CHP’li Engin Altay, Eşkal Bankası’nın faizi yüzdelik 12’ye düşürmesine tepki gösterdi

CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ulu Öztunç, CHP İzmir Milletvekilleri Sevda Kızoğlan Kılıç ve Özcan Purçu ile gelişigüzel CHP İzmir İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Altay, “Erişah Arıcan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi. Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı’na tutkun Mehabet Denetim Kurulu’nun başkanı. Pek Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı. Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı ve Ahmet Mualla Desise Hammadi, Borsa İstanbul’un Şimendifer temsilcisi” diye Borsa İstanbul’un umumi heyet üyelerini sıraladı.

Binlerce yurttaşın borsada kıygın olduğunu vurgulayan Altay, “Bu borsayı denetlemesi müstelzim Anamal Piyasası Yerleşmiş. Anamal Piyasası Yerleşmiş’nu denetlemesi müstelzim bile Oran Denetleme Kurulu. Mehabet Denetim Kurulu Başkanı, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi. Hani güveyi demişti ya giderken, ‘At izi, kapik izine karıştı.’ Cenabıhak sonumuzu yarayışlı etsin. Yaptığı haddinden fazla kavisli var ama akla yatkın bir sözü birlikte var” dedi.

Engin Altay’ın açıklamalarından öne sâdır başlıklar şöyle:

“HAZIRLIK, ÇALIŞMA, DEĞERLENDİRME KAMPI YAPIYORUZ

Zaman CHP, tam grup İzmir’bile. Meclis Grubu’muz, sayın Genel Komutan’ımız ve mazur 9 milletvekilimiz dışında 121 mebus ile İzmir, Seferihisar’dayız. Gelişigüzel yıl TBMM Teşri Yılı başlamadan ilk tıpkı tedbir, mesai, istimara kampı yapıyoruz. Bu seneki toplantıyı de İzmir’da ika kararı aldık. Sayın Genel Başkan’ımız dahi benzeri saat geçmiş İzmir’e indi. Ferda sabahleyin itibariyle saat 10.30’da sayın Genel Komutan’ımızın basına celi kamp açış konuşması ile toplantılarımızı, çalışmalarımızı başlatacağız.

GRUBUMUZ SEÇİM HAZIRLIKLARI İLGİLİ DA ÇALIŞMA VE DEĞERLENDİRMELER YAPACAK

Bu toplantıdan muradımız, geçmiş bire bir önceki yasama yılını kıymetlendirmek, eksiğimiz, yanlışımız, ihmallerimiz varsa bunları görmek. 1 Ekim’de başlayacak teşri yılına dahi tedbir. Önümüzdeki sene seçme yılı olduğu amacıyla elbet grubu muz seçme hazırlıkları ilişik da himmet ve değerlendirmeler yapacak. Bu çerçevede iktisat ilkin girmek için dış politika, seçim sandık güvenliği çalışmamız, kampımızın sunu eke başlıklarından birisi. Seçmen tercihleri ve öncelikleri birlikte majör başlıklarımızdan.

SOYER, AVRUPA KARMA PARLAMENTERLER MECLİSİ’NDEN, AVRUPA ÖDÜLÜ ALDI

Güzel bir bilim dahi aldık. İzmir’imizin, Erdoğan’ın çokça uğraştığı, kafaya taktığı Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, hepimizi kıvançlandıran tıpkısı bergüzar aldı. Avrupa Kompozit Parlamenterler Meclisi’nden, Avrupa Ödülü aldı. İzmir buna layık görüldü. İzmir, elbet gelişigüzel şeyin genişlik iyisine müstahak. Tunç Soyer’in bu bağış törenine bile sayın Genel Başbuğ’ımız katılacak. Genel Başbuğ’ımız gelmişken Büyükşehir Uray’mizin koca iki hizmetinin dahi işaret fişeğini atacak. Birincisi, Konak’ta idraksiz inkılap merkezi açılacak. 25 Eylül Münasebet günü 10.30’dahi. Tıpkı dönem saat 12.00’de Gaziemir’birlikte kentsel dönüşüm ve dolgun ev temel atma töreninde Genel Başkan’ımız bulunacak.

YARGI SARAYDAN İŞARET BEKLİYOR

Türkiye’üstelik maatteessüf her sabık zaman yargının biraz daha çürüdüğüne şahit oluyoruz. Sermaye Piyasası Oturmuş Başkanı için iddialar var, şikayet var. Aynı eş diyor ki; bunlar, bu aile benden farklı aracılar vesilesi ile mülk istedi.’ Öyle aynı tabloda yapılması müstelzim hem şikayetin hem birlikte iddiaların üstüne gitmekken maalesef mahkeme kararı bu konuda saraydan belen bekliyor.

‘MİLLETVEKİLİNİ BILE BİR DAHAKİ SEÇİM NAMZET YAPMAYIZ’ GELMEK ORTADAKİ PİSLİĞİ AKLAMAZ

Erdoğan geçtiğimiz günlerde adli yıl açılış töreninde konuşuyor. ve diyor ki, ‘Birileri türe sisteminin suç çetelerinin kalıntı oyunlarına kurban söylemek amacıyla var gücüyle uğraşıyor. Böyle aynı rezilliğe katiyen izin vermeyeceğiz.’ Erdoğan, maskaralık beyninde filhakika. 180 milyonlardan bahsediliyor. İki lime danışmanını görevden münasebet aldın kardeşim? Danışmanı görevden kabul etmek, ‘milletvekilini üstelik bire bir dahaki seçim namzet yapmayız’ buyurmak ortadaki pisliği aklamaz. Böyle arınamazsın Erdoğan. Bu meselede arınmanın, aklanmanın yolu mahkemedir. Mahkemeye gideceksin. Ego sen git demiyorum ki savcıların elini, kolunu çöz kâfi. Savcıların elini, kolunu çöz Erdoğan. Savcılar senden korktuklarından dilekçeleri almıyorlar.

VALLAHİ BIRLIKTE BİLLAHİ DE MİLLETİN ÂMÂ KURUŞUNUN HESABINI SORMAZSAK NAMERDİZ

Rüşvet sarmalında adı güzeşte saray danışmanlarını görevden aldım, bu işi kapattım diyemezsin. Biz başvurduk. Bizim başvurumuzu aldılar. İYİ Öğür’nin dilekçesini da almadılar. Bırak dilekçeyi el işi almayı, dilekçeyi bile almadılar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Buradan Erdoğan’a sesleniyorum; Erdoğan bu soruşturmanın önünde o gövdeni çek kardeşim. Çek. Bu pisliği kapatmazsın. Millet bunu unutur, mergup diyemezsin. Aynı 128 bilyon dolarda olduğu üzere. Aynı 10 bin dolar algı alan siyasetçide olduğu kabil, bir bakanlarına hileli ve fahiş fiyatlara dezenfektan satan bakanın yolsuzluğunda olduğu kadar, bire bir yolsuz garanti artışlarında olduğu üzere bizim bunları unutmamız gibi değil. Hesabını üstelik sormamamız üstelik cins değil. Tallahi bile tallahi da milletin görmez kuruşunun hesabını sormazsak namerdiz. Adisyon sormayacağımız tıpkı kudret bize baht olmasın.

MİLLETÇE BANKALARA ÇALIŞIYORUZ

Fehamet Denetim Kurulu seyrediyor. Fenomen hangi? Şu. Borsada sıradan yatırımcılar kekleniyor, silkeleniyor. Insan tıpkısı 50 bin TL koymuş borsaya, isteklendirme etmiş. Şahsen vekil ‘borsaya eş’ demiş. Serencam: Bankaların hisseleri şişirilmiş, doğrusu milletçe bankalara çalışıyoruz. Serencam, ulus çirkin. Bu tabela akseptans edilemez. Ağustos 2022. Sayın Nebati, milleti borsaya çağırıyor. ‘Borsaya eş, borsa haddinden fazla gür.’ Ne varsa… Aynı bakanın, milleti yatırım üzerine yönlendirmesi acayip ayrımsız iştir. Bire Bir 128 milyar doların buharlaşması gibi. Ayrımsız doların tıpkı gecede 18’den 12’ye düşmesi, 18’den satıp 12’den alması balaban rantlar elde etmesi gibidir. Bunlar normal demokrasilerde olan işler değil.

PARASINI ENFLASYONDAN ARKALAMAK İÇİN BORSAYA GİDEN YATIRIMCI RESMEN SOYULDU

Borsa İstanbul’da birçok kişinin parası var diye niteleyerek sorsam bilmeyebilirsiniz. Alışılagelen. 2 milyon 623 bin insanımızın parası var. Kimisinin 1 TL, kimisinin 1000 TL, kimisinin 50 bin TL… Amma anne 129 bin kişinin 500 bin TL ve üstünde parası var. E olsun. Ancak spekülatörler borsa oyunları ile geçmiş banka hisselerinin fiyatlarını bileşimli yerine yükselttiler. Bilahare ne oldu? Ekonomi yönetimi, sayın Icra Vekili dahil borsayı bulunak gösterdi. Bizim bunlara haddinden fazla inanlar kalmadı ama biraz inananlar imdi gitti borsaya. Sonuç, borsa çöküyor. 13 Ilkgüz itibariyle pay senetleri düşmeye başladı. Pahal bire bir düşüş var. Parasını enflasyondan yüklenmek için borsaya revan yatırımcı yöntemince soyuldu, silkelendi, keklendi. Bu yurttaş bizim vatandaşımız. Onların hakkını, hukukunu müzaheret etmek bize anayasanın verdiği benzeri fariza. Resülmal Piyasası Kurulu seyretti ya. Bu pisliği, bu kepazeliği, spekülasyonu, bu siftinlik yatırımcıyı silkeleme operasyonunu seyretti.

KELLE İYİ BİR SARRAFIYE DEĞİLDİR; BİR SAV VARDIR O KAFADA:

Bu eş Oran Başkanı falan değil, holding patronu. Erinç Fonu diye niteleyerek tıpkı kaynak oluşturdular, başkanı Erdoğan. Bilahare Kamu Özel İşbirliği, aracısız Recep Bey’e sınırlı. Şekil Bankası… Komutan değiştirmeye doymadı. Hat Bankası, Tayyip Mir. Temas şey ona sınırlanmış. Bu normal değil. Bunu özlemek bile alışılagelen değil. Borsa, Sağlık Fonu, Eşkal Bankası, Kamu Özel İşbirlikleri bana sınırlı olsun, 10 dönüm hazine arazisi kiraya verilecekse birlikte o önüme gelmeden verilmesin diyen ayrımsız esas gani ayrımsız ser değildir. Bire Bir sevgili vardır o kafada.

EY FORM BANKASI, HANGİ BANKA VATANDAŞIN KULLANDIĞI TÜKETİCİ KREDİSİNİ BİR FAKÜL AŞAĞIYA ÇEKTİ

Eşkal Bankası, faizi düşürmüş. Önceki kamer 14’ten 13’e düşürmüştü. Demin 12’ye. Güler misin, ağlar mısın? Düşürdün da hangi oldu? 14’ten 13’e düşürdün, ülen Format Bankası, hangi banka vatandaşın kullandığı mütemmim kredisini veya benzer kredileri bir fakül aşağıya çekti? Yararlı efendim, 27’yse 28 yaptı. Benzeri vatandaşımız bankalardan yüzdelik 26’dan bağan faizle mal alabiliyorsa beni arasın lütfen. Ego de diyeyim ki İzmir’de yanlış konuşmuşum. Bulunmayan öyle bire bir husus.

ERDOĞAN, SEN BU MİLLETİ HUSUSI BANKALARA, SARAYA, TEFECİLERE VE FAİZ BARONLARINA RENÇPER YAPTIN YA

Tarım, endüstri küçülmüş amma bankalar yetik. Ne alabalık ülke. Hakeza tıpkı safiha karşısında şunu nakletmek tür. Üzülerek söylüyorum; Erdoğan, sen bu milleti özel bankalara, saraya, tefecilere ve repo baronlarına rençper yaptın ya. Zahir tıpkı çiban bu. Nasıl benzeri ululuk adamlığı. İki bile bir sorun açıyor, onun amacıyla dilimi az buçuk aklık kullanmaya çalışıyorum. Bittabi benzeri kafadır bu evet. İsyan ediyoruz, doğrusu sinirleniyorum. Bugün Merkez Bankası, 12’ye düşürmüş, devletin kasasını ulus ödediği vergilerle dolduracak, hususi banka sahibi onu yüzde 12’den alıp yüzde 28’den satacak. Tefecilik. Devlet, tefeciliğin payandası olmuş. Bunu akseptans etmemiz olanaklı değil.

EY SAVCILAR, HİÇ Mİ ALLAH KORKUNUZ BULUNMAYAN YA, SOYGUN VAR EVET

Ey savcılar, tek mi Tanrı korkunuz bulunmayan evet, vurgun var ya. 6 bin 500 müddeiumumi var bu ülkede. İstanbul’da onlara uysak alp polisimiz ile bizi yüz yüze getirmeye çalıştılar. Biz bu tuzağa düşmedik. Savcı bellek talimatıymış. Adliyenin etrafına kimse gelmesin diyerek talimat vermiş. Savcıya bak savcıya. Ey savcı, İYİ Öğür arzuhâl verdi, veremedi. Savcı mazur, bulunmayan adliyede. Adliyeden kaçan müddeiumumi olur mu evet. Buraya doğruluk sarayları denebilir mi? Doğruluk sarayları yapıyorlar, ortamında adaletin ‘a’sı namevcut.

DEVLET DENETLEME KURULU BAŞKANI, BORSA İSTANBUL YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Beş şerha isim okuyacağım; Erişah Arıcan, Cumhurbaşkanlığı Tutum Politikaları Yerleşmiş üyesi. Yunus Arıncı, Cumhurbaşkanlığı’na mecbur Fehamet Denetleme Kurulu’nun başkanı. Sağlam Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı. Yani Türkiye’nin sunu iri çap memuru, eski başvekâlet müsteşarının yerine denk geliyor. Fahrettin Altun, tek yerden kem değil maşallah, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı. ve Ahmet Büyük Desise Hammadi, bu bile beyefendinin bakir ortağı. Borsa İstanbul’un Şimendifer temsilcisi. Bunların beşi de Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyesi. ve borsada binlerce adam silkelenmiş. Birlikte bu borsayı denetlemesi müstelzim Anamal Piyasası Yerleşmiş. Sermaye Piyasası Oturmuş’nu denetlemesi gereken de Ululuk Denetim Kurulu. Şevket Denetleme Kurulu Başkanı, Borsa Umumi Heyet Üyesi. Hani güveyi demişti ya giderken, ‘At izi, köpek izine karıştı. Allah sonumuzu yarayışlı etsin.’ Yaptığı çokça kavisli var amma akilane tıpkısı sözü bile var.

GÜNAYDIN; TÜRKİYE’Yİ SİZ BATININ GÖÇMEN DEPOSU YAPTINIZ:

Cürüm işleri bakanı Saraybosna’da aynı toplantıda konuşmuş. Kavisli söylememek, cürüm işlememek için buradan okuyorum; ‘İngiltere bize teklifte bulundu. Bize mevrut göçmenleri size gönderelim’ demiş. Bizimki demiş ki ‘Biz sizin göçmen deponuz muyuz?’ Bonjur. E senin reisin değil mi, Merkel’e, ‘Bu 3 bilyon birkaç, 6 milyar verirsen alırız’ diyen. Göçmenleri dolduran… evet İstanbul, İzmir, Gaziantep, Kilis, Ankara karışma sokaklarımız, mahallelerimizde geçim kalmadı. İnsan haklarına saygılıyız. Savaştan kaçan insanlara Türkiye bakabilecek kabiliyettedir. Ama öyle olamaz. Ben iki sene geçmiş Yunanistan’birlikte tıpkı adaya gittim. Bir Nebzecik tıpkısı yeri çevirmişler, burası hangi dedim. Muhacir, mülteci kampı 10 bin sığınmacı var dediler. Keyif, tagaddi, barınma, eğitim bilimi hizmeti veriliyor. Kampta… Türkiye’yi siz batının muhacir deposu yaptınız. 3 bilyon euro uğrana.

PUTİN SÖYLEYİNCE KÂMIL AĞIR DİYALOG KAPISI AÇIYORSUN; ERKEK EKSIKSIZLIK SANA BUNU YILLARDIR SÖYLÜYOR

Bay Kemal’e kızabilirsin, sevmeyebilirsin, senin koltuğunu salladığı amacıyla Erkek Kemal’den tiksinme edebilirsin. Putin kim evet. Putin söyleyince ağir gösterişli Suriye eşkal yönetimi ile diyalog kapısı açıyorsun. Erkek Eksiksizlik sana bunu yıllardır söylüyor. Müfit, böyle ayrımsız madde akseptans edilemez.

KİMSENİN UMUDUYLA, HAYALİYLE OYNANMASIN

Af tartışmaları var. Ben bu af sözcüğünün çok dikkatle ağza alınması gerektiğinden yanayım. Cezaevindeki insanların böyle tıpkısı rüya zarfında kalmaları, sonraları sahne kırıklığı yaşamaları gayrimeskûn keder tıpkısı haldir. Kimsenin umuduyla, hayaliyle oynanmasın. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında böyle bire bir özdek mümkün. Apiko da gibi. Bağımlı belli suçların affı olamaz. Amma şayet yıldız mahkümu diye niteleyerek nitelendirebileceğimiz noktalarda böyle tıpkısı öz olanaklı. Bu konuda bire bir kavim mutabakatı şarttır. Bu üstüne Divan mutabakatı birlikte şarttır. Bunun bu şekilde dillenmesi lazım.

AL SANA 7 TRİLYON BU MİLLETİN SIRTINA YÜK

AK Öğür, Tayyip Erdoğan iktidara geldiğinde hazinenin 243 bilyon TL borcu vardı. Bugün bu namus borcu cemi 14 ikmal arttı. Yani bugün hazinen borcu kullanılmamış para ile 3 trilyon 651 milyar TL’ye ulaştı. Körpe olsun. Bu borcu kavim ödeyecek. 3 trilyon 651 milyar TL’lik borcun 3 trilyon de faizi olacak. Şike sana 7 trilyon bu milletin sırtına yük. 7 trilyon. Nerede para? Ayrımsız kuruş harcamadık diyorlar bu yapılan işlere. Nerede servet? Çiftçiye, esnafa, sanayiciye bindi bulunmayan. Öğrenciye ensiz yok, burs yok. Mezuna aksiyon namevcut, KAZANÇ bulunmayan. Mülk nerede kardeşim? Servet beşlide. Para New York’ta, Londra’birlikte. TÜRGEV’den TÜRKEN’e… Abla kardeş… Haydi git paralar. Yalnız kur korumalı mevduattan dolayı 100 bilyon TL’ye mümasil mülk gitti. Eşkâl Bankası ne verdi bilmiyoruz? Güzeşte hafta soru önergesi verdim. Henüz yanıt namevcut.

Şunu söylemiş: ‘Avrupa’da market rafları gereksiz.’ Pes. Avrupa’üstelik market rafları kavim alabildiği için abes. Bizimkiler bile kırcı, doğru. Kimse alamadığı için kırcı Erdoğan. Erdoğan, bu şita geçmez, aklını başına aldatma.”

Share: