CHP’li Öztrak: 6’lı masadaki partilerin iktisat ekipleri, Türkiye’nin umut takımı gibi

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “2 yıldır Cumhuriyet El Partisi, zat soylu erki programını toprak el gezerek anlatıyor. Anca büyük, abiye, demo mahiyetinde toplantılar yapmıyoruz. Yetmez, şurası söyleyeyim; 6’lı masadaki partilerin tutum ekipleri, bence bu ülkenin umut takımı kabilinden. Kâffesi birbirinden zer” dedi.

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Üstün Öztrak başkanlığındaki Ekonomi Masası Heyeti, Tekirdağ’bile bire bir otelde hisse senedi insanları ve sivil dernek üyeleriyle bir araya geldi. Derinti öncesi konuşan Öztrak, CHP ile muhalefetin ekonomi programı olmadığına müteveccih ifadelerin kullanıldığını belirterek, “Evet, bizim ekonomide ne söylediğimiz muhtemelen değilse; nasıl bizim umumi başkanımız tıpkısı ülkede dediği yer aşkın yapılan, projeleri sunu fazla hayata güzeşte genel başbuğ oldu. Guinness Rekorlar Kitabı’na geçtik. Bu ülkeyi müdür metal yorgunu tıpkı hükümet var; proje üretemiyor, söylüyoruz kusurlu aynı şeyler yapıyor. Bizim projemiz, programımız yoksa bunlar zahir oluyor? Nasıl ortaya çıkıyor? 43 kıta ili konuşma ettik, 43 ilde bu stratejimizi anlatıyoruz. 2 yıldır Cumhuriyet Altını El Partisi, özlük kazançlı programını mülk el gezerek anlatıyor. Anca iri, gösterişli, demonstrasyon mahiyetinde toplantılar yapmıyoruz. Amma Cumhuriyet Ahali Partisi’nde, banal çok deneyimli benzeri ekibiz. Yetmez, şunu söyleyeyim; 6’lı masadaki partilerin ekonomi ekipleri, bence bu ülkenin düş takımı üzere. Bütünü birbirinden zer” dedi.

‘STRATEJİ VE PLANLAMA TEŞKİLATINI KATEGORIK KURMAMIZ GEREKİYOR’Öztrak, bugün hisse senedi insanı, sanayici, esnaf, çiftçi, işçinin seçkin şeyi bildirme beş altı fehamet kadar bildiğini belirterek, “Nedeniyle devletin imdi ‘Her şeyi ego bilirim dememesi’ geçişsiz. Toplumun umum kesimleri ile aynı araya gelip stratejileri, planları buna göre oluşturmaları geçişsiz. Bu çerçevede de strateji ve planlama teşkilatını muhakkak kurmamız gerekiyor. Etraflıca ve sürdürülebilir endüstrileşme desteklenmeli. Yenilikçi, dijital enfrastrüktür ve altyapıyı güçlendirmemiz gerekiyor. Yeşil mutabakata ahenk sağlamamız gerekiyor. Bugün en kocaman problemlerimizden biri, enerjinin pahalılığı. Nedeniyle herkesin değişebileceği akman, emniyetli, sürdürülebilir, çağdaş erke altyapısını öz ürettiğimiz enerjiyle alay malay kurmamız geçişsiz. Gıda güvenliğini sağlamamız gerekiyor. Planlı tarımı desteklememiz gerekiyor” diyerek konuştu.’6’LI MASA OLARAK EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİ ÇALIŞTIRACAĞIZ’Ayçiçeği taban fiyatını tümen namina 16 TL istediklerini söyleyen Öztrak, “Amma öyle anlaşılıyor ki; 16 liralık daha çok piyasa fiyatının çokça üzerinde. Nedeniyle en azından 12, 13 liralık bir değer verilmesi geçişsiz. Onun konusunda dahi 3 teklik devletin prim vermesi geçişsiz ki; gün çiçeği üreticisi abat tıpkısı içki alsın. Önümüzdeki sene ekim yapabilsin. Ama planlama olmayınca, bunların hiçbiri olmuyor. Sağlıkta, enerjide, buraya gerçekte bire bir dahi savunma sanayinde eklememiz geçişsiz. Öz kendimize yetmek üzere kamucu politikalar izleyeceğiz. Amerika Bir Devletleri, dünyanın sunma şişman ekonomilerinden tıpkısı tanesi. en üst uygulaması ‘Çip Yasası’ dediğimiz ayrımsız yasa. ‘285 doları, Amerika’bile yonga üretebilmek amacıyla harcayacağım’ diyor. Amerika bunu yapıyorsa, herhalde bizim de ülkemizde bazı alanlarda, öz kendimize yeterli olabilmemiz için, bu kabil politikaları geliştirmemiz katiyen gerekiyor diyerek düşünüyoruz. 6’lı masa namina ekonomik ve içtimai konseyi çalıştıracağız diyoruz. Cumhuriyet Umum Partisi yerine millî vergi konseyini kurmamız gerekir diyerek düşünüyoruz. aksi hâlde kazanç politikalarında sizlerin katkısını sağlamamız tür olmuyor” ifadelerini kullandı.’AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK MÜŞAVERE SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ’Öztrak, iktidara gelmeleri halinde düzenleyici ve denetleyici kurumlar üzerinden siyasetin gölgesini kaldıracaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Maliye ve para politikalarının sürdürülebilirliği cesim. Maliye politikası; ülkeyi bozdurmayacak, dünyalık politikası de ülkede enflasyona azdırmayacak şekilde uygulanır ve çabaları da ülkenin aynı anlamda faaliyetleri olan taahhüdünü gösteren çabaları birlikte güçlendireceğiz. Mesela bütçe açıklarını şu kadarı geçmeyecek diyerek taahhüt edeceğiz. Bu, bire bir çabadır. Evet, bu kullanılmamış stratejiyle enflasyonu ve akan açığı lacerem düşüreceğiz? Bire Bir nöbet birden hukuk devleti ve mebus sistemin inşasıyla ilgili düzenlemelere başlayacağız. Koca soylu erki politikalarımızı sürdürülebilir olacak. Bunun yanı sıra bir dahi Avrupa Birliği ile danişma sürecini, üyelik müşavere sürecini başlatacağız. 6’lı masa kendisine uzlaşmaya vardığımız kimi yasalar var. Bu yasalı düzenlemelerden bilfarz 15 tanesini güdük sürede hayata geçirme taahhüdü vereceğiz. ve milletimiz görecek ki; bunları çokça gücük müddet içinde kolaylıkla hayata geçiriyoruz. Çabucacık bu güveni sağlayacağız. Elbette bu arada almamız gereken birçok gelir var. Teessürat büyük. Söz Gelişi; esnafın borcunu yeniden yapılandırılması, faizlerin silinmesi. Çiftçinin borcunu yeniden yapılandırılması, faizlerin silinmesi, envestisman malları üzerindeki özel istihlak vergilerinin kaldırılması. Birleştirme endüstri bölgelerinin genişletilmesi, bunlara çok daha pimpirik üste liyakatsiz maliyetle, sanayiciye arsa teminini sağlayacak bazen düzenlemelerin yapılması. Aslında bunlar var amma genelini anlatıyorum. Bunların hepsini bu süreçte yapacağız.”

Share: