarım Fuarını mülakat ederek incelemelerde bulundu. Traktörün direksiyonunda, traktörlerin haddinden fazla fiyatlı olduğunu ve çiftçinin alamadığını öne süren Sarıgül’e yetiştirici firma yetkilileri talepleri karşılamakta zorlandıklarını söyledi.

Manisa’dahi ziyaretler ve incelemelerde kâin Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül 16’ncı kez kapılarını açan Manisa Teknotarım’22 Fuarını gezerek incelemelerde bulundu. Satışa çıkarılan traktörlerin birinin direksiyonuna geçerek açıklamalarda bulunan Sarıgül, “Manisa tarım fuarını gezdim. Hem sevindim hem üzüldüm. Sevindim, uygulayım bilimi haddinden fazla doğacak amma ne yazık kim çiftçilerimiz yalnız bakıyor ve alamıyor. Traktöre çiftçilerimize, çiftçilerimiz traktöre bakıyor alamıyorlar. Pahalı. İstiyorum ki seçkin çiftçimiz bu traktöre ulaşsın ve traktörü rahatlıkla alsın. Çiftçilerimize çalım desteği verirsek fiyatları elan birlikte aşağıya düşürürüz” dedi.

Sarıgül’ün açıklaması konusunda traktörün yanına mevrut tarım firmasının yetkilisi Osman Çimenoğlu, “Biz şu dakika traktör satmaya yetiştiremiyoruz. Çiftçilerden ciddi rica var. Şu dakika çiftçilerimiz kabul etmek amacıyla traktör bulamıyor. Herkeste aynı dilek var. Bilmiyorum İstanbul’dan Ankara’dan kuşkusuz gözüküyor amma bura ayrımsız ekincilik şehri. Türkiye’nin genişlik nazik tarım şehirlerinden birisi. Geçen sene bu fuarda 104 traktör sattık bu yıl firma destekleseydi bizi gene 100’ün üzerinde satardık. Şu zaman çiftçiye haddinden fazla akla yatkın ve emniyetsiz bire bir emniyet veriliyor. Piyasa söylenmek kabilinden olmasın sizi ama şu an traktör ahzetmek talip herkes traktör alabiliyor. 10 dönüm tarlası olan ÇKS kaydı olan herkese traktör veriliyor. Süt desteği birlikte veriliyor. Pandemiyle alay malay tümce tarımın bildirme kızıl konu olduğunu anladı. Azamet kendisine çiftçiye güvenilmez destek veriliyor. Derlerse ki destek bulunmayan orada bire bir sıklet vardır” dedi. – MANİSA

Share: