CHP’li Ahmet Akış, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Büyükerşen’i Konuşma Etti

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Saylav Ahmet Akış, Eskişehir Büyükşehir Belediye Reisi Yılmayan Büyükerşen’i müzakere etti. Büyükşehir Belediyesi’nin çevreci tesislerini birlikte gezen Akın, “Yılmaz Hocamızın çevreyi koruyucu projeleri, eksiksiz ülkeye çokça iyice tıpkı örnektir. Eskişehir bozkırın ortasında benzeri vahadır” dedi.

Tepebaşı Metin Site Konseyi’nin düzenlediği “İkinci Yüzyılda Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin Erke Politikaları” ünlü söyleşiye gelmek için Eskişehir’e gelen CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Balıkesir Saylav Ahmet Atak, Başbuğ Büyükerşen’i mülakat etti.

Büyükerşen’in Akış’ı makamında ağırladığı ziyarete, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, CHP Saylav Yengi Çakırözer, Tepebaşı Belediye Reisi Ahmet Ataç, Tepebaşı Şehremaneti Başkan Yardımcıları Suat Yalnızoğlu ve Seyit Yıldızhan ile Tepebaşı Metin Site Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar birlikte katıldı.

Karşılıklı düşünüm alışverişinin yapıldığı ziyarette Başkan Büyükerşen vasıtasıyla Atak’a Iri Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi armağan edildi.

Ziyaret sonrası Büyükerşen ile CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ahmet Akış ve beraberindeki yıldız bilimi, Büyükşehir Belediyesi Bütünleşmiş Kaskatı Atılmış Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisleri’nde tetkik gezisi yaptı.

Başbuğ Büyükerşen, tesislerde kentin evsel atıklarını enerjiye dönüştürülerek 95 bin hanenin kullanımına balya gelen elektrik üretimi yapıldığını belirtti.

Büyükerşen ayrıca neşelilik üretimi sırasında açığa sâdır ısı ile de tesiste mevcut seralarda yüzbinlerce nebat yetiştirildiğini kaydetti. Büyükerşen, “Mukaddema kesintili ambarlama yerine mergup alanın, insana, çevreye ve tamam canlılara verdiği zararı Eskişehirliler çok yakından bilirler. Bugün ise, 2010 yılında hizmete alınan Düzenli Ambarlama Tesisimiz ile 2017’üstelik yapımı tamamlanan Bütünleşmiş Gâvur Atılan Transformasyon ve Enerji Istihsal Tesislerimiz yardımıyla, yara görüntüler ortadan kalktığı kadar çevre sağlığı korunarak hem elektrik üretiliyor, hem da buradaki seralarda nebatat yetiştiriliyor. Enerji amacıyla ülkemizde çevreye ve adam sağlığına büyük zararı olan kömürlü ısıl santraller başta oluşmak üzere beis veren projeler hesabına, bu kabilinden kasaba dostu tesisler yapılmalıdır” dedi.

Atıklardan elektrik üretimi ve devamında seralarda nebat yetiştirilmesinin haddinden fazla düşündürücü olduğunu belirten CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Balıkesir Mebus Ahmet Atak, “Yılmaz Hocamızın çevreyi önceleyen, koruyucu projeleri cümle ülkeye örnektir. Bu tesisler bize çevrenin korunarak de enerji üretilebildiğini, başkaca seralarda bitki yetiştirilmesi ile tıpkısı aşama henüz öteye geçtiğini göstermektedir. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmayan Büyükerşen tevessül etmek için düzentileme verenlere teşekkürname ederim. Eskişehir zaman bozkırın ortasında ayrımsız vahadır, benzeri örnektir. Tebrik ediyorum” diye konuştu.

Gezi sonunda Komutan Büyükerşen, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Akın’a serada yetiştirilen çiçek ve muz hevengi armağan etti. Park Yeri Bahçeler ile Bakım Tamir Atölyelerini bile gezen Ahmet Atak, belediyenin özlük imkanları ile yaptığı çalışmaları, özellikle seralarda muz ağacı yetiştirilmesi düşüncesini haddinden fazla beğendiğini söyledi.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın, misafirperverliği dolayısıyla Komutan Büyükerşen’e teşekkür etti.

Share: